Stary spór na Nowy Rok

Ewa Szczecińska
opublikowano: 27-12-2006, 00:00

Załoga KGHM nie rezygnuje z walki o drugą w tym roku premię. Zarząd zaprasza do rozmów na początku stycznia.

Związkowcy z Polskiej Miedzi twardo upominają się o drugą ekstrapremię za dobre wyniki finansowe. Narzekają, że zarząd ma węża w kieszeni, choć tegoroczny zysk spółki będzie najwyższy w historii koncernu.

— Tak skąpego zarządu jeszcze nie mieliśmy. W 2005 r. zysk był o miliard niższy, a mimo to otrzymaliśmy dwie premie z zysku. Prezesi nie chcą docenić pracy górników i hutników — mówi Ryszard Zbrzyzny, szef Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM).

Prezesi od kilku tygodni zapowiadali, że tegoroczny zysk będzie wyższy od zakładanego (3,38 mld zł). Rekordowy wynik finansowy działa na wyobraźnię związkowców.

— Zbliża się koniec roku, ale my nie rezygnujemy z nagrody i nadal żądamy podzielenia się zyskiem za 2006 r. — zapowiada Józef Czyczerski, szef miedziowej Solidarności.

Zarząd nie wyklucza powrotu rozmów na ten temat. Na 3 stycznia zaprosił przedstawicieli związków, aby jeszcze raz przedyskutować postulaty pracowników. Rzecznik spółki nie ujawnia, z jaką propozycją wystąpią prezesi KGHM. Nietrudno jednak się domyśleć, że zechcą uzależniać wypłatę premii od odrzuconych przez załogę propozycji zmian w zakładowym układzie zbiorowym pracy. Chodzi o stworzenie regulaminu wypłaty nagród oraz zwolnienie firmy od wypłacania emerytom i rencistom ekwiwalentu za deputat węglowy. Byli pracownicy nie dostawaliby rocznie około 1200 zł dodatku.

Z drugiej strony zarząd może chcieć przypodobać się związkowcom. Już w lutym musi zasiąść z nimi do rozmów na temat wskaźnika wynagrodzeń na 2007 r. Może obawiać się, że przedstawiciele załogi znów staną okoniem.

Wypłata 17,5 tys. pracownikom KGHM nagrody zysku w wysokości miesięcznego wynagrodzenia kosztowałaby koncern niemal 100 mln zł. W 2005 r. załoga otrzymała dwie premie, w tym — jedną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu