Startuje Program InvestEU, który pomoże zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki

  • PAP
opublikowano: 18-03-2021, 06:13

Startuje Program InvestEU, który pomoże zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki - poinformowało PAP Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Resort przekazał, że finansowy filar programu, czyli Fundusz InvestEU, to następca Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).

"Polska odniosła duży sukces w EFIS. Zajęliśmy 5. miejsce w UE pod względem liczby zatwierdzonych dużych projektów oraz 6. miejsce pod względem kwoty wykorzystanego wsparcia. Polska znalazła się zaraz za największymi gospodarkami UE" - powiedział cytowany w informacji minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Dodał, że teraz "będziemy dążyć do tego, by powtórzyć ten sukces w zakresie InvestEU".

Resort funduszy i polityki regionalnej poinformował, że Fundusz InvestEU przyjmie postać instrumentu zwrotnego m.in. pożyczek, gwarancji czy wykupu długoterminowych obligacji. Zaznaczył, że wsparcie ma mobilizować zarówno prywatne, jak również publiczne środki na inwestycje o strategicznym znaczeniu dla gospodarki, również te realizowane w realizowanych w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego.

"Wsparcie zwrotne z Funduszu InvestEU może stanowić atrakcyjne uzupełnienie dla finansowania inwestycji w Polsce ubiegających się o wsparcie w ramach Krajowego Planu Odbudowy czy Polityki Spójności" - napisano.

Wskazano, że inwestycje, które mogą ubiegać się o wsparcie z Funduszu InvestEU, muszą wpisywać się co najmniej jeden z czterech segmentów: zrównoważona infrastruktura (transport, energetyka, łączność cyfrowa, odpady); badania naukowe, innowacje i cyfryzacja (transfer wyników badań naukowych, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, wspieranie rozwoju działalności innowacyjnych przedsiębiorstw); MŚP (preferencyjne finansowanie zwrotne dla MŚP i małych spółek o średniej kapitalizacji); inwestycje społeczne i umiejętności (kształcenie, szkolenia, infrastruktura społeczna, innowacje społeczne, opieka zdrowotna i opieka długoterminowa).

Rozporządzenie ws. InvestEU jest stosowane od 1 stycznia 2021 r., a wejdzie w życie prawdopodobnie pod koniec kwietnia - czytamy.

Zaznaczono, że MFiPR będzie pomagało w wykorzystaniu wsparcia z Programu InvestEU, w tym przede wszystkim z Funduszu InvestEU, zarówno przez Spółki Skarbu Państwa czy samorządy, jak i prywatnych przedsiębiorców.

Przypomniano, że w lutym 2016 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej objęło rolę koordynatora EFIS w Polsce, podejmując szereg działań zmierzających do większego wykorzystania tego instrumentu.

"Do końca 2020 roku polskie podmioty pozyskały ponad 19 mld zł w ramach EFIS. Można przyjąć szacunkowo, że 1 euro wsparcia EFIS pozwoliło na wygenerowanie 4,33 euro inwestycji w Polsce" - wskazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dodał, że kraj nasz notuje bardzo dobry wynik inwestycji strategicznych realizowanych ze wsparciem EFIS, mimo że w Polsce dużą konkurencją dla EFIS są dotacje unijne.

Jak czytamy, wśród projektów powstających przy wsparciu EFIS można wymienić na przykład budowę Warszawskiego Centrum Symulacji Medycznych, programy budowy mieszkań w Poznaniu i Szczecinie, wsparcie MŚP w związku z koronawirusem oraz budowę linii produkcyjnych mleka w proszku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane