Starzy klienci ważni dla Ery

KL
opublikowano: 09-11-2007, 00:00

Era nie chce się licytować na liczbę klientów i kart SIM. I nadal jest trzecia. Stawia jednak na poprawę wyników finansowych.

Era nie chce się licytować na liczbę klientów i kart SIM. I nadal jest trzecia. Stawia jednak na poprawę wyników finansowych.

Polska Telefonia Cyfrowa ma 12,72 mln klientów, czyli niecałe 7 proc. więcej niż przed rokiem. To nadal sporo mniej niż Orange i Polkomtel. Orange ma 13,48 mln klientów, czyli niemal o 15 proc. więcej niż przed rokiem. Zapewne podobną liczbę klientów ma Polkomtel, choć dokładne dane operator poda w przyszłym tygodniu.

Jednak władze Ery podkreślają, że zdecydowanie poprawiła się struktura jej klientów. Wzrost wśród klientów abonamentowych wyniósł ponad 21 proc. i stanowią oni już przeszło 40 proc. bazy. A to ci klienci są najbardziej lojalni i dostarczają najwyższych przychodów. Era chwali się też niskim wskaźnikiem churn (rezygnacji), który mimo zaciętej walki między operatorami w tym roku nie zmienił się i po 9 miesiącach nadal wynosił 0,6 proc.

— W IV kw. nadal chcemy koncentrować się na segmencie postpaid (abonamentowym) i utrzymać wskaźnik rezygnacji na bardzo niskim poziomie. Będziemy też kontynuować inwestycje — zapowiada Klaus Hartmann, prezes PTC.

Telekomunikacyjna spółka chce też poprawiać rentowność i zostać liderem pod względem przychodów.

Przychody PTC w trzecim kwartale 2007 roku wzrosły do 1,92 mld zł, z 1,90 mld zł. Narastająco przychody operatora wyniosły 5,5 mld zł, a przed rokiem — 5,33 mld zł.

EBITDA w trzecim kwartale tego roku wyniosła 674 mln zł wobec 426 mln zł rok wcześniej. Znacznie wzrosła marża EBITDA — do 35,1 proc., z 22,4 proc. rok wcześniej. Po dziewięciu miesiącach 2007 r. EBITDA wyniosła 1,88 mld zł wobec 1,67 mld zł rok wcześniej.

ARPU Ery, czyli średni przychód na abonenta, w pierwszych dziewięciu miesiącach był sporo niższy niż rok wcześniej i wyniósł 47 zł, podczas gdy przed rokiem było to 53 zł. Jednak w tym roku z kwartału na kwartał rośnie.

— To właśnie zasługa rosnącego odsetka klientów abonamentowych — mówi Klaus Hartmann.

Era jako jedyny operator nie współpracuje jeszcze z żadnym wirtualnym operatorem. To może się niedługo zmienić. W tym roku miał zadebiutować Halo Polsat, tworzony przez Polsat Cyfrowy.

— Jeśli o nas chodzi, jesteśmy przygotowani do uruchomienia tej usługi w czwartym kwartale — mówi prezes PTC.

Dodał, że prowadzi rozmowy z innymi potencjalnymi MVNO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy