Start-upy złapały wiatr w żagle

opublikowano: 12-06-2017, 22:00

Program imPuls do biznesu wyłonił czterech liderów innowacji. Ich technologie mogą zmienić rynek, krajowy i globalny

Polscy przedsiębiorcy dawno mają już za sobą etap kopiowania zagranicznych pomysłów i wdrażania ich na krajowy rynek. Dziś sami pracują nad unikatowymi rozwiązaniami i sprzedają je światu. Potwierdzają to laureaci czwartej edycji konkursu imPuls do biznesu organizowanego przez fundusz VRP, „Puls Biznesu”, w tym roku również przy wsparciu „Pulsu Medycyny”. Od czterech lat szukamy najlepszych pomysłów na biznes potrzebujących kapitału na rozwój, w naszym konkursie nastawiamy się nie na piękne prezentacje i excele, lecz na już działające projekty, które chcą wejść na kolejny etap rozwoju. I jak co roku, wprowadzamy nowości. Tym razem wprowadziliśmy ścieżki tematyczne. Innowatorzy rywalizowali w dwóch kategoriach: nowoczesne rozwiązania dla przemysłu i usług oraz technologie w medycynie. Zwycięzcy otrzymali po 100 tys. zł, zdobywcy drugiego miejsca — po 30 tys. zł. Ale co najważniejsze, wszyscy otrzymali zaproszenie do dalszych negocjacji z VRP w sprawie inwestycji, stoją więc przed szansą pozyskania dodatkowego, dużo większego, kapitału na rozwój. Do programu napłynęło ponad 150 zgłoszeń. Z tej puli eksperci VRP wyłonili 15 projektów, które przeszły szczegółową weryfikację. Do ścisłego finału zakwalifikowano po pięć projektów w każdej ścieżce tematycznej. Finaliści podczas prezentacji przed jury przekonywali, że to ich pomysł jest najlepszy i zasługuje na wsparcie kapitałowe. Kto okazał się zwycięzcą rywalizacji, która w tym roku stała na bardzo wysokim poziomie?

WIELCY WYGRANI: Czwarta edycja konkursu imPuls do biznesu została rozstrzygnięta. Laureaci świętowali sukces w Pałacu Sobańskich, siedzibie Polskiej Rady Biznesu, wspólnie z przedstawicielami funduszu VRP oraz Bonnier Business Polska, wydawcy „Pulsu Biznesu” i „Pulsu Medycyny”.
Zobacz więcej

WIELCY WYGRANI: Czwarta edycja konkursu imPuls do biznesu została rozstrzygnięta. Laureaci świętowali sukces w Pałacu Sobańskich, siedzibie Polskiej Rady Biznesu, wspólnie z przedstawicielami funduszu VRP oraz Bonnier Business Polska, wydawcy „Pulsu Biznesu” i „Pulsu Medycyny”. Fot. SŁ

W kategorii rozwiązań dla przemysłu i usług za najlepszy uznany został projekt GeniCore — spółka opracowała nowy materiał kompozytowy do produkcji supertwardych narzędzi, odpornych na ścieranie i pęknięcia, a do tego tańszy od obecnie dostępnych na rynku.

— Wygrana w konkursie pomoże nam w dalszym rozwoju. Zespół nie jest duży, ale mocno wierzymy w powodzenie projektu. Naszą pasję rozwijamy dzięki wysokim i różnorodnym kompetencjom — mówi Marcin Rosiński, prezes GeniCore.

W kategorii technologii medycznych po laur sięgnęła spółka Sinutronic. Zespół zamienił tradycyjną szpatułkę używaną przez lekarzy do badania gardła w wideootoendoskop — urządzenie wyposażono m.in. w mikrokamerę i oddano w ręce laryngologów.

— Statek już mamy, teraz złapaliśmy wiatr w żagle — skomentował zwycięstwo Jarosław Sova, wiceprezes spółki Sinutronic. Jury doceniło również projekt zespołu lubelskich biotechnologów z Nexbio i innowacyjny system firmy MedVC. Pierwszy ma przekonać rolników, że dzięki testom genetycznym będą w stanie szybko wykrywać choroby zagrażające uprawom zbóż i precyzyjnie dobierać środki ochrony roślin, zmniejszając tym samym ilość stosowanych pestycydów. Obecnie firma pracuje nad przenośnym modułem do analizy DNA — mobilnym laboratorium, z którego rolnicy będą mogli korzystać bezpośrednio na polu. Firma MedVC opracowała natomiast interaktywną platformę wideo umożliwiającą komunikację pomiędzy salą operacyjną a gabinetem lekarskim czy salą konferencyjną. System umożliwia przesyłanie w czasie rzeczywistym obrazu z kamer, endoskopów i innych urządzeń obrazowania medycznego. Produkt znalazł już pierwszych nabywców, m.in. we Francji. Spółka pracuje nad rozwojem sieci sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu