Czytasz dzięki

Start-upy na start, czyli innowacje dla kolei

  • Materiał partnera
opublikowano: 30-01-2019, 22:00

Politechnika Warszawska, Viktio, Space Digital Group oraz Nexocode to laureaci konkursu „inNOWacje – #kolej2023”, którego finał odbył się w czasie I Kongresu Rozwoju Kolei

Organizatorami konkursu były spółki Grupy PKP i Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP). Agencja od dwóch lat realizuje program Innovation Pitch, którego celem jest stworzenie warunków dla współpracy dużych podmiotów z małymi spółkami, przede wszystkim start-upami. W trybie spotkań Innovation Pitch odbył się właśnie konkurs „innNOWacje — #kolej2023”. Jak podkreślił Andrzej Kensbok, wiceprezes ARP, członkowie kapituły byli pod wrażeniem jakości proponowanych rozwiązań i mieli przez to bardzo trudny wybór. Pogratulował uczestnikom i podkreślił, że choć regulamin przewiduje tylko czterech laureatów, to wierzy, iż do współpracy i komercjalizacji projektów z Grupą PKP stanie znacznie więcej podmiotów.

Rozwiązania opracowane przez laureatów konkursu „innNOWacje
— #kolej2023”, który rozstrzygnięto podczas I Kongresu Rozwoju Kolei, znajdą
praktyczne zastosowanie. Wprowadzenie do użytku niektórych, siłą rzeczy, będzie
wymagało czasu, inne mają szanse wejść do kolejowej praktyki już wkrótce.
Zobacz więcej

OD TEORII DO PRAKTYKI:

Rozwiązania opracowane przez laureatów konkursu „innNOWacje — #kolej2023”, który rozstrzygnięto podczas I Kongresu Rozwoju Kolei, znajdą praktyczne zastosowanie. Wprowadzenie do użytku niektórych, siłą rzeczy, będzie wymagało czasu, inne mają szanse wejść do kolejowej praktyki już wkrótce. Fot. ARC

Wyniki konkursu ogłosili Andrzej Kensbok i członek zarządu PKP SA dr Mirosław Antonowicz. Jak poinformowali, wpłynęło ponad 50 projektów, z czego 10 zostało nominowanych do ostatecznego wyboru laureatów w czasie kongresu. Kapituła wybrała cztery projekty, które otrzymały nagrody w poszczególnych kategoriach: kolej dla pasażera, innowacyjna technika kolejowa, nowoczesny marketing i sprzedaż oraz ekologia, elektrooszczędność, elektromobilność.

Dobry sygnał

W uroczystości finałowej konkursu wzięli udział przedstawiciele rządu i środowiska kolejowego. Obecni byli m.in. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury; Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury; Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA, Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA, Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity SA, Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo SA, Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, oraz przewodniczący kapituły konkursu dr Mirosław Antonowicz. Takie zainteresowanie konkursem na projekty innowacyjne to ważny sygnał dla start-upów i innych podmiotów zajmujących się innowacjami. To także dobra wiadomość dla kolejarzy — postęp i rozwój technologiczny, innowacje są w zasięgu ręki.

W czasie kilkuminutowego wystąpienia minister Adamczyk podziękował organizatorom konkursu.

— Kolej nowoczesna, kolej bezpieczna to nasze cele. Jeżeli spełnimy te dwa warunki, to na pewno poradzimy sobie z trzecim — kolej będzie komfortowa. Inicjatywa podjęta przez Grupę PKP służy pasażerom i organizatorom przewozów — powiedział.

Pogratulował wszystkim, którzy wzięli udział w rywalizacji, bo — jak podkreślił — zaproponowane rozwiązania były na najwyższym poziomie. Pogratulował także zwycięzcom, a jednocześnie wyraził przekonanie, że nie tylko autorzy nagrodzonych rozwiązań zostaną zaproszeni do współpracy z koleją.

Laureaci

Kapituła konkursu, reprezentowana przez przedstawicieli spółek: Polskie Koleje Państwowe SA, PKP Intercity SA, PKP Polskie Linie Kolejowe SA, PKP Cargo SA oraz Agencji Rozwoju Przemysłu, wyłoniła czterech laureatów konkursu „inNOWacje — #kolej2023”.

PKP SA przyznały nagrodę dla Space Digital Group za projekt AR Bridge — platformę dla kampanii informacyjnych i reklamowych wykorzystującą rozszerzoną rzeczywistość. PKP Polskie Linie Kolejowe SA nagrodziły opracowane na Politechnice Warszawskiej rozwiązanie „Innowacyjne elementy infrastruktury dróg kolejowych ograniczające zanieczyszczenie powietrza”.

PKP Cargo SA nagrodziły firmę Viktio za System ModPCar — narzędzie wspomagające planowanie i przemieszczanie wagonów ładownych.

PKP Intercity SA wyróżniła firmę Nexocode za projekt Kompan — to asystent mobilny podróżnych, opracowany z myślą o osobach z ograniczoną mobilnością.

Ciekawe projekty

Za najlepsze rozwiązanie w kategorii nowoczesnego marketingu uznano aplikację AR Bridge, stworzoną przez zespół Space Digital Group. AR Bridge to platforma, która wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR) do wykorzystania w czasie rzeczywistym. Aplikacja przeznaczona została do tworzenia kampanii informacyjnych i reklamowych. Podpięto do niej narzędzie informatyczne do zaawansowanej analityki modeli poznawczych klienta. Nagrodę dla Space Digital Group wręczył prezes Mamiński.

W kategorii ekologia, elektrooszczędność, elektromobilność nagrodzono zespół Politechniki Warszawskiej. Pomysłem grupy jest zastosowanie fotokatalitycznego betonu pozwalającego na redukcję stężenia tlenku azotu (NOx) oraz wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w atmosferze. Materiał zaproponowany przez zespół z PW wesprze walkę ze smogiem. Ma on właściwości samooczyszczające, przez co redukuje emisję szkodliwych substancji. Można go wykorzystać w formie prefabrykatów w elementach infrastruktury kolejowej jako budulec obiektów, jako płyty poziome na peronach i chodnikach, jako materiał na ścianki peronów lub ekrany — nośniki informacji. Odcinek doświadczalny zrealizowany w Warszawie z wykorzystaniem betonu fotokatalitycznego wykazał redukcję zanieczyszczenia o 30 proc. Nagrodę dla zespołu Politechniki Warszawskiej wręczył Ireneusz Merchel.

W dziedzinie rozwiązań dla technik kolejowych nagrodzony został system ModPCar, przygotowany przez spółkę Vitkio. ModPCar pozwala planistom, po wprowadzeniu odpowiednich danych przy zintegrowaniu z istniejącymi systemami,na bieżąco otrzymywać informacje o tym, jakie decyzje dotyczące przemieszczania wagonów są optymalne. Pozwala więc obniżyć koszty operacyjne i doprowadzić do poprawy konkurencyjności przedsiębiorstwa. Nagrodę dla Viktio wręczył Czesław Warsewicz. W kategorii kolej dla pasażera nagrodzono krakowską spółkę Nexocode, oferującą rozwiązanie „Kompan” — mobilny asystent podróży, dedykowane osobom o ograniczonej mobilności. Jak poinformowała przedstawicielka Nexocode, 15 proc. społeczeństwa, czyli 5 mln Polaków, to osoby z niepełnosprawnościami. Przy 42 mln pasażerów PKP 700 tys. to niepełnosprawni.

Aplikacja Kompan dostarczy takim osobom zintegrowaną, kompleksową informację o dostępności zarówno dworców, jak i pociągów. Mogą z niej korzystać osoby z różnymi niepełnosprawnościami, np. niewidomi. Kompan pomoże niepełnosprawnym zgłosić przejazd w celu uzyskania niezbędnej asysty na dworcu kolejowym. Dzięki integracji z systemami kolejowymi aplikacja na bieżąco poinformuje pasażera o zmianach lub opóźnieniach, a na dworcach będzie prowadzić użytkownika na odpowiedni peron oraz pokaże wszelkie udogodnienia, jak toalety czy windy oraz punkty handlowo-usługowe dostosowane dla osób z niepełnosprawnością. Nagrodę dla Nexocode wręczył prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane