Starostwo nie sprzeda ruin Pałacu Paca

PAP
opublikowano: 07-12-2010, 12:54

Starostwo Powiatowe w Suwałkach (Podlaskie) nie sprzeda ruin Pałacu Paca w Dowspudzie ani przylegających do nich terenów. Urzędnicy chcą pozyskać pieniądze unijne na zabezpieczenie i rewitalizację obiektu - poinformował PAP starosta suwalski Szczepan Ołdakowski.

Dodał on, że starostwo rozważało możliwość przekazania, sprzedaży lub dzierżawy części terenu po posiadłości hrabiego Ludwika Michała Paca, jednak ostatecznie władze powiatu na to się nie zdecydowały.

"Myślę, że mieszkańcy gminy Raczki i opinia społeczna mogłyby tej decyzji nie zaakceptować. Ludzie bali się, że jeśli teren przejmie prywatna firma, nie będą mieli dostępu do tego miejsca" - powiedział Ołdakowski.

Teren po posiadłościach Paca to obecnie ok. sześć hektarów działki oraz ruiny pałacu i przyległy do nich stary park. Przez kilka lat organizowano tam duży Festiwal Celtycki. Do ruin przyjeżdżały zespoły folkowe z Polski i zagranicy. Mieszkańcy Suwalszczyzny zawsze tłumnie przyjeżdżali na imprezę, ale od kilku lat ruiny są opuszczone. Od kilku miesięcy trwa tam inwentaryzacja. Starostwo do końca roku ma określić, jak zabezpieczyć ruiny przed zniszczeniem i przygotować do ewentualnych remontów.

Ołdakowski poinformował, że starostwo złożyło projekt do programu Polska - Litwa 2007-2013 na rozbudowę jednego z obiektów. Miałoby w nim powstać centrum informacji turystycznej z częścią hotelową. Starosta dodał, że jeśli będą takie możliwości - będzie chciał pozyskać pieniądze unijne na kolejne inwestycje w Dowspudzie.

Pałac powstał w latach 1820-1827. Wybudował go bogaty generał wojsk polskich i napoleońskich hrabia Ludwik Michał Pac. Kiedy wyemigrował, jego dobra skonfiskował carski rząd. Kolejni zarządcy nie dbali o obiekt, który dzisiaj praktycznie nie istnieje. Z pałacu zachowała się jedynie wieża bociania i niewielki budynek. (PAP)

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane