Czytasz dzięki

"Stary" zarząd PTC chce w poniedziałek wejść do siedziby spółki

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-08-2005, 17:34

Ryszard Pospieszyński i Jonathan Eastick  uważają, że po piątkowej decyzji sądu uchylającej decyzję o wpisie do KRS z lutego tego roku, są legalnymi członkami zarządu Polskiej Telefonii Cyfrowej i w poniedziałek chcą wrócić do swoich obowiązków w siedzibie spółki.

Ryszard Pospieszyński i Jonathan Eastick  uważają, że po piątkowej decyzji sądu uchylającej decyzję o wpisie do KRS z lutego tego roku, są legalnymi członkami zarządu Polskiej Telefonii Cyfrowej i w poniedziałek chcą wrócić do swoich obowiązków w siedzibie spółki.

    "Ponieważ jesteśmy legalnymi członkami zarządu, będziemy chcieli wrócić do naszych zajęć. Nie podejmowaliśmy na razie prób wejścia do siedziby PTC, ale nic nie staje na przeszkodzie abyśmy jutro poszli do pracy" - powiedział na niedzielnej konferencji prasowej Ryszard Pospieszyński.

    W ocenie Pospieszyńskiego i Easticka obecnie legalnymi członkami zarządu PTC oprócz nich jest jeszcze Wilhelm Stuckemann, reprezentujący Deutsche Telekom, ponieważ spośród członków "starego" zarządu PTC rezygnację złożyli Bogusław Kułakowski oraz Martin Schneider.

    Sąd Okręgowy w Warszawie po trwającej w piątek 12 godzin rozprawie postanowił uchylić zaskarżone przez członków "starego" zarządu PTC postanowienie o wpisie do KRS z lutego 2005 roku. Wpis z lutego stanowił, że właścicielem 48 proc. udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej jest Elektrim. Spółka ta została wpisana do KRS w miejsce Elektrimu Telekomunikacja, kontrolowanego przez francuskie Vivendi.

    Sąd w uzasadnieniu podał, że sąd I instancji nie uwzględnił wszystkich okoliczności istotnych w sprawie m.in. tymczasowego zarządzenia o zakazie zmian na liście udziałowców PTC.

    W ocenie prawników Elektrimu Telekomunikacja postanowienie sądu oznacza, że faktycznie przywrócony zostaje wpis w KRS, według którego właścicielem 48-proc. pakietu udziałów w PTC jest Elektrim Telekomunikacja, a fizyczna zmiana wpisu jest już tylko czynnością techniczną.

    "Technicznie w komputerze ten wpis ciągle istnieje, ale jego wykreślenie to nie jest czynność prawna, a jedynie techniczna. Sąd rejestrowy jest związany stanowiskiem Sądu Okręgowego" - powiedział radca prawny Józef Palinka z kancelarii prawnej Domański, Zakrzewski, Palinka.

    Dodał, że fizyczna zmiana wpisu powinna nastąpić w ciągu najbliższych dni.

    Pospieszyński zapowiedział, że wkrótce powinna się zebrać rada nadzorcza PTC, która uzupełni skład zarządu. Poinformował, że według statutu spółki trzech członków zarządu w tym dyrektora generalnego wybierają przedstawiciele Elektrimu Telekomunikacja, a dwóch Deutsche Telekom.

    Natomiast do rady nadzorczej czterech jej członków wybiera ET, czterech Deutsche Telekom, a jeden całe zgromadzenie wspólników.

    Pospieszyński zapowiedział przegląd umów zawieranych przez nielegalny według niego zarząd PTC pod kątem interesu spółki.

    Mimo iż przedstawiciel Deutsche Telekom w zarządzie PTC WilhelmStuckemann poparł zmianę wpisu w KRS Eastick i Pospieszyński liczą, że możliwa będzie współpraca między wspólnikami.

    "Przez wiele lat współpracowaliśmy i szczerze wierzę, że Wilhelmowi udzielono złych rad i nie widzę powodu żebyśmy nie mieli współpracować dla dobra firmy" - powiedział Eastick.

    W ocenie Elekrimu SA, piątkowa decyzja sądu nie zmienia sytuacji prawnej PTC.

    "Wbrew nieprawdziwym doniesieniom przedstawicieli Elektrim Telekomunikacja Sp. z o.o. (ET) wydane 26.08.2005 postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie niczego nie zmienia. Sąd II instancji przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Uchylenie postanowienia Sądu Rejestrowego oznacza jedynie, iż toczy się nadal spór prawny między Elektrim SA a ET, oraz że Sąd Rejestrowy sprawdzi raz jeszcze, czy istnieje zgodność wpisu z rzeczywistym stanem" - napisano w komunikacie Elektrimu.

    Według Elektrimu, "zgodnie z prawomocnym i ostatecznym wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu Elektrim S.A. zawsze był i pozostaje udziałowcem PTC".

    "Postanowienie z piątku 26.08 nie stanowi podstawy do dokonywania jakichkolwiek zmian w KRS. Dopiero postanowienie Sądu Rejestrowego wydane w wyniku ponownego rozpoznania mogłoby być podstawą do dokonania takich zmian. Elektrim SA jest spokojny o wynik tego postępowania" - podał Elektrim.

    Elektrim w porozumieniu z Deutsche Telekom dokonał w lutym zmiany wpisu w KRS po tym, jak Sąd Okręgowy w Warszawie uznał skuteczność wyroku wiedeńskiego sądu arbitrażowego, który orzekł przed kilkoma tygodniami, że przeniesienie udziałów PTC przez Elektrim do Elektrimu Telekomunikacja było nieskuteczne i nie stanowiło naruszenia umowy z Deutsche Telekom.

    Od decyzji sądu uznającego skuteczność wyroku Trybunału Arbitrażowego na terenie Polski Elektrim Telekomunikacja złożył apelację, która nie została jeszcze rozpatrzona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane