FERRUM S.A.
ROCZNE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
ZA OKRES 12 MIESIĘCY
ZAKOŃCZONY 31 GRUDNIA 2023 r.
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
2
Spis treści:
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ ............................................................... 5
JEDNOSTKOWY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT ......................................................................................... 6
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW ........................................................ 7
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM ................................................. 8
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH ...................................................... 9
INFORMACJE DODATKOWE O PRZYJĘTYCH ZASADACH RACHUNKOWOŚCI ORAZ INNE
INFORMACJE OBJAŚNIAJĄCE ..................................................................................................................... 10
1. Informacje ogólne ........................................................................................................................................ 10
2. Skład Zarządu FERRUM S.A. oraz Rady Nadzorczej FERRUM S.A. ................................................... 11
3. Podstawa sporządzenia .............................................................................................................................. 11
4.Metody wyceny aktywów i pasywów bilansu, przychodów i kosztów ................................................ 12
5. Segmenty działalności ................................................................................................................................ 17
6. Opublikowane interpretacje zatwierdzone przez UE i zastosowane przez Spółkę .......................... 17
7. Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, ale nie zostały zastosowane przez
Spółkę ................................................................................................................................................................ 18
8. Korekty dotyczące sprawozdań lat poprzednich oraz zmiany prezentacji ....................................... 18
9. Zarządzanie ryzykiem ................................................................................................................................. 18
DODATKOWE INFORMACJE OBJAŚNIAJĄCE ........................................................................................... 21
Nota 1 / Aktywa niematerialne / ..................................................................................................................... 21
Nota 2a / Rzeczowe aktywa trwałe / .............................................................................................................. 21
Nota 2b / Rzeczowe aktywa trwałe / .............................................................................................................. 22
Nota 3 / Prawo do użytkowania aktywów / .................................................................................................. 22
Nota 4 / Akcje i udziały w jednostkach zależnych / .................................................................................... 23
Nota 5/ Instrumenty finansowe / .................................................................................................................... 24
Nota 6/ Nieruchomość inwestycyjna / .......................................................................................................... 24
Nota 7/ Zapasy / ................................................................................................................................................ 25
Nota 8/ Należności handlowe oraz pozostałe należności / ....................................................................... 26
Nota 9 / Kapitał podstawowy oraz akcje własne / ...................................................................................... 27
Nota 10 / Rezerwy na świadczenia pracownicze / ...................................................................................... 28
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
3
Nota 10a / Rezerwy na zobowiązania/ .......................................................................................................... 29
Nota 11 / Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania /.......................................................... 29
Nota 12 / Pochodne instrumenty finansowe / ............................................................................................. 31
Nota 13 / Kredyty i pożyczki / ......................................................................................................................... 31
Nota 14 / Przychody ze sprzedaży / .............................................................................................................. 33
Nota 14a / Przychody ze sprzedaży – struktura geograficzna / ............................................................... 33
Nota 15 / Koszty według rodzaju / ................................................................................................................. 33
Nota 16 / Pozostałe przychody operacyjne / ............................................................................................... 34
Nota 17 / Pozostałe koszty operacyjne / ...................................................................................................... 34
Nota 18 /Przychody i koszty finansowe / ..................................................................................................... 34
Nota 19 /Odroczony podatek dochodowy / ................................................................................................. 35
Nota 20 /Podatek dochodowy/ ....................................................................................................................... 35
Nota 21 /Zysk (strata) na jedną akcję/ .......................................................................................................... 36
Nota 22 /Nota objaśniająca do rachunku przepływów pieniężnych/ ....................................................... 37
Nota 23 /Aktywa i zobowiązania warunkowe/ ............................................................................................. 37
Nota 24 /Informacje o zdarzeniach jakie wystąpiły po dniu bilansowym nie uwzględnionych w
bilansie oraz rachunku zysków i strat/ ......................................................................................................... 38
Nota 25 / Zdarzenia wpływające na działalność Spółki w roku 2023 do dnia publikacji
jednostkowego sprawozdania finansowego/ .............................................................................................. 38
Nota 26 /Charakter i kwoty pozycji wpływających na aktywa, zobowiązania, kapitał, wynik
finansowy netto lub przepływy pieniężne, które są nietypowe ze względu na swój rodzaj, wielkość
lub częstotliwość/ ............................................................................................................................................ 38
Nota 27 /Emisje, wykup i spłaty dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych/ ......................... 39
Nota 28 /Sprawy sądowe/ ............................................................................................................................... 39
Nota 29 /Propozycja podziału zysku/ ............................................................................................................ 39
Nota 30 / Transakcje z jednostkami powiązanymi / ................................................................................... 39
Nota 31 /Dane dotyczące wynagrodzenia i pożyczki dla członków Zarządu i Rady Nadzorczej/ ...... 40
Nota 32 / Informacja o umowach zawartych z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań
finansowych / .................................................................................................................................................... 41
Nota 33 / Zatwierdzenie sprawozdania finansowego/ ............................................................................... 41
Nota 34 / Działalność zaniechana/ ................................................................................................................ 41
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
4
Nota 35 / Informacja dotycząca segmentów działalności/ ........................................................................ 41
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
5
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
Noty
Stan na 31.12.2023 r.
AKTYWA
I. Aktywa trwałe
122 639
1. Aktywa niematerialne
1
5 330
2. Rzeczowe aktywa trwałe
2 a, b
56 148
3. Prawo do użytkowania aktywów
3
6 101
4. Aktywa z tyt. Podatku odroczonego
19
1 065
5. Nieruchomości inwestycyjne
6
32 939
6. Udziały w jednostkach powiązanych
4
21 056
II. Aktywa obrotowe
238 385
1. Zapasy
7
157 749
2. Należności z tytułu dostaw i usług
5, 8
48 501
3. Pozostałe należności
8
29 352
4. Pochodne instrumenty finansowe
-
5. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
5
2 783
Aktywa razem
361 024
PASYWA
I. Kapitał własny
87 807
1. Kapitał akcyjny
9
178 946
2. Akcje własne
-
3. Kapitał z nadwyżki ceny emisyjnej powyżej
34 141
wartości nominalnej
4. Pozostały kapitał zapasowy
8 281
5. Kapitał rezerwowy
13 008
6. Kapitały pozostałe
-1 663
7. Zyski zatrzymane i niepokryte straty
-144 906
II. Zobowiązania długoterminowe
10 895
1. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku
0
dochodowego
2. Długoterminowe rezerwy na świadczenia
10
5 591
pracownicze
3. Kredyty i pożyczki
0
4. Zobowiązania długoterminowe
11
293
5. Zobowiązania finansowe długoterminowe
11
5 011
III. Zobowiązania krótkoterminowe
262 322
1. Krótkoterminowe rezerwy na świadczenia
10
1 862
pracownicze
2. Krótkoterminowe rezerwy na zobowiązania
10 a
741
3. Kredyty i pożyczki
5, 13
199 883
4. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
5, 11
50 800
5. Pochodne instrumenty finansowe krótkoterminowe
-
6. Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego
-
7. Pozostałe zobowiązania
11
8 721
8. Zobowiązania finansowe krótkoterminowe
11
315
Pasywa razem
361 024
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
6
Kwota za okres
Kwota za okres
Noty
od 01.01 do 31.12.2023
r.
od 01.01 do 31.12.2022 r.
Działalność kontynuowana
I. Przychody ze sprzedaży
534 696
805 696
1. Przychody ze sprzedaży produktów
14, 14 a
475 107
586 461
2. Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów
14, 14 a
59 589
219 235
II. Koszt własny sprzedaży
503 555
746 724
1. Koszt własny sprzedanych produktów
15
445 269
543 607
2. Wartość sprzedanych towarów i materiałów
15
58 286
203 117
III. Zysk brutto ze sprzedaży
31 141
58 972
IV. Pozostałe przychody operacyjne
16
14 363
3 811
V. Koszty sprzedaży
15
13 252
8 014
VI. Koszty ogólnego zarządu
15
19 443
17 834
VII. Pozostałe koszty operacyjne
17
296
9 230
VIII. Zysk (strata) z działalności operacyjnej
12 513
27 705
IX. Przychody finansowe
18
1 009
123
X. Koszty finansowe
18
15 857
19 454
XI. Zysk (strata) przed opodatkowaniem
-2 335
8 374
XII. Podatek dochodowy
-990
-354
- podatek bieżący
-
-
- podatek odroczony
19, 20
-990
-354
XIII. Zysk (strata) netto z działalności
kontynuowanej
-1 345
8 728
Średnia ważona liczba akcji zwykłych
57 911 485
57 911 485
Strata na jedną akcję zwykłą:
-0,02
0,15
- podstawowa i rozwodniona z zysku netto
21
JEDNOSTKOWY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
7
Kwota za okres
od 01.01 do 31.12.2023 r.
Kwota za okres
od 01.01 do 31.12.2022 r.
I
Zysk (strata) netto
-1 345
8 728
II
Inne całkowite dochody podlegające
przekwalifikowaniu w wynik finansowy
-
-
III
Inne całkowite dochody nie podlegające
przekwalifikowaniu w wynik finansowy
-361
-107
1
Inne całkowite dochody przed opodatkowaniem
-
-
- Przeszacowanie zobowiązań z tyt. świadczeń
pracowniczych
-446
-132
2
Podatek dochodowy od składników innych
całkowitych dochodów ogółem
85
25
3
Razem inne całkowite dochody po opodatkowaniu
-361
-107
IV
Całkowite dochody po opodatkowaniu ogółem
-1 706
8 621
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
8
Kapitał
akcyjny
Akcje
włas
ne
Kapitał z
nadwyżki
ceny
emisyjnej
powyżej
wartości
nominalnej
Kapitał z
podzieloneg
o wyniku lat
ubiegłych
Kapitał z
przeszacowania
w związku z
przejściem na
MSSF 1
Kapitał
rezerwowy
Pozostały
kapitał
Zyski
zatrzymane i
niepokryte
straty
Kapitał
własny
razem
Za okres 01.01.-31.12.2022 r.
Stan na 1 stycznia 2022 r.
178 946
-
34 141
876
6 369
13 008
-1 195
-151 253
80 892
Zysk(strata) netto za 2022 rok
-
-
-
-
-
-
-
8 728
8 728
Przeszacowanie zobowiązań z
tyt. świadczeń pracowniczych
-
-
-
-
-
-
-132
-
-132
Podatek dochodowy odroczony
z tyt. przeszacowania świadczeń
pracowniczych
-
-
-
-
-
-
25
-
25
Podział wyniku za 2021 r.
-
-
-
338
-
-
-
-337
-
Razem całkowite dochody za
2022 rok
-
-
-
338
-
-
-107
8 391
8 622
Stan na 31 grudnia 2022 r.
178 946
-
34 141
1 214
6 369
13 008
-1 302
-142 862
89 514
Za okres 01.01.-31.12.2023 r.
Stan na 1 stycznia 2023 r.
178 946
-
34 141
1 214
6 369
13 008
-1 302
-142 862
89 514
Zysk(strata) netto za 2023 rok
-
-
-
-
-
-
-
-1345
-1345
Przeszacowanie zobowiązań z
tyt. świadczeń pracowniczych
-
-
-
-
-
-
-446
-
-446
Podatek dochodowy odroczony
z tyt. przeszacowania świadczeń
pracowniczych
-
-
-
-
-
-
85
-
85
Podział wyniku za 2022 r.
-
-
-
698
-
-
-
-698
-
Razem całkowite dochody za
2023 rok
-
-
-
698
-
-
-361
-2 043
-1 706
Stan na 31 grudnia 2023 r.
178 946
-
34 141
1 912
6 369
13 008
-1 663
-144 906
87 807
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
9
Kwota za okres
od 01.01 do 31.12.2023r.
Kwota za okres
od 01.01 do 31.12.2022r.
A. Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej
I. Zysk (strata) brutto
-2 335
8 374
II. Korekty razem
-13 042
49 943
1. Amortyzacja
9 629
9 931
2. Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych
-3 026
3 313
3. Odsetki i udziały w zyskach
14 120
12 742
4. (Zysk) strata z działalności inwestycyjnej
-79
-
5. Zmiana stanu rezerw
564
-278
6. Zmiana stanu zapasów
-14 067
7 605
7. Zmiana stanu należności i RMK
23 642
3 428
8. Zmiana stanu zobowiązań z wyjątkiem pożyczek i kredytów
-41 951
13 202
9. Podatek dochodowy zapłacony
-
-
10. Rozliczenie instrumentów pochodnych
-
-
11. Inne korekty
-1 874
-
III. Przeywy pieniężne netto z działalności operacyjnej (I+/-II)
metoda pośrednia
-15 377
58 317
B. Przepływy środków pieniężnych działalności inwestycyjnej
I. Wpływy
11
18
1. Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych
11
18
2. Zbycie aktywów finansowych w tym:
-
-
- w jednostkach powiązanych
-
-
3. Wpływ aktywów finansowych w tym:
-
-
- spłata pożyczki w jednostkach powiązanych
-
-
- w pozostałych jednostkach
-
-
4. Inne wpływy inwestycyjne
-
-
II. Wydatki
8 757
4 283
1. Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktyw
trwałych
8 757
4 283
2. Wydatki na aktywa finansowe, w tym
-
-
- w jednostkach powiązanych
-
-
3. Inne wydatki inwestycyjne(instrumenty finansowe)
-
-
III. Przeywy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (I-II)
-8 746
-4 265
C. Przeywy środków pienżnych z działalności finansowej
I. Wpływy
152 694
120 579
1. Sprzedaż akcji własnych
0
0
1. Kredyty i pożyczki
152 694
120 579
II. Wydatki
134 277
177 641
1. Spłaty kredytów i pożyczek
130 490
173 525
2. Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu
346
467
3. Odsetki
3 208
3 168
4. Inne wydatki finansowe
233
481
III. Przeywy pieniężne netto z działalności finansowej (I-II)
18 417
-57 062
D. Przeywy pieniężne netto, razem (A.III+/-B.III+/-C.III)
-5 706
-3 010
E. Zmiana stanu środków pienżnych, w tym:
-5 706
-3 010
- zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych
-
-
F. Środki pienżne na poctek okresu
8 489
11 499
G. Środki pieniężne na koniec okresu (F+/-D)
2 783
8 489
- o ograniczonej możliwości dysponowania
9
27
W nocie 22 niniejszego rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego zostały zamieszczone objaśnienia do sprawozdania z
przepływów pieniężnych.
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
10
Podstawowe informacje o podmiocie sporządzającym sprawozdanie finansowe:
FERRUM S.A. jest Spółką akcyjną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Polsce.
FERRUM Spółka Akcyjna (do 24.01.2005 roku Huta FERRUM S.A)
ul. Porcelanowa, nr 11, kod 40-246, poczta Katowice, jest zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Katowicach Wydział Gospodarczy
Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000063239,
- PKD: 2420Z Produkcja rur stalowych,
- sektor wg klasyfikacji GPW w Warszawie: przemysł metalowy.
Spółka została utworzona w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego Huta "FERRUM" w jednoosobową spółkę Skarbu
Państwa w oparciu o art. 7 ustawy o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych, w dniu 8 marca 1995 r. na czas nieokreślony.
W skład Spółki nie wchodzą wewnętrzne jednostki organizacyjne, które samodzielnie sporządzają sprawozdania finansowe.
FERRUM S.A. jest jednostką dominującą i sporządza skonsolidowane sprawozdania finansowe. W skład grupy kapitałowej wchod
następujące spółki:
- FERRUM S.A. - jednostka dominująca wyższego szczebla,
- ZKS FERRUM S.A. jednostka zależna bezpośrednio kontrolowana przez jednostkę dominującą,
- FERRUM MARKETING Sp. z o.o. jednostka zależna bezpośrednio kontrolowana przez jednostkę dominującą.
Prezentowane sprawozdanie finansowe dotyczy sprawozdania jednostkowego.
Sprawozdanie finansowe według stanu na 31 grudnia 2023 roku obejmujące okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku oraz dane
porównywalne według stanu na 31 grudnia 2022 roku oraz za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku.
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółkę w
dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień 31 grudnia 2023 roku skumulowane straty z lat ubiegłych przekraczają sumę kapitałów
zapasowego i rezerwowego oraz jedną trzeckapitału zakładowego, co zgodne z art. 397 Kodeksu spółek handlowych powoduje
konieczność zwołania walnego zgromadzenia przez zarząd celem podjęcia uchwały, co do dalszego istnienia Spółki. Zdaniem
Zarządu, pomimo spełnienia art. 397 Kodeksu spółek handlowych oraz ujemnych wyników finansowych w 2023 roku, nie istnieje
znaczące ryzyko zagrożenia kontynuowania działalności.
W dniu 22 czerwca 2023 roku zgodnie z art. 397 Kodeksu spółek handlowych Walne Zgromadzenie podjęło Uchwałę nr 8/2023 o
kontynuowaniu dotychczasowej działalności Spółki.
Zarząd FERRUM S.A. po dokonaniu wnikliwej analizy sytuacji finansowej Spółki oraz obowiązujących przepisów prawa stwierdził, że
posiadany przez Spółkę majątek, poprawiające się warunki rynkowe, w szczególności znaczny wzrost wartości zamówień rur do
przesyłu gazu sprawiają, że przyjęcie założenia kontynuowania działalności przez Spółkę jest uzasadnione.
Pandemia COVID-19 (koronowirus) okazała się czynnikiem w istotnym stopniu destabilizującym gospodarkę światową jak i krajową,
pogłębiając wcześniejsze negatywne tendencje w gospodarce światowej. Pandemia stanowiła poważny wstrząs dla gospodarki
światowej i gospodarek poszczególnych państw, a jej skutki społeczne i ekonomiczne są bardzo dotkliwe.
Dla FERRUM duże znaczenie ma przede wszystkim utrzymanie poziomu inwestycji w sektorach gazowniczych, ciepłowniczych,
wodno-kanalizacyjnych, które wykorzystują produkty oferowane przez Spółkę. Również istotna dla FERRUM jest sytuacja
makroekonomiczna i prognozy finansowe w innych krajach europejskich, gdzie zlokalizowane inwestycje głównych odbiorców
zagranicznych tj. m. in. Niemcy, Austria, Finlandia, Dania, Czechy i Słowacja.
Zarząd FERRUM S.A. na bieżąco monitoruje sytuację geopolityczną, w tym rozwój konfliktu zbrojnego na Ukrainie oraz analizuje
wpływ działań wojennych na poszczególne aspekty działalności operacyjnej Spółki.
Wyjątkowa sytuacja na rynku stali w UE oraz na świecie spowodowana agresją Rosji na Ukrainę spowodowała zakłócenia w
zachowaniu łańcuchów logistycznych w dostawach wyrobów stalowych oraz niespotykany wzrost cen.
Spółka pomimo wszystko z sukcesem podjęła intensywne działania w celu zabezpieczenia dostaw materiału wsadowego z
alternatywnych źródeł i kierunków dostaw. W świetle działań prowadzonych w chwili obecnej przez Spółkę istnieje minimalne ryzyko
zachwiania łańcucha dostaw.
FERRUM S.A. nie realizuje sprzedaży produktów i towarów na rynek ukraiński, rosyjski i białoruski. Spółka nie posiada inwestycji ani
jednostek zależnych w rejonach zaangażowanych w konflikt, jak również nie pozostaje w jakikolwiek powiązaniu z jakimkolwiek
podmiotem fizycznym i prawnym określonych w Rozporządzeniu wykonawczym Rady (UE) nr 2022/336 z dnia 28 lutego 2022 r.
W odniesieniu do dostępności kapitału i poziomu zadłużenia, Spółka nie posiada kredytów w instytucjach zagrożonych sankcjami.
Zarząd na bieżąco monitoruje skutki sytuacji społeczno-politycznej spowodowanej wojną w Ukrainie, analizując wpływ tych
okoliczności na działalność i wyniki finansowe Spółki jest gotowy do podjęcia niezbędnych działań w przypadku identyfikacji kolejnych
ryzyk. Na dzień sporządzenia sprawozdania Zarząd nie identyfikuje ryzyka zagrożenia kontynuacji działalności Spółki.
Sprawozdanie finansowe nie uwzględnia korekt wyceny aktywów i zobowiązań, które byłyby konieczne, gdyby Spółka nie była w
stanie kontynuować działalności.
INFORMACJE DODATKOWE O PRZYJĘTYCH ZASADACH RACHUNKOWOŚCI ORAZ INNE INFORMACJE
OBJAŚNIAJĄCE
1. Informacje ogólne
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
11
Skład Zarządu FERRUM S.A. na 31 grudnia 2023 r. był następujący:
- Krzysztof Kasprzycki - Prezes Zarządu, Dyrektor Zarządzający,
- Honorata Szlachetka - Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych.
Skład Rady Nadzorczej FERRUM S.A. na 31 grudnia 2023 r. bnastępujący :
- Marek Warzecha - Przewodniczący Rady Nadzorczej,
- Zbigniew Karwowski - Z-ca Przewodniczącego Rady Nadzorczej pełnił funkcję do 22.06.2023 r.
- Michał Sikorski - Z-ca Przewodniczącego Rady Nadzorczej – pełni funkcje od 22.06.2023 r.
- Dariusz Samolej - Sekretarz Rady Nadzorczej,
- prof. dr. hab. Andrzej Szumański - Członek Rady Nadzorczej,
- Andrzej Kasperek - Członek Rady Nadzorczej,
- Wiesław Łatała - Członek Rady Nadzorczej,
- Wojciech Wrona - Członek Rady Nadzorczej,
Sprawozdanie finansowe Spółki FERRUM S.A. zostało sporządzone według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości
Finansowej (MSSF) oraz związanych z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej, w kształcie
zatwierdzonym przez Unię Europejską (UE). Sprawozdanie finansowe sporządzone zostało zgodnie z zasadą kosztu historycznego
za wyjątkiem nieruchomości inwestycyjnej i instrumentów pochodnych, które są wycenione w wartości godziwej na koniec każdego
okresu sprawozdawczego zgodnie z określoną poniżej polityką rachunkowości.
Sprawozdanie finansowe przedstawia rzetelnie sytuację finansową jednostki, efektywność finansową i przepływy pieniężne.
Za wartość godziwą uznaje się cenę, którą można uzyskać przy sprzedaży składnika aktywów lub zapłacona
w celu przeniesienia zobowiązania w zwyczajowej transakcji w głównym (lub najkorzystniejszym) rynku
w dniu wyceny i na obecnych warunkach rynkowych, niezależnie od tego, czy cena jest bezpośrednio obserwowalna czy oszacowana
przy użyciu innej techniki wyceny. W wycenie do wartości godziwej składnika aktywów lub zobowiązania, jednostka bierze pod uwagę
aściwości danego składnika aktywów lub zobowiązań, jeżeli uczestnicy rynku podejmują te cechy pod uwagę przy wycenie aktywów
lub zobowiązań na dzień wyceny. Wartość godziwą dla celów wyceny i / lub ujawniania informacji w sprawozdaniu finansowym
jednostki ustala się na w/w podstawie, z wyjątkiem transakcji płatności w formie akcji, które są objęte zakresem MSSF 2, transakcji
leasingowych, które objęte zakresem MSSF 16 jak i wycen, które mają pewne podobieństwa do wartości godziwej, ale nie
wartościami godziwymi takie jak cena sprzedaży netto zgodnie z MSR 2 czy wartość użytkowa zgodnie z MSR 36.
Ponadto, dla celów sprawozdawczości finansowej, wyceny w wartości godziwej skategoryzowane według trzech poziomów w
zależności od stopnia, w jakim dane wsadowe do pomiarów wartości godziwej są obserwowalne i od znaczenia danych wsadowych
do wyceny w wartości godziwej jako całości. Poziomy te kształtują się w następujący sposób:
•Poziom 1: danymi wsadowymi są ceny notowane (nieskorygowane) z aktywnych rynków dla identycznych aktywów lub zobowiązań,
do których jednostka ma dostęp w dniu wyceny.
•Poziom 2: danymi wsadowymi dane inne niż ceny notowane zaliczane do Poziomu 1, które obserwowalne dla składnika
aktywów lub zobowiązań, bezpośrednio lub pośrednio.
Poziom 3: danymi wsadowymi są nieobserwowalne dane do wyceny składnika aktywów lub zobowiązań.
Sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego wymaga od Zarządu osądów, szacunków i założeń, które mają wpływ na przyjęte
zasady rachunkowości oraz prezentowane wartości aktywów, pasywów, przychodów oraz kosztów. Szacunki oraz związane z nimi
założenia opierają się na doświadczeniu historycznym oraz innych czynnikach uznawanych za racjonalne w danych okolicznościach
i stanowią podstawę do określenia wartości bilansowych aktywów i zobowiązań, które nie wynikają bezpośrednio z innych źródeł.
Faktyczne wartości mogą się różnić od wartości szacunkowych.
Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujmowana w okresie, w
którym dokonano zmiany lub w okresach bieżącym i przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego
jak i okresów przyszłych.
Osądy oraz szacunki dokonywane przez Zarząd, które mają istotny wpływ na sprawozdanie finansowe, zostały przedstawione w
notach dodatkowych informacji objaśniających.
Przy sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego dokonano szacunków księgowych i założeń
w szczególności przy określeniu kosztów amortyzacji środków trwałych i aktywów niematerialnych, wyceny zapasów, wyceny
należności oraz nieruchomości inwestycyjnych, określenia wartości rezerw oraz wyceny aktywów i rezerwy z tyt. podatku
odroczonego. Przyjęte założenia i szacunki księgowe mogą ulec zmianie
w przyszłości, co może mieć istotny wpływ na sprawozdanie finansowe Spółki w przyszłych okresach. Przyjęte założenia zostały
opisane w punkcie 4 sprawozdania.
2. Skład Zarządu FERRUM S.A. oraz Rady Nadzorczej FERRUM S.A.
3. Podstawa sporządzenia
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
12
Transakcje i salda w walutach obcych
Transakcje wyrażone w walutach obcych przelicza się na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego w dniu transakcji lub
wyceny, jeżeli pozycje podlegają przeszacowaniu. Zyski i straty kursowe z tytułu rozliczenia tych transakcji oraz wyceny bilansowej
aktywów i zobowiązań pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmuje się w rachunku zysków i strat.
Zyski i straty dotyczące różnice kursowych Spółka ujmuje w przychodach/kosztach finansowych.
Pozycje zawarte w sprawozdaniu finansowym spółki wycenia sw walucie podstawowego środowiska gospodarczego, w którym
dana jednostka prowadzi działalność („waluta funkcjonalna”). Sprawozdanie finansowe prezentowane jest w złotych, które są walutą
funkcjonalną i walutą prezentacji Spółki.
Poszczególne pozycje aktywów i pasywów oraz rachunku zysków i strat przelicza się na EURO z uwzględnieniem następujących
kursów:
1) kursu obowiązującego na ostatni dzień każdego okresu
- 31 grudnia 2023 r. - kurs ogłoszony przez NBP - tabela 251/A/NBP/2023 z dnia 29.12.2023 tj. 4,3480
- 31 grudnia 2022 r. - kurs ogłoszony przez NBP - tabela 252/A/NBP/2022 z dnia 30.12.2022 tj. 4,6899
2) kursu średniego w każdym okresie, obliczonego jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego
miesiąca w danym okresie:
2023 r. 4,5284
2022 r. 4,6883
Do przeliczenia poszczególnych pozycji bilansu przyjęto kurs obowiązujący na ostatni dzień każdego okresu, czyli na dzień 31 grudnia
2023 r. - 1 EUR = 4,3480 PLN, na 31.12.2022 roku - 1 EUR = 4,6899 PLN.
Do przeliczenia poszczególnych pozycji rachunku zysków i strat przyto kurs średni w okresie (średnią arytmetyczną kursów
obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca), czyli za 12 miesięcy 2023 r. - 1EUR=4,5284 PLN, a za 12 miesięcy 2022 r. -
1EUR=4,6883 PLN.
Do przeliczenia poszczególnych pozycji rachunku przepływu środków pieniężnych przyjęto kurs średni w okresie (średn
arytmetyczną kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca), czyli za 12 miescy 2023 r. - 1EUR= 4,5284 PLN, a za 12
miesięcy 2022 r. - 1EUR=4,6883 PLN.
Aktywa niematerialne
Aktywa niematerialne ujmuje się początkowo w księgach według cen ich nabycia lub poniesionych na nie kosztów wytworzenia.
Stosowane roczne stawki amortyzacyjne dla wartości niematerialnych są następujące:
-koszty prac rozwojowych w ciągu – 10 lat,
-licencje, prawa autorskie i oprogramowanie komputerowe w ciągu - 2 lat,
-pozostałych wartości niematerialnych w ciągu - 5 lat.
W bilansie wartości niematerialne wykazywane w wartości netto, to znaczy w wartości początkowej pomniejszonej o dokonane
odpisy amortyzacyjne.
Za wyjątkiem kosztów prac rozwojowych wszystkie Aktywa niematerialne wytworzone przez Spółkę nie podlegają aktywowaniu i
ujmowane są w zysku i stracie okresu, w którym dotyczące ich koszty zostały poniesione. Wartość niematerialną powstałą w wyniku
prac rozwojowych ujmuje się wtedy i tylko wtedy, gdy Spółka posiada dokumentację potwierdzającą:
możliwość, z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych tak, aby nadawał się do użytkowania
lub sprzedaży,
zamiar ukończenia składnika wartci niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży,
zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne,
dostępność stosownych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych oraz
użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkow temu
składnikowi wartości niematerialnych.
Aby ocenić, czy składnik wartości niematerialnych wytworzony przez Spółkę spełnia kryteria dotyczące ujmowania, dzieli s proces
powstawania aktywów na:
etap prac badawczych; oraz
etap prac rozwojowych.
Nie ujmuje się żadnego składnika aktywów niematerialnych, powstałego w wyniku prac badawczych z uwagi na fakt, iż Spółka nie jest
w stanie udowodnić istnienia składnika wartości niematerialnych, który będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści
ekonomiczne. Nakłady poniesione na prace badawcze ujmuje się w kosztach w momencie ich poniesienia.
Koszty prac rozwojowych są sumą nakładów poniesionych od dnia, w którym po raz pierwszy dany składnik wartości niematerialnych
spełni ww. kryteria dotyczące ujmowania pozycji. Koszty te obejmują wszystkie nakłady, które mogą być bezpośrednio
przyporządkowane czynnościom tworzenia, produkcji i przystosowania składnika aktywów do użytkowania w sposób zamierzony
przez Zarząd.
Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe ujmowane w cenie nabycia lub w koszcie wytworzenia. Na moment początkowego ujęcia środków trwałych
ujmowane są przewidywane koszty ich demontażu, usunięcia i przywrócenia do stanu pierwotnego miejsca, w którym dany składnik
4.Metody wyceny aktywów i pasywów bilansu, przychodów i kosztów
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
13
aktywów się znajduje i których obowiązek poniesienia powstaje w chwili instalacji składnika aktywów lub jego używania. Koszty
finansowania zewnętrznego, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu składnika aktywów,
aktywuje się jako część ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika aktywów.
Specjalistyczne znaczące części zamienne, których wykorzystania oczekuje się przez czas dłuższy niż jeden rok ujmuje się jako
rzeczowe aktywa trwałe. Podobnie ujmuje się te części zamienne oraz wyposażenie związane z serwisem, które mogą b
wykorzystywane jedynie dla poszczególnych pozycji rzeczowych aktywów trwałych. Pozostałe części zamienne oraz wyposażenie
związane z serwisem wykazuje się jako zapasy i ujmuje w wyniku lub stracie w momencie ich wykorzystywania.
Amortyzację rozpoczyna się, gdy środek trwały jest dostępny do użytkowania. Amortyzację zaprzestaje się na wcześniejszą z dat:
środek trwały zostaje zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży lub zostaje usunięty z ewidencji bilansowej na skutek
likwidacji, sprzedaży, bądź wycofania z użytkowania.
Na dzień, gdy środek trwały jest dostępny do użytkowania, ustalane okres lub stawka i metoda jego amortyzacji oraz wartość
końcowa.
Aktywa amortyzowane są poddawane przeglądom pod kątem utraty wartości, jeżeli zdarzenia lub zmiany okoliczności wskazują, że
wartość bilansowa może być niemożliwa do odzyskania. Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości wykazuje sw wysokości, o którą
wartość bilansowa składnika aktywów przewyższa wartość odzyskiwalną. Wartość odzyskiwalna stanowi wyższą z dwóch wartości:
wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży i wartości użytkowej. Dla potrzeb oceny utraty wartości aktywa
grupuje się na najniższym poziomie, dla którego występują możliwe do zidentyfikowania przepływy pieniężne (ośrodki wypracowujące
środki pieniężne).
Niefinansowe aktywa, w odniesieniu do których uprzednio stwierdzono utratę wartości, ocenia się na każdy dzień bilansowy pod kątem
występowania przesłanek wskazujących na możliwość odwrócenia dokonanego odpisu.
W sprawozdaniu z sytuacji finansowej środki trwałe wykazane są w wartości netto, to znaczy w wartości początkowej pomniejszonej
o dotychczas dokonane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość kcową oraz okres
użytkowania składnika aktywów weryfikuje się co najmniej na koniec każdego roku finansowego.
Przykładowe okresy użytkowania są następujące:
-budynki 25 40 lat
-obiekty inżynierii lądowej 10 20 lat
-urządzenia techniczne i maszyny 3 50 lat
-środki transportu 3 - 16 lat
-komputery i instalacje komputerowe 3 lata
Zarząd Spółki dokonuje weryfikacji okresów ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych podlegających amortyzacji. Na dzień
bilansowy okresy użyteczności aktywów przyjęte przez Spółkę dla celów amortyzacji odzwierciedlają oczekiwany okres przynoszenia
korzyści ekonomicznych przez aktywa w przyszłości.
Inwestycje w jednostki zależne
Udziały w jednostkach zależnych na dzień sprawozdawczy wyceniane według cen nabycia po pomniejszeniu o odpisy z tytułu
utraty wartości.
Nieruchomości inwestycyjne
Nieruchomość inwestycyjna to nieruchomość (grunt, budynek lub część budynku albo oba te elementy), które Spółka traktuje jako
źródło przychodów z czynszów lub utrzymuje w posiadaniu ze względu na spodziewany przyrost ich wartości, względnie obie te
korzyści, przy czym nieruchomość taka nie jest:
- wykorzystywana w produkcji, dostawach towarów, świadczeniu usług lub czynnościach administracyjnych ani też
- przeznaczona do sprzedaży w ramach zwykłej działalności Spółki.
Do wyceny nieruchomości inwestycyjnej Spółka stosuje model wartości godziwej. Oznacza to, że wartość godziwa nieruchomości to
cena, którą otrzymano by za sprzedaż składnika aktywów lub zapłacono by za przeniesienie zobowiązania w transakcji między
uczestnikami rynku przeprowadzonej na zwykłych warunkach na dzień wyceny.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania, które spełniają definicję nieruchomości inwestycyjnej, prezentowane są w sprawozdaniu z
sytuacji finansowej jako nieruchomości inwestycyjne.
Szacunek wartości godziwej przeprowadza się na koniec roku chyba, że w trakcie okresu zaistnieją zdarzenia lub okoliczności
wskazujące na możliwość istotnej zmiany wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnej.
Zysk lub strata wynikająca ze zmiany wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnej wpływa na zysk lub stratę netto w okresie, w
którym nastąpiła zmiana.
Zapasy
Zapasy wycenia się w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia lub też według wartości netto możliwej do uzyskania, w zależności od
tego, która z kwot jest niższa.
Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia zapasów składają się wszystkie koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz inne koszty
poniesione w trakcie doprowadzenia zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu.
Produkty gotowe oraz produkcję w toku wycenia się według rzeczywistego kosztu wytworzenia, na który składają s koszty
pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnione części kosztów pośrednich związanych z wytworzeniem
danych produktów i produkcji w toku.
Rozchód wyrobów gotowych dokonuje się według cen przeciętnych tj. w wysokości średniej ważonej rzeczywistego kosztu
wytworzenia stanu produktów na początek okresu sprawozdawczego i ich przychodów z produkcji w ciągu tego okresu.
W bilansie zapasy są wykazywane w wartości netto, to jest po pomniejszeniu o utworzone na nie odpisy aktualizujące.
Cena nabycia lub koszt wytworzenia zapasów mogą nie być możliwe do odzyskania, jeżeli zapasy zostały uszkodzone, utraciły
całkowicie lub częściowo swoją przydatność lub jeśli spadły ceny sprzedaży. Brak możliwości odzyskania ceny nabycia lub kosztu
wytworzenia zapasów może także wynikać ze wzrostu szacowanych kosztów przygotowania sprzedaży lub szacowanych kosztów
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
14
niezbędnych do doprowadzenia sprzedaży do skutku. W takiej sytuacji Spółka dokonuje odpisów aktualizujących na poziomie
wartości netto możliwej do uzyskania.
Ponadto Spółka przyjmuje i tworzy odpisy aktualizujące dotyczące:
- wyrobów gotowych – cena możliwa do uzyskania,
- produkcja w toku i materiały – zapasy zalegające powyżej 1 roku odpis w wysokości od 10% do ceny sprzedaży złomu lub 100%
wartości w zależności od długości zalegania.
Instrumenty finansowe
Aktywa finansowe klasyfikowane przez Spółkę do następujących kategorii wyceny:
wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Kategorie te określają zasady wyceny na dzień bilansowy oraz ujęcie zysków lub strat z wyceny w wyniku finansowym lub w
pozostałych całkowitych dochodach.
Aktywa finansowe wycenione według zamortyzowanego kosztu
Kategoria ta obejmuje pożyczki udzielone, należności z tytułu dostaw i usług, pozostałe należności finansowe oraz środki pieniężne i
ich ekwiwalenty.
Wyceniane klasy aktywów prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w podziale na aktywa długoterminowe i
krótkoterminowe.
Składnik aktywów wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
- składnik aktywów utrzymywany jest zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymywanie aktywów finansowych dla
uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy oraz warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych
powodują powstanie w określonych terminach przepływów pieniężnych, które jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty
głównej pozostałej do spłaty.
Spółka tworzy odpisy aktualizujące aktywa finansowe zgodnie z modelem oczekiwanych strat kredytowych. Kalkulacja oczekiwanych
strat kredytowych dla należności z tytułu dostaw i usług dokonywana jest
w horyzoncie czasu do upływu terminu zapadalności należności. Dla celów oszacowania oczekiwanej straty kredytowej Spółka
wykorzystuje matry rezerw oszacowaną na podstawie historycznych poziomów spłacalności oraz odzyskanych należności od
kontrahentów. Matryca przewiduje podział należności na grupy: należności terminowe, należności przeterminowane 1-30 dni,
należności przeterminowane 31-90 dni, należności przeterminowane 91-180 dni, należności przeterminowane 181-360 dni, należności
przeterminowane powyżej 360 dni.
Oczekiwana strata kredytowa jest kalkulowana w momencie ujęcia należności w sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz jest
aktualizowana na każdy kolejny dzień kończący okres sprawozdawczy, w zależności od ilości dni przeterminowania danej należności.
Straty z tytułu utraty wartości aktywów finansowych wycenionych w zamortyzowanym koszcie pomniejszone o zyski z tytułu
odwrócenia odpisów aktualizujących Spółka ujmuje w wyniku jako przychody i koszty operacyjne, a różnice kursowe prezentowane
są jako przychody lub koszty finansowe.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Kategoria ta obejmuje aktywa finansowe przeznaczone do obrotu. Składnik aktywów finansowych zalicza się do tej kategorii, jeżeli
nabyty został przede wszystkim w celu sprzedaży w krótkim terminie. Kategoria ta obejmuje również instrumenty pochodne, o ile nie
przedmiotem rachunkowości zabezpieczeń. Aktywa z tej kategorii zalicza się do aktywów obrotowych lub trwałych w zależności od
przewidywanego okresu rozliczenia instrumentu.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy są początkowo ujmowane w wartości godziwej, natomiast
koszty transakcyjne stanowią koszt okresu.
Wycena na dzień bilansowy ujmowana jest w rachunku zysków i strat.
Powyższe zasady rachunkowości dotyczą także zobowiązań finansowych wyrażonych w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody to niestanowiące instrumentów pochodnych
instrumenty finansowe przeznaczone do tej kategorii albo niezaliczone do żadnej z pozostałych. Zalicza się je do aktywów trwałych,
o ile Zarząd nie zamierza ich zbyć w ciągu 12 miescy od dnia bilansowego.
Zyski lub straty wynikające ze składnika aktywów finansowych wyceniane w wartości godziwej przez inne ckowite dochody ujmuje
się w pozostałych całkowitych dochodach, z wyjątkiem odpisów aktualizujących
z tytułu utraty wartości różnic kursowych, do momentu wyłączenia składnika aktywów finansowych
z bilansu, kiedy skumulowane zyski lub straty poprzednio ujęte w pozostałych całkowitych dochodach ujmuje sw wyniku finansowym.
MSSF 9 wprowadza nowe podejście do szacowania utraty wartości aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego
kosztu lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody (za wyjątkiem inwestycji w aktywa kapitałowe oraz aktywa kontraktowe).
Model utraty bazuje na kalkulacji strat oczekiwanych.
Środki pieniężne
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie, depozyty bankowe płatne na żądanie, inne krótkoterminowe
inwestycje o wysokim stopniu płynności o pierwotnym terminie wymagalności do trzech miesięcy. Kredyty w rachunku bieżącym
prezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako składnik krótkoterminowych kredytów i pożyczek w ramach zobowiązań
krótkoterminowych.
Zobowiązania finansowe:
Zobowiązania handlowe
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
15
Zobowiązania handlowe w początkowym ujęciu wykazuje się w wartości godziwej, zaś w okresie późniejszym wykazuje się je według
skorygowanej ceny nabycia (zamortyzowanego kosztu), stosując metodę efektywnej stopy procentowej.
Kredyty i pożyczki
Kredyty i pożyczki ujmuje się początkowo w wartości godziwej, pomniejszonej poniesione koszty transakcyjne. Kredyty i pożyczki są
następnie wykazywane według skorygowanej ceny nabycia (zamortyzowanego kosztu). Wszelkie różnice pomiędzy otrzymaną kwotą
(pomniejszoną o koszty transakcyjne), a wartością wykupu ujmuje się metodą efektywnej stopy procentowej w zysku lub stracie przez
okres obwiązywania odnośnych umów.
Opłaty zapłacone z tytułu udostępnienia kredytu ujmuje się jako koszty transakcyjne kredytu w takim zakresie, w jakim jest
prawdopodobne, że kredyt zostanie wykorzystany w całości lub w części. W tym przypadku opłaty odracza się do czasu wykorzystania
kredytu. W takim zakresie, w jakim brak jest dowodów na prawdopodobieństwo wykorzystania całości lub części kredytu, opłata jest
kapitalizowana jako zaliczka na poczet usług w zakresie płynności i amortyzowana w okresie kredytowania, do którego s odnosi.
Zobowiązania długoterminowe
Zobowiązania długoterminowe w początkowym ujęciu wykazuje się w wartości godziwej, pomniejszonej o poniesione koszty
transakcyjne, zaś w okresie późniejszym wykazuje się je według zamortyzowanego kosztu, stosując metodę efektywnej stopy
procentowej.
Spółka kwalifikuje zobowiązania finansowe do jednej z kategorii:
- wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
- wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Spółka jako zobowiązania wyceniane w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje zobowiązania z tytułu dostaw
i usług, kredyty oraz pożyczki.
Spółka jako zobowiązanie wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy klasyfikuje instrumenty pochodne niewyznaczone
dla celów rachunkowości zabezpieczeń, dla których zmiany wartości godziwej wynikają ze zmian warunków rynkowych, tj. kursów
wymiany walut.
Leasing
Leasingobiorca ujmuje prawo do użytkowania składnika aktywów oraz zobowiązanie
z tytułu leasingu. Prawo do użytkowania składnika aktywów jest traktowane podobnie jak inne aktywa niefinansowe i odpowiednio
amortyzowane. Zobowiązania z tytułu leasingu wycenia się początkowo w wartości bieżącej opłat leasingowych płatnych w okresie
leasingu, zdyskontowanej o stopę zawartą w leasingu, jeżeli jej ustalenie jest możliwe. Jeżeli nie można łatwo określić tej stopy,
leasingobiorca stosuje krańcową stopę procentową. W odniesieniu do klasyfikacji leasingu u leasingodawców, przeprowadza się
jako leasing operacyjny lub finansowy. U leasingodawcy leasing jest klasyfikowany jako leasing finansowy, jeżeli następuje
przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i pożytków z tytułu posiadania odnośnych aktywów. W przeciwnym przypadku leasing jest
klasyfikowany jako leasing operacyjny. W leasingu finansowym leasingodawca rozpoznaje przychody finansowe przez okres leasingu,
w oparciu o stałą okresową stopę zwrotu na inwestycji netto. Leasingodawca ujmuje płatności leasingu operacyjnego w przychody
liniowo lub w inny systematyczny sposób, jeśli lepiej odzwierciedla wzór otrzymywania korzyści z wykorzystania odnośnych aktywów.
Zgodnie z dopuszczoną przez standard możliwością, Spółka zrezygnowała z przekształcenia danych porównywalnych i zdecydowała
się na zastosowanie zmodyfikowanego podejścia retrospektywnego. Na dzień 1 stycznia 2019 roku Spółka ujęła składniki aktywów z
tytułu praw do użytkowania w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntów w kwocie równej zobowiązaniu z tytułu leasingu w
wartości bieżącej pozostałych opłat leasingowych, zdyskontowanych poprzez zastosowanie krańcowej stopy procentowej wynoszącej
8,18%. Dodatkowo jako Prawo do użytkowania aktywów Spółka wykazuje aktywa w leasingu, które były prezentowane na dzień 31
grudnia 2018 roku w pozycji „Rzeczowe aktywa trwałe oraz Aktywa niematerialne.
Spółka zadecydowała o zastosowaniu zwolnień przewidzianych przez standard dotyczący leasingów oraz ujęciu w ciężar kosztów
umów, w odniesieniu do których bazowy składnik aktywów ma wartość mniejszą niż 5 000 USD oraz do umów krótkoterminowych.
Nakłady na nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntu są prezentowane w pozycji Prawa do użytkowania aktywów w
sprawozdaniu z sytuacji finansowej i są pomniejszane o dokonane odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości.
Aktywa i rezerwy na odroczony podatek dochodowy od osób prawnych
Podatek dochodowy za okres sprawozdawczy obejmuje podatek bieżący i odroczony. Podatek ujmuje się w zysku lub stracie.
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego danego roku obrotowego i wykazywane jako
zobowiązanie w kwocie, w jakiej zostanie zapłacone.
Dochód do opodatkowania (strata podatkowa) to dochód (strata) za dany okres, ustalony zgodnie z zasadami ustanowionymi przez
władze podatkowe, na podstawie których podatek dochodowy podlega zapłacie (zwrotowi).
Obciążenie podatkowe (przychód podatkowy) jest to łączna kwota bieżącego i odroczonego podatku, uwzględniona przy ustalaniu
zysku lub straty za dany okres.
Zobowiązanie z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynikającego z różnic przejściowych pomiędzy wartością podatkową
aktywów i zobowiązań a ich wartością bilansową ujmowane jest w pełnej wysokości, metodą bilansową.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmuje się, jeżeli jest prawdopodobne, że w przyszłości osiągnięty zostanie
dochód do opodatkowania, który umożliwi wykorzystanie różnic przejściowych oraz strat podatkowych.
Jeżeli jednak odroczony podatek dochodowy powstał z tytułu początkowego ujęcia składnika aktywów lub zobowiązania w ramach
transakcji innej niż połączenie jednostek gospodarczych, która nie wpływa ani na wynik finansowy, ani na dochód podatkowy (stratę
podatkową), nie wykazuje się go.
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
16
Prawdopodobieństwo rozliczenia składnika aktywów z tytułu podatku odroczonego z przyszłymi zyskami podatkowymi opiera się na
zatwierdzonych budżetach Spółki. Jeżeli prognozowane wyniki finansowe wskazują, że Spółka osiągnie dochód do opodatkowania,
aktywa na podatek odroczony ujmowane są w pełnej wysokości.
Odroczony podatek dochodowy ustala się przy zastosowaniu obowiązujących prawnie lub faktycznie na dzień bilansowy stawek
podatkowych, które zgodnie z oczekiwaniami będą obowiązywać w momencie realizacji odnośnych aktywów z tytułu odroczonego
podatku dochodowego lub uregulowania zobowiązania z tego tytułu.
Aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlegają kompensacie, jeżeli występuje możliwy do
wyegzekwowania tytuł prawny do dokonania kompensaty aktywów z tytułu bieżącego podatku dochodowego z zobowiązaniami z
tytułu bieżącego podatku dochodowego oraz jeżeli aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczą
podatków naliczonych przez te same władze podatkowe od jednostki podlegającej opodatkowaniu lub różnych jednostek
podlegających opodatkowaniu w przypadku, gdy istnieje zamiar rozliczenia sald w kwotach netto.
Kapitały
Akcje zwykłe zalicza się do kapitału własnego. Koszty poniesione bezpośrednio w związku z emisją nowych akcji lub opcji wykazuje
się w kapitale własnym jako pomniejszenie, po opodatkowaniu wpływów z emisji.
Nabycie akcji własnych.
Jeśli jednostka nabywa własne instrumenty kapitałowe, to instrumenty te (nabyte akcje własne) odejmuje się od kapitału własnego.
Nabycie, sprzedaż, emisja lub umorzenie własnych instrumentów kapitałowych przez jednostkę nie powoduje ujęcia w wyniku
finansowym jednostki żadnych zysków lub strat. Takie akcje własne mogą być nabyte i zatrzymane przez Spółkę lub inną jednostkę
będącą członkiem skonsolidowanej grupy. Kwoty zapłacone lub otrzymane ujmuje się bezpośrednio w kapitale własnym.
Kwotę nabytych akcji zatrzymanych przez Spółkę ujawnia się jako odrębną pozycję w bilansie oraz w Zestawieniu Zmian w Kapitale
Własnym. W celu zabezpieczenia skupu Spółka utworzyła kapitał rezerwowy.
Kapitał zapasowy tworzy się z odpisu zysku netto oraz jest efektem przejścia na MSSF. Ponadto Spółka tworzy kapitał z nadwyżki
ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej oraz kapitał pozostały, który powstał w wyniku ujęcia zysków/strat aktuarialnych dot.
rezerw emerytalno-rentowych poprzez inne całkowite dochody. Zwiększenia i zmniejszenia kapitału zapasowego następują wyłącznie
na podstawie uchwał Walnego Zgromadzenia.
Rezerwy na zobowiązania
Rezerwy tworzy się na pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania, które w przyszłości mogą
spowodować wypływ aktywów generujących korzyści ekonomiczne oraz których kwotę można w sposób wiarygodny oszacować. Stan
utworzonych rezerw jest weryfikowany na dzień bilansowy i korygowany w celu odzwierciedlenia bieżącego, najbardziej właściwego
szacunku.
Rezerwy na świadczenia pracownicze
Rezerwy na świadczenia pracownicze specyficznym rodzajem rezerw na przyszłe świadczenia pracownicze takie jak nagrody
jubileuszowe i odprawy emerytalne.
Świadczenia pracownicze to wszystkie formy świadczeń oferowanych w zamian za pracę.
W spółce tworzy się rezerwy na:
- odprawy emerytalne,
- nagrody jubileuszowe,
- niewykorzystane urlopy.
Spółka ujmuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej rezerwy z tytułu wypłaty powyższych świadczeń w wysokości bieżącej
zobowiązania na dzień bilansowy, z uwzględnieniem korekt z tytułu zysków lub strat aktuarialnych oraz kosztów przeszłego
zatrudnienia. Wysokość zobowiązania z tytułu powyższych świadczeń wyliczana jest przez niezależną firmę doradztwa aktuarialnego
metodą prognozowanych świadczeń jednostkowych.
Zyski i straty aktuarialne powiększalub zmniejszają koszty w zysku lub stracie w okresie, w którym powstały z wyjątkiem zysków i
strat aktuarialnych od świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia (odprawy emerytalne), które ujmowane są w innych
całkowitych dochodach.
Rezerwy na świadczenia pracownicze aktualizowane są na koniec każdego półrocza.
Dotacje
Dotacje od państwa ujmuje się według wartości godziwej, gdy występuje wystarczająca pewność ich otrzymania oraz dotrzymania
przez Spółkę wszystkich związanych z dotacjami warunków.
Dotacje państwowe do zakupu rzeczowych aktywów trwałych ujmuje się w zobowiązaniach długoterminowych jako przychody
przyszłych przychodów z tytułu dotacji państwowych i odnosi się je do przychodów w rachunku zysków i strat metodą liniową, w czasie
odpowiadającym przewidywanym okresom użytkowania odnośnych aktywów.
Przychody
Spółka stosuje zasady MSSF 15 z uwzględnieniem 5 kroków w odniesieniu do portfela umów (lub zobowiązań do wykonania
świadczenia) o podobnych cechach, jeśli wpływ na sprawozdanie finansowe zastosowania poniższych zasad nie będzie istotnie różnił
się od zastosowania poniższych zasad w stosunku do pojedynczych umów (lub zobowiązań do wykonania świadczenia).
Krok 1 identyfikacja umów z klientem
Umowa z klientem spełnia swoją definicję, gdy zostaną spełnione wszystkie następujące kryteria:
- umowa została zawarta w formie pisemnej, ustnej lub innej zgodnej ze zwyczajowymi praktykami handlowymi,
- umowa identyfikuje prawa i obowiązki każdej ze stron w zakresie towarów lub usług oraz warunków płatności,
- umowa została zaakceptowana przez strony,
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
17
- każda ze stron oczekuje wykonania swoich obowiązków wynikających z umowy oraz jest prawdopodobne, że za przekazane towary
lub usługi zostanie otrzymane wynagrodzenie,
- umowa posiada treść ekonomiczną, czyli w rezultacie jej wykonania zmienia się ryzyko, czas oraz kwota przyszłych przepływów
pieniężnych jednostki.
Krok 2 identyfikacja odrębnych obowiązków świadczenia
Na moment podpisania każdej umowy Spółka ocenia dobra i usługi przyrzeczone w umowie i identyfikuje jako odrębne obowiązki
świadczenia każdą obietnicę, która przenosi na klienta dobro lub usługę, które są odrębne lub serię odrębnych dóbr lub usług, które
są zasadniczo takie same i które mają taki sam sposób przekazania do klienta. Te dobra i usługi, które występują w kontrakcie, a nie
są odrębne, łączy się z innymi dobrami i usługami, aż do momentu, gdy wspólnie stanowią odrębny obowiązek świadczenia.
Krok 3 ustalenie ceny
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Spółka uwzględnia warunki umowy oraz zastosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe.
Krok 4 alokacja ceny do odrębnych obowiązków świadczenia
Spółka monitoruje kwestię konieczności alokacji ceny do odrębnych obowiązków świadczenia i w przypadku występowania więcej niż
jednego odrębnego obowiązku świadczenia w ramach jednej umowy. Spółka lokuje cenę transakcyjną do poszczególnych
obowiązków świadczenia na podstawie indywidualnej (jednostkowej ceny sprzedaży, czyli ceny, po której Spółka dokonałaby
sprzedaży danego dobra lub usługi osobno.
Krok 5 ujęcie przychodu
Spółka ujmuje przychody w momencie spełnienia zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego
dobra lub usługi (tj. składnika aktywów) klientowi. Przekazanie składnika aktywów następuje w momencie, gdy klient uzyskuje kontrolę
nad tym składnikiem aktywów. Spółka spełnia zobowiązania do wykonania świadczenia w określonym momencie.
Zgodnie z MSSF 15 przesłankami wskazującymi na przekazanie kontroli do klienta są:
- Spóła posiada bieżące prawo do wynagrodzenia,
- Klient posiada prawo własności do aktywa,
- Klient posiada fizyczne władanie nad aktywem,
- Klient przejął istotne ryzyka i korzyści związane z aktywem,
- Klient zaakceptowrezultat obowiązku świadczenia.
Przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych wykazuje się w wartości godziwej otrzymanej lub należnej zapłaty z tytułu dostawy rur,
profili stalowych oraz innych produktów Spółki. Przychody ze sprzedaży usług odzwierciedlają wartość godziwą otrzymanej lub
należnej zapłaty z tytułu wykonywania izolacji i dodatkowych powłok do oferowanych produktów. Przychody prezentowane po
pomniejszeniu o podatek od towarów i usług, zwroty, rabaty i upusty.
Spółka opiera swoje szacunki na wynikach historycznych, uwzględniając rodzaj klienta, rodzaj transakcji oraz szczegóły konkretnych
umów. W przypadku zobowiązań do wykonania świadczenia, które jednostka spełnia w określonym momencie, Spółka ujawnia
informacje dotyczące znaczących subiektywnych ocen dokonywanych przy ustaleniu momentu uzyskania przez klienta kontroli nad
przyrzeczonymi dobrami lub usługami.
Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów Spółka ujmuje w momencie spełnienia (lub
w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez przekazanie przyrzeczonego dobra (tj. składnika aktywów)
klientowi (klient uzyskuje kontrolę nad tym składnikiem aktywów). Przychody ze sprzedaży wykazuje się na podstawie cen określonych
w umowach sprzedaży, po pomniejszeniu o szacowane rabaty i inne zmniejszenia sprzedaży.
Przychody z tytułu odsetek ujmuje się proporcjonalnie do upływu czasu metodą efektywnej stopy procentowej. Gdy należność traci
na wartości, jednostka obniża jej wartość bilansową do poziomu wartości odzyskiwalnej, równej oszacowanym przyszłym przepływom
pieniężnym zdyskontowanym według pierwotnej stopy procentowej instrumentu, a następnie stopniowo rozlicza się kwotę dyskonta
w korespondencji z przychodami z tytułu odsetek. Przychody z tytułu odsetek od udzielonych pożyczek, które utraciły wartość, ujmuje
się według pierwotnej stopy procentowej.
Przychody z tytułu dywidend ujmuje się w momencie nabycia prawa do otrzymania płatności.
Zysk lub strata netto na akcję
Zysk lub strata netto na akcję dla każdego okresu jest obliczany poprzez podzielenie zysku lub straty netto za dany okres przez
średnio ważoną liczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym. Rozwodniony zysk lub strata na jedną akcję jest obliczany poprzez
podzielenie zysku lub straty netto za dany okres przez średnio ważoliczbę akcji w danym okresie sprawozdawczym skorygowaną
o średnio ważoną ilość dodatkowych akcji zwykłych.
W działalności operacyjnej Spółki został wyodrębniony jeden segment:
- segment rur realizowany przez FERRUM S.A.
Powyższy segment operacyjny stanowi również segment sprawozdawczy.
Innych segmentów jednostka nie identyfikuje.
Informacje uzupełniające o działalności Spółki prezentowane w przekroju geograficznym podzielono na dotyczące:
- sprzedaży krajowej;
- sprzedaży eksportowej wraz z dostawami wewnątrzwspólnotowymi.
Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane i weszły w życie od 01 stycznia 2023 r.
5. Segmenty działalności
6. Opublikowane interpretacje zatwierdzone przez UE i zastosowane przez Spółkę
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
18
Następujące zmiany do istniejących standardów opublikowanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
(„RMSR”) oraz zatwierdzone przez UE, które weszły w życie w roku 2023:
MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” oraz zmiany do tego standardu pierwsze zastosowanie MSSF 17 i MSSF 9
informacje porównawcze - zatwierdzone przez UE - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia
1 stycznia 2023 roku lub później;
Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” oraz wytyczne Rady MSSF w zakresie ujawnień dotyczących
polityk rachunkowości w praktyce kwestia istotności w odniesieniu do polityk rachunkowości - zatwierdzone przez UE -
wymóg ujawniania istotnych informacji dotyczących zasad rachunkowości - mające zastosowanie dla okresów rocznych
rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później;
Zmiany do MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” definicja
wartości szacunkowych - zatwierdzone przez UE - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia
1 stycznia 2023 roku lub później;
Zmiany do MSR 12 „Podatek dochodowy” – podatek odroczony dotyczący aktywów i zobowiązań wynikających z
pojedynczej transakcji oraz globalny minimalny podatek dochodowy - zatwierdzone przez UE - mające zastosowanie dla
okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 roku lub później.
W/w nowe standardy, interpretacje i zmiany do istniejących standardów nie miały istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe
FERRUM za 2023 rok.
Następujące standardy i interpretacje zostały wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub Komitet ds.
Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, a nie weszły jeszcze w życie:
Zmiany do MSSF 16 „Leasing” – zobowiązania leasingowe w transakcjach sprzedaży i leasingu zwrotnego – zatwierdzone
przez UE - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2024 roku lub później;
Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” klasyfikacja zobowiązań jako krótkoterminowe i długoterminowe
zatwierdzone przez UE - mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2024 roku lub
później;
Zmiany do MSR 7 „Rachunek przepływów pieniężnych” oraz MSSF 7 „Instrumenty finansowe ujawnianie informacji”
umowy finansowania zobowiązań wobec dostawców zatwierdzone przez UE - mające zastosowanie dla okresów rocznych
rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2024 roku lub później;
Zmiany do MSR 21 „Skutki zmiany kursów wymiany walut obcych” – brak wymienialności - zatwierdzone przez UE - mające
zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2025 roku lub później;
Daty wejścia w życie są datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości
Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów i
są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską
Spółka nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie żadnego standardu, interpretacji lub zmiany, która została opublikowana,
lecz nie weszła dotychczas w życie. Spółka jest w trakcie analizy, jaki wpływ powyższe zmiany będą miały na jej sprawozdania
finansowe.
Według szacunków FERRUM S.A., wyżej wymienione nowe standardy oraz zmiany do istniejących standardów nie miałyby istotnego
wpływu na sprawozdanie finansowe, jeżeli zostałyby zastosowane przez Spółkę na dzień bilansowy.
Nadal poza regulacjami zatwierdzonymi przez UE pozostaje rachunkowość zabezpieczeń portfela aktywów
i zobowiązań finansowych, których zasady nie zostały zatwierdzone do stosowania w UE.
Spółka nie dokonywała korekty sprawozdań lat poprzednich ani zmian prezentacji.
Działalność prowadzona przez Spółkę naraża na wiele różnych rodzajów ryzyka finansowego: ryzyko rynkowe, ryzyko zmiany
przepływów pieniężnych w wyniku zmian stóp procentowych, ryzyko kredytowe oraz ryzyko utraty płynności. Ogólny program Spółki
dotyczący zarządzania ryzykiem skupia się przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniej płynności umożliwiającej realizację
postawionych przez Spółkę zadań inwestycyjnych.
a) Ryzyko zmiany kursów walut
FERRUM prowadzi działalność handlową na rynkach zagranicznych oraz realizuje część sprzedaży krajowej w walucie obcej i
narażona jest na ryzyko zmiany kursów walut, w szczególności kursu EUR. Ryzyko zmiany kursów walut wynika z przyszłych
transakcji handlowych i ujętych aktywów i zobowiązań. W Spółce w znacznej mierze występuje zjawisko naturalnego hedgingu
wynikające z faktu realizacji zarówno zakupu jak i sprzedaży w EUR. W sytuacji powstania otwartej pozycji walutowej, ze względu
na występujące różnice w terminach regulowania transakcji zakupu i sprzedaży, Spółka może ją zabezpieczać poprzez
transakcje np. typu forward.
Emitent nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń.
7. Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane, ale nie zostały zastosowane przez Spółkę
8. Korekty dotyczące sprawozdań lat poprzednich oraz zmiany prezentacji
9. Zarządzanie ryzykiem
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
19
Analiza wrażliwości na ryzyko zmiany kursów podstawowych walut
Wartość ekspozycji w walucie na 31.12.2023 r.
Kurs waluty na
31.12.2023 r.
Wpływ zmiany kursu waluty na wynik netto o:
-1%
1%
Należności handlowe i pozostałe
EUR
9 151
4,348
-398
398
Zobowiązania handlowe i pozostałe
EUR
5 337
4,348
232
-232
Wartość ekspozycji w walucie na 31.12.2022 r.
Kurs waluty na
31.12.2022 r.
Wpływ zmiany kursu waluty na wynik netto o:
-1%
1%
Należności handlowe i pozostałe
EUR
19 487
4,6899
-914
914
Zobowiązania handlowe i pozostałe
EUR
13 558
4,6899
636
-636
Wg stanu na 31 grudnia 2023 roku FERRUM S.A. nie posiadał otwartych pozycji transakcji zabezpieczających.
b) Ryzyko zmiany przepływów pieniężnych w wyniku zmian stóp procentowych
Spółka jest narażona na ryzyko stopy procentowej związku z częściowym finansowaniem swojej działalności kredytami bankowymi i
pożyczkami. Kredyty i pożyczki oprocentowane wg zmiennej stopy procentowej. Biorąc jednak pod uwagę tendencje rynkowe
ryzyko kolejnego wzrostu stóp procentowych jest w obecnej sytuacji istotne.
Wahania
stopy
Wpływ na wynik finansowy
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Wzrost stopy procentowej
1%
-1 601
-1 425
Spadek stopy procentowej
-1%
1 601
1 425
c) Ryzyko kredytowe
Ryzyko kredytowe powstaje w przypadku środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, depozytów w bankach i instytucjach finansowych,
a także zaangażowań kredytowych w odniesieniu do klientów Spółki. W przypadku banków i instytucji finansowych akceptuje się
jednostki o wysokiej wiarygodności.
Spółka nie posiada ratingów banków i instytucji finansowych.
Spółka zawiera transakcje handlowe z firmami o potwierdzonej zdolności kredytowej. Wszyscy klienci, którzy pragną korzystać z
kredytów kupieckich, poddawani procedurom wstępnej weryfikacji. Należności zgodnie z zapisami polisy ubezpieczeniowej
ubezpieczone przez Towarzystwo Ubezpieczeń Euler Hermes S.A. Umowa aktualnie obowiązuje do 30 września 2024 roku.
Spółka posiada również polisę nadwyżkową ubezpieczenia należności w Credendo.
Niezależnie od tego Spółka na bieżąco monitoruje stan należności celem ograniczenia ryzyka ich nieściągalności.
W 2023 roku odbiorcami, których udział bznaczący w przychodach ze sprzedaży netto były spółki: Grupa IZOSTAL przychody 125,4
mln zł, spółki Grupy LOGSTOR (wraz z PowerPipe) przychody 60,4 mln zł. oraz Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM
przychody 56,7 mln zł,
Maksymalne ryzyko kredytowe równa się wartości bilansowej poszczególnych aktywów finansowych.
d) Ryzyko płynności
Celem Spółki jest utrzymane równowagi pomiędzy ciągłośc, a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł
finansowania, takich jak kredyty bankowe, pożyczki i umowy leasingu oraz umowy faktoringu.
Poniższa tabela zawiera analizę zobowiązań finansowych Spółki w odpowiednich przedziałach wiekowych, na podstawie pozostałego
okresu do upływu umownego terminu zapadalności na dzień bilansowy. Saldo przypadające do spłaty w terminie 12 miesięcy
wykazywane w wartościach bilansowych, ponieważ wpływ dyskonta jest nieistotny pod względem wartości.
Stan na 31 grudnia 2023
Do 1
miesca
Od 1 do 3
miescy
Od 3 do 12
miescy
Od 1 roku do
2 lat
Od 2 do 5
lat
Ponad 5 lat
Kredyty i pożyczki
-
-
160 058
-
-
-
Odsetki od kredytów i pożyczek
-
-
39 825
-
-
-
Zobowiązania handlowe
47 478
4 206
193
-
-
-
Inne zobowiązania finansowe
-
-
-
-
-
-
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
20
Odsetki od zobowiązań finansowych
-
-
-
-
-
-
Zobowiązania z tytułu leasingu
37
74
262
134
402
4 104
Przeznaczone do obrotu i rozliczane
w kwotach netto finansowe
instrumenty pochodne
-
-
-
-
-
-
Stan na 31 grudnia 2022
Kredyty i pożyczki
-
3 153
137 327
2 000
-
-
Odsetki od kredytów i pożyczek
-
-
29 214
322
-
-
Zobowiązania handlowe
78 841
15 815
53
-
-
-
Inne zobowiązania finansowe
-
-
-
-
-
-
Odsetki od zobowiązań finansowych
-
-
-
-
-
-
Zobowiązania z tytułu leasingu
28
56
250
247
105
4 071
Przeznaczone do obrotu i rozliczane
w kwotach netto finansowe
instrumenty pochodne
-
-
-
-
-
-
Celem Spółki w zarządzaniu ryzykiem kapitałowym jest ochrona zdolności Spółki do kontynuowania działalnci, a także utrzymanie
optymalnej struktury kapitału. Spółka monitoruje obcy kapitał za pomocą wskaźnika zadłużenia. Wskaźnik ten oblicza się jako
stosunek zadłużenia netto do łącznej wartości kapitału. Zadłużenie netto oblicza się jako sukredytów i pożyczek pomniejszoną o
środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Łączną wartość kapitału oblicza się jako kapitał asny wykazany w sprawozdaniu z sytuacji
finansowej wraz z zadłużeniem netto.
Wskaźniki zadłużenia przedstawiają się następująco:
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Kredyty ogółem
199 883
172 016
minus: środki pieniężne i ich ekwiwalenty
-2 783
-8 489
Zadłużenie netto
197 100
163 527
Kapitał własny razem
87 807
89 514
Kapitał ogółem
284 907
253 041
Wskaźnik zadłużenia
69%
65%
e) ryzyko związane z klimatem
FERRUM identyfikuje wpływ na klimat w wymiarze bezpośrednim oraz pośrednim. W pespektywie bezpośredniej wpływ Spółki na
klimat związany jest z emisją gazów cieplarnianych związanych z bezpośrednim zużyciem paliw oraz zużyciem energii elektrycznej i
cieplnej. Wpływ bezpośredni związany jest również z realizacją procesów operacyjnych w ramach których ma miejsce zużycie
zasobów naturalnych.
W ujęciu pośrednim wpływ FERRUM na aspekty klimatyczne może być rozpatrywany w kategorii podmiotu zaangażowanego w proces
tworzenia infrastruktury wspierającej cel jakim jest łagodzenie zmian klimatycznych. W szczególności wyroby znajdujące s w ofercie
FERRUM są wykorzystane na potrzeby budowy infrastruktury gazowej, ciepłowniczej i komunalnej.
Zidentyfikowane ryzyka i możliwości związane z klimatem mają ograniczony wpływ na odpowiedni model biznesowy, strategię oraz
plany finansowe organizacji w perspektywie zarządzenia operacyjnego. Ekspozycja działalności FERRUM na ryzyko fizycznego
narażenia ( gwałtowne zjawiska pogodowe, powodzie jak również rosnący poziom mórz) jest typowa dla branży w której działa Spółka
oraz prowadzenia działalności w Polsce. Istotny wpływ na sytuację Spółki może być natomiast rozpatrywany z punktu widzenia ryzyka
związanego z przejściem tj. transformacji w kierunku gospodarek niskoemisyjnych. W szczególności należy wskazać następujące
aspekty:
- liczne inicjatywy regulacyjne mające na celu obciążenie produktów/materiałów oraz technologii charakteryzujących się wysoką
emisją CO2 dodatkowymi kosztami efektem czego spodziewany jest wzrost cen surowców, energii oraz ograniczenie ich dostępności
w wybranych gałęziach przemysłu;
- potencjalna utrata wartości aktywów/technologii charakteryzujących się wysoką emisją CO2 lub wykorzystywanych w procesach
chrakteryzujących się wysoką emisyjnością w porównaniu do dostępnych technologii alternatywnych;
- konieczność podjęcia inicjatyw związanych z ograniczeniem emisji CO2 organizacji oraz produktu;
- wzrost obciążeń regulacyjnych związanych ze sprawozdawczością w obszarze klimatycznym oraz zrównoważonego rozwoju;
- finansowanie zewnętrzne powiązane z klasyfikacją/zgodnością działalności FERRUM z Taksonomią UE;
- konieczność dostosowania procesów operacyjnych poprzez inwestycje w niskoemisyjne technologie branżowe;
- wzrost znaczenia infrastruktury gazowej i ułatwienia w pozyskiwaniu finansowania na inwestycje w infrastrukturę niskoemisyjną.
Wszystkie zidentyfikowane ryzyka w okresie sprawozdawczym były analizowane ze względu na nietypową sytuację ogólnoświatową
związaną z pandemią COVID-19 oraz trwającą wojnę w Ukrainie. Działania podejmowane przez Zarząd Spółki zmierzały do
zminimalizowania negatywnego wpływu na prowadzoną działalność. Ostateczny wpływ na działalność FERRUM S.A. jest w chwili
obecnej nieznany, a tym samym niemożliwy do oszacowania, poniewuzależniony jest od czynników zewnętrznych pozostających
poza kontrolą Grupy.
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
21
Aktywa niematerialne
Prawo
wieczystego
ytkowania
gruntu
Koszty prac
rozwojowych
w realizacji
Koszty
zakończonych
prac
rozwojowych
Inne wartości
niematerialne
oprogramowanie
Aktywa
niematerialne
w budowie
Razem
wartości
niematerialne
Wartość brutto na
1 stycznia 2022 roku
-
-
9 792
4 516
337
14 645
Zwiększenia
-
-
-
180
1 449
1 629
Zmniejszenia
-
-
-
-
337
337
Wartość brutto na
31 grudnia 2022 roku
-
-
9 792
4 696
1 449
15 937
Wartość umorzenia na
1 stycznia 2022 roku
-
-
9 317
1 190
-
10 507
Zwiększenia
-
-
475
439
-
914
Zmniejszenia
-
-
-
-
-
-
Wartość umorzenia na
31 grudnia 2022 roku
-
-
9 792
1 629
-
11 421
Wartość netto na
31 grudnia 2022 roku
-
-
-
3 067
1 449
4 516
Wartość brutto na
1 stycznia 2023 roku
-
-
9 792
4 696
1 449
15 937
Zwiększenia
-
-
-
2 729
-
2 729
Zmniejszenia
-
-
-
-
1 449
1 449
Wartość brutto na
31 grudnia 2023 roku
-
-
9 792
7 425
-
17 217
Wartość umorzenia na
1 stycznia 2023 roku
-
-
9 792
1 629
-
11 421
Zwiększenia
-
-
-
466
-
466
Zmniejszenia
-
-
-
-
-
-
Wartość umorzenia na
31 grudnia 2023 roku
-
-
9 792
2 095
-
11 887
Wartość netto na
31 grudnia 2023 roku
-
-
-
5 330
-
5 330
Amortyzację wartości niematerialnych ujęto w jednostkowym rachunku zysków i strat
w następujących pozycjach:
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów
466
914
Koszty sprzedaży
-
-
Koszty administracyjne
-
-
Razem
466
914
Nota 2a / Rzeczowe aktywa trwałe /
Spółka FERRUM S.A. w latach ubiegłych dokonała odpisów aktualizujących wartość środków trwałych, które na dzień 31 grudnia
2023 roku wynoszą 158 tys. zł. W związku z modernizacją linii produkcyjnej środki trwałe objęte odpisem zostaną zastąpione nowymi
modelami, których celem jest poprawa uzysku produkcji. Środki trwałe objęte odpisem nie zostały zlikwidowane do 31 grudnia 2023
roku i w związku z powyższym odpis został pomniejszony o roczną amortyzację tych środków.
Majątek Spółki stanowi zabezpieczenie kredytów i pożyczek. Szczegółowa informacja o rodzajach zabezpieczeń została ujawniona w
Nocie 13. Dodatkowo w celu zabezpieczenia wierzytelności ERGO HESTII mogącej powstać z tytułu wystawionych gwarancji
ubezpieczeniowych zostały zawarte umowy zastawów rejestrowych i przewłaszczenia na środkach trwałych stanowiący
zabezpieczenie do kwot gwarancji w wysokości 3 689 tys. zł oraz 2 794 tys. EUR, na które składają się maszyny i urządzenia.
DODATKOWE INFORMACJE OBJAŚNIAJĄCE
Nota 1 / Aktywa niematerialne /
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
22
Amortyzację środków trwałych ujęto w jednostkowym rachunku zysków i strat w następujących pozycjach:
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów
8 366
8 344
Koszty administracyjne
463
255
Razem
8 829
8 599
Budynki, lokale i
obiekty inżynierii
lądowej i wodnej
Urządzenia
techniczne i
maszyny
Środki
transportu
Inne środki
trwałe
Środki trwałe
w budowie
Razem
1. WARTOŚĆ POCZĄTKOWA
Na dzień 1 stycznia 2022 roku
35 277
201 033
3 282
4 160
4 230
247 982
a) zwiększenia (z tytułu)
-
633
165
12
3 675
4 485
- nakłady na oddane środki trwałe do
użytkowania
-
633
-
12
3 675
4 320
- przemieszczenie wewnętrzne
-
-
165
-
-
165
b) zmniejszenia (z tytułu)
-
1 538
186
151
950
2 825
- likwidacja, sprzedaż
-
1 538
186
151
948
2 823
- inne przemieszczenie wewnętrzne
-
-
-
-
2
2
Na dzień 31 grudnia 2022 roku
35 277
200 128
3 261
4 021
6 955
249 642
2. UMORZENIE
Na dzień 1 stycznia 2022 roku
23 201
154 261
2 757
2 629
-
182 848
Zmiany w roku
1 181
5 559
73
57
-
6 724
- amortyzacja za okres
1 181
7 097
113
208
-
8 599
- umorzenie - likwidacja, sprzedaż
-
1 538
-186
151
-
-1 875
- odpis aktualizujący
-
-
-
-
-
-
Na dzień 31 grudnia 2022 roku
24 382
159 820
2 684
2 686
-
189 572
3. Odpisy aktualizujące
-
248
-
-
-
248
4. WARTOŚĆ NETTO
Na dzień 31 grudnia 2022 roku
10 895
40 060
577
1 335
6 955
59 822
1. WARTOŚĆ POCZĄTKOWA
Na dzień 1 stycznia 2023 roku
35 277
200 128
3 261
4 021
6 955
249 642
a) zwiększenia (z tytułu)
1 511
7 474
-
198
421
9 604
- nakłady na środki trwałe do użytkowania
1 511
7 315
-
198
421
9 445
- leasing
-
-
-
-
-
-
- przemieszczenia wewnętrzne
-
159
-
-
-
159
b) zmniejszenia (z tytułu)
-
7
71
-
4 405
4 483
- likwidacja, sprzedaż
-
7
71
-
-
78
- inne przemieszczenie wewnętrzne
-
-
-
-
4 405
4 405
Na dzień 31 grudnia 2023 roku
36 788
207 595
3 190
4 219
2 971
254 763
2. UMORZENIE
Na dzień 1 stycznia 2023 roku
24 382
159 820
2 684
2 686
-
189 572
Zmiany w roku
1 201
7 310
142
232
-
8 885
- amortyzacja za okres
1 201
7 182
214
232
-
8 829
- umorzenie - likwidacja, sprzedaż
-
128
-72
-
-
56
- odpis aktualizujący
-
-
-
-
-
-
Na dzień 31 grudnia 2023 roku
25 583
167 130
2 826
2 918
-
198 457
3. Odpisy aktualizujące
-
158
-
-
-
158
4. WARTOŚĆ NETTO
Na dzień 31 grudnia 2023 roku
11 205
40 307
364
1 301
2 971
56 148
Spółka jako prawo do użytkowania aktywów prezentuje głównie wartość prawa wieczystego użytkowania gruntów ujęte na dzień 1
stycznia 2023 roku w kwocie zdyskontowanych zobowiązań leasingowych zgodnie z MSSF 16 „Leasing”, pomniejszone o wartość
umorzenia za 2023 roku oraz leasingi maszyn i urządzeń.
Nota 2b / Rzeczowe aktywa trwałe /
Nota 3 / Prawo do użytkowania aktywów /
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
23
Wartość brutto
Grunty
Maszyny i urządzania
Środki transportu
Prawa do
ytkowania
aktywów razem
Na dzień 1 stycznia 2022 roku
3 602
1 407
165
5 174
Zwiększenia/(zmniejszenia) z tytułu zmiany leasingu
-1 323
-
139
-1 184
Przemieszczenie wewnętrzne
-
-852
852
0
Na dzień 31 grudnia 2022 roku
2 279
555
1 156
3 990
UMORZENIE
Na dzień 1 stycznia 2022 roku
700
405
91
1196
Amortyzacja za okres
35
180
159
374
Zwiększenia/(zmniejszenia) z tytułu zmiany leasingu
-
-
-
-
Przemieszczenie wewnętrzne
-
-229
229
-
Na dzień 31 grudnia 2022 roku
735
356
479
1 570
Wartość netto na 31 grudnia 2022
1 544
199
677
2 420
Wartość brutto
Grunty
Maszyny i urządzania
Środki transportu
Prawa do
ytkowania
aktywów razem
Na dzień 1 stycznia 2023 roku
2 279
555
1 156
3 990
Zwiększenia/(zmniejszenia) z tytułu zmiany leasingu
-
3 863
-
3 863
Przemieszczenie wewnętrzne
153
-159
-
-6
Na dzień 31 grudnia 2023 roku
2 432
4 259
1 156
7 847
UMORZENIE
Na dzień 1 stycznia 2023 roku
735
356
479
1 570
Amortyzacja za okres
22
212
76
310
Przemieszczenie wewnętrzne
-
-134
-
134
Na dzień 31 grudnia 2023 roku
757
434
555
1 746
Wartość netto na 31 grudnia 2023 roku
1 675
3 825
601
6 101
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Stan na początek okresu
21 056
21 056
- akcje, udziały w jednostkach zależnych
-
-
Zwiększenia :
-
-
- nabycie akcji, udziałów
-
-
- rozwiązanie odpisu aktualizującego
-
-
Zmniejszenia
-
-
- połączenie Spółek
-
-
- sprzedaż aktywów finansowych
-
-
Stan na koniec okresu
- akcje, udziały w jednostkach zależnych
21 056
21 056
- aktywa dostępne do sprzedaży
-
-
Nota 4 / Akcje i udziały w jednostkach zależnych /
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
24
Instrumenty finansowe według typu
Aktywa finansowe wyceniane
według zamortyzowanego
kosztu
Aktywa finansowe wyceniane
w wartości godziwej przez
wynik finansowy
Ogółem
31 grudnia 2023
Aktywa według sprawozdania z sytuacji Finansowej
(zgodnie z MSSF 9)
Należności handlowe oraz pozostałe należności
48 501
-
48 501
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
2 783
-
2 783
Ogółem
51 284
-
51 284
Zobowiązania wyceniane
według zamortyzowanego
kosztu
Zobowiązania wyceniane w
wartości godziwej przez wynik
finansowy
Ogółem
31 grudnia 2023
Zobowiązania według sprawozdania z sytuacji finansowej
Pochodne instrumenty finansowe
-
-
-
Zobowiązania handlowe i inne zobowiązania
51 877
-
51 877
Kredyty i pożyczki
199 883
-
199 883
Ogółem
251 760
-
251 760
Aktywa finansowe wyceniane
według zamortyzowanego
kosztu
Aktywa finansowe wyceniane w
wartości godziwej przez wynik
finansowy
Ogółem
31 grudnia 2022
Aktywa według sprawozdania z sytuacji Finansowej
(zgodnie z MSSF 9)
Należności handlowe oraz pozostałe należności
87 772
-
87 772
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
8 489
-
8 489
Ogółem
96 261
-
96 261
Zobowiązania wyceniane
według zamortyzowanego
kosztu
Zobowiązania wyceniane w
wartości godziwej przez wynik
finansowy
Ogółem
31 grudnia 2022
Zobowiązania według sprawozdania z sytuacji finansowej
Pochodne instrumenty finansowe
-
-
-
Zobowiązania handlowe i inne zobowiązania
94 709
-
94 709
Kredyty i pożyczki
172 016
-
172 016
Ogółem
266 725
-
266 725
Spółce nie są znane zewnętrzne ratingi klientów.
Nie było przeterminowanych pożyczek udzielonych podmiotom powiązanym, które nie jednocześnie objęte odpisem na utratę
wartości.
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Stan na początek okresu
32 386
33 588
Wpływ zastosowania MSSF 16
-153
-1 158
Stan na początek okresu po przekształceniu
32 233
32 430
- zwiększenia/zmniejszenie wartości nieruchomości inwestycyjnej
730
-
- zmniejszenia
24
44
Stan na koniec okresu
32 939
32 386
Spółka wykazuje nieruchomość inwestycyjną według wartości godziwej. Wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnej na dzień 31
grudnia 2023 roku została oszacowana na podstawie wyceny przeprowadzonej na ten dzień przez niezależnych rzeczoznawców
posiadających kwalifikacje odpowiednie do przeprowadzenia wycen nieruchomości, a także aktualne doświadczenie w takich
wycenach dokonywanych w lokalizacjach, w których znajdują się aktywa Spółki. Wartość rynkowa nieruchomości została dokonana
w oparciu o dane wejściowe inne niż pochodzące z aktywnego rynku, które jednak są obserwowalne (poziom III hierarchii ustalenia
wartości godziwej zgodnie z MSSF 13).
Nota 5/ Instrumenty finansowe /
Nota 6/ Nieruchomość inwestycyjna /
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
25
Wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych na dzień 31grudnia 2023 roku została ustalona na poziomie 30 776 tys. zł. Na wartość
nieruchomości inwestycyjnych w kwocie 32 939 tys. zł składa się wartość godziwa nieruchomości inwestycyjnych w wysokości 30 776
tys. zł przyjęta zgodnie z operatami rzeczoznawców oraz zwiększenie wartości prawa do użytkowania aktywów zgodnie z wdreniem
MSSF 16.
Wyceny wartości godziwej gruntów położonych w Katowicach przy ul. Murckowskiej, ul. Hutniczej i ul. Porcelanowej wchodzących w
skład nieruchomości inwestycyjnej przeprowadzono poprzez odniesienie do rynkowych cen transakcyjnych podobnych nieruchomości
(metoda porównawcza). Podejście porównawcze polega na określeniu wartości nieruchomości przy założeniu, że wartość wycenianej
nieruchomości jest równa cenie, jaką uzyskano za nieruchomości podobne, które były przedmiotem obrotu rynkowego, skorygowanej
ze względu na cechy różniące te nieruchomości (tj. lokalizację, uzbrojenie/stan zagospodarowania, kształt działki oraz powierzchnię)
i ustalonej z uwzględnieniem zmian poziomu cen na skutek upływu czasu. Analiza wrażliwości pokazuje, iż model wyceny
porównawczej jest wrażliwy na zmiany cen nieruchomości podobnych przyjętych do wyceny.
Analiza rynku wskazuje, na badanym rynku zarejestrowano odpowiednią ilość transakcji, których przedmiotem sprzedaży były
nieruchomości gruntowe niezabudowane, podobne do szacowanej nieruchomości. W związku z ilością rejestrowanych transakcji do
wyceny nieruchomości zastosowano podejście porównawcze, metodą korygowania ceny średniej.
Szacowanie wartości rynkowej przy zastosowaniu podejścia porównawczego jest procesem, w którym obliczona wartość rynkowa
wynika z analizy rynku lokalnego tego typu nieruchomości i porównania ich z obiektem szacowania. Podstawą podejścia
porównawczego relacje do cen innych nieruchomości porównywanych przy zastosowaniu zasady substytucyjności, założeniu
równowagi popytu i podaży oraz zasady najlepszej i najbardziej efektywnej funkcji.
Na podstawie wielkości wartości współczynnika korygującego nieruchomości wycenianej (takimi jak lokalizacja, potencjał
inwestycyjny, kształt i wielkość działki, rodzaj prawa) oraz nieruchomości przyjętych do porównań oraz wag cech i ich zakresów
kwotowych (od 185 do 747 zł) określono wartość nieruchomości. Za jednostkę porównawczą przyjęto 1 m
2
powierzchni gruntu.
Wartość rynkowa 1m
2
wyniosła 413 zł.
Spółka utrzymuje nieruchomość (w postaci prawa użytkowania wieczystego) w celu wzrostu wartości. Nieruchomość gruntowa o
łącznej powierzchni 74 524 m² składa się z działek oznaczonych nr 5/5, 5/6, 20/29, 20/31, 20/32, 20/33, 20/34, 20/37, 7/5, 7/6, 7/7.
Spółka w 2023 roku nie uzyskiwała przychodów z czynszów nieruchomości inwestycyjnej. W związku z nieruchomością inwestycyjną
spółka poniosła 82 tys. zł kosztów związanych z podatkiem od nieruchomości oraz 24 tys. zł w związku z amortyzacją.
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku nie dokonano żadnych przeniesień między poziomami w hierarchii ustalania wartości
godziwej.
Zapasy
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Materiały
58 042
40 154
Odpisy z tytułu aktualizacji wartości materiałów
-2 495
-5 795
Półprodukty i produkty w toku
24 297
20 658
Odpis z tytułu aktualizacji wartości produkcji w toku
-3 420
-3 530
Produkty gotowe
77 635
94 179
Odpis z tytułu aktualizacji wartości produktów gotowych
-13 024
-20 162
Towary
19 646
19 883
Odpis z tytułu aktualizacji wartości towarów
-2 932
-1 704
Zapasy netto razem
157 749
143 683
Zaktualizowano odpis dla materiałów, towarów nierotujących oraz produkcji w toku.
Zaktualizowano odpis dla zapasów wyrobów gotowych, których koszt wytworzenia przekracza wartość netto możliwą do uzyskania.
Na 31 grudnia 2023 rok zapasy o wartości nie niższej niż 40 mln zł stanowią zastaw na rzecz PFR FI FIZAN, oraz PFR Konstrukcje
Stalowe Sp. z o.o. do wysokości 150% całkowitego zaangażowania, który wynika z umów pożyczek.
Zmiany stanu odpisu aktualizującego zapasów przedstawia poniższa tabela
Okres od 1.01.2023 r. do
31.12.2023 r.
Okres od 1.01.2022 r. do
31.12.2022 r.
Stan na początek okresu 1 stycznia
31 191
23 319
Utworzenie odpisu
8 827
26 076
Odwrócenie odpisu
18 147
18 204
Stan na koniec okresu 31 grudnia
21 871
31 191
Spółka tworzy odpisy aktualizacyjne ze względów ostrożnościowych po weryfikacji ich rotacji oraz cen możliwych do uzyskania (nota
16 i 17).
Nota 7/ Zapasy /
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
26
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Należności handlowe brutto
49 541
89 119
Udzielone pożyczki
1 375
1 375
Minus: odpis aktualizujący wartości należności
-2 415
-2 722
Należności finansowe netto
48 501
87 772
Należności z tyt. podatków, dotacji, ceł,
ubezpieczeń
5 604
5 770
Zaliczki wpłacone
19 339
2 490
Pozostałe należności
4 549
5 615
Minus: odpisy aktualizujące wartość należności
-140
-140
Należności niefinansowe netto
29 352
13 765
Ogółem
77 853
101 507
W tym długoterminowe
-
-
Należności handlowe krótkoterminowe oraz
pozostałe należności
77 853
101 507
- w tym od jednostek powiązanych
2 421
3 374
Zmiany stanu odpisu aktualizującego należności handlowych i pozostałych przedstawia poniższa tabela
Okres od 1.01.2023 r. do 31.12.2023 r.
Okres od 1.01.2021 r. do 31.12.2022 r.
Stan na początek okresu 1 stycznia
2 862
2 814
Utworzenie odpisu
307
69
Należności spisane w trakcie roku, jako
nieściągalne
-
-
Odwrócenie kwot niewykorzystanych
614
21
Stan na koniec okresu
2 555
2 862
Zmiany stanu odpisu z tytułu utraty wartości należności handlowych zostało ujęte w pozostałych kosztach operacyjnych i finansowych
jednostkowego rachunku zysków i strat (nota16 i 17 oraz 18).
Struktura wiekowa należności handlowych wykazujących utratę wartości przedstawia poniższa tabela:
Struktura wiekowa należności
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Do 1 miesiąca
-
-
Od 1 do 3 miesięcy
-
-
Od 3 do 6 miesięcy
-
-
Od 6 do 12 miescy
-
-
Powyżej 12 miescy
1 041
1 348
Ogółem
1 041
1 348
Pozostałe kategorie należności handlowych nie zawierają pozycji o obniżonej wartości.
Struktura wiekowa należności z tytu pyczek udzielonych wykazujących utratę wartości przedstawia poniższa tabela:
Struktura wiekowa należności
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Niewymagane
-
-
Do 1 miesiąca
-
-
Od 1 do 3 miesięcy
-
-
Od 3 do 6 miesięcy
-
-
Nota 8/ Należności handlowe oraz pozostałe należności /
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
27
Od 6 do 12 miescy
-
-
Powyżej 12 miescy
1 374
1 374
Ogółem
1 374
1 374
Na należności z tytułu pożyczek w latach 2014-2015 utworzono odpis aktualizujący w wysokości 2 703 tys. zł,
ze względu na istotne opóźnienia w spłatach który w kolejnych latach był rozwiązywany proporcjonalnie do otrzymanych zapłat. W
roku 2023 nie dokonano spłaty zadłużenia z tytułu pożyczki.
Struktura wiekowa przeterminowanych należności handlowych nie wykazujących utraty wartości:
Struktura wiekowa należności
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Do 1 miesiąca
3 327
5 075
Od 1 do 3 miesięcy
1 738
497
Od 3 do 6 miesięcy
31
499
Od 6 do 12 miescy
-
-
Powyżej 12 miescy
608
-
Ogółem
5 704
6 071
Wartości bilansowe należności handlowych Spółki są wyrażone w następujących walutach:
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
W walucie polskiej (złoty polski)
24 934
4 689
W walutach obcych ( wg walut po przeliczeniu na zł)
23 567
83 083
- w walucie EURO
5 420
17 715
Ogółem
48 501
87 772
Struktura kapitału podstawowego na 31 grudnia 2023 r.
Seria/emisja
Rodzaj akcji
Liczba akcji
Wartość serii/emisji
wg wartości nominalnej
Data
rejestracji
A
Zwykłe
4 314 000
13 330
01-06-1995
B
Zwykłe
3 000 000
9 270
28-04-1997
C
Zwykłe
3 074 433
9 500
19-09-2003
D
Zwykłe
1 883 193
5 819
20-05-2005
E
Zwykłe
12 271 626
37 920
14-01-2008
F
Zwykłe
33 368 233
103 107
27-02-2018
Kapitał podstawowy razem
57 911 485
178 946
Wszystkie akcje wyemitowane przez Spółkę zostały w pełni opłacone.
Struktura akcjonariatu na dzień 31 grudnia 2023 r.
Akcjonariusz
Ilość akcji
% udział w
kapitale
zakładowym
Ilość osów na
WZ
% udział w
ogólnej liczbie
głosów na WZ
PFR Fundusz Inwestycyjny Fundusz Inwestycyjny
Zamknty Aktywów Niepublicznych ( dawniej Fundusz
Inwestycji Polskich Przedsbiorstw Fundusz
Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych)
28 795 429
49,72%
28 795 429
49,72%
MM Asset Management Sp. z o.o. (dawniej MW Asset
Management Sp. z o.o.)
12 218 294
21,10%
12 218 294
21,10%
Nota 9 / Kapitał podstawowy oraz akcje własne /
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
28
Aine Sp. z o.o.
6 607 585
11,41%
6 607 585
11,41%
BSK Return S.A.
3 858 482
6,66%
3 858 482
6,66%
Pozostali
6 431 695
11,11%
6 431 695
11,11%
Razem
57 911 485
100,00%
57 911 485
100,00%
Ujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej rezerwy z
tytułu:
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Długoterminowe
Rezerwy na nagrody jubileuszowe
3 921
3 333
Rezerwy na odprawy emerytalne
1 670
1 335
Razem
5 591
4 668
Krótkoterminowe
Rezerwy na nagrody jubileuszowe
679
841
Rezerwy na odprawy emerytalne
240
469
Pozostałe rezerwy na świadczenia pracownicze
943
712
Razem
1 862
2 022
Wysokość zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych na 31 grudnia 2023 r. została wyliczona przez niezależną firmę doradztwa
aktuarialnego.
Główne zastosowane założenia aktuarialne:
1) Na wyliczenie rezerwy istotne znaczenie wywarła wysokość stopy dyskontowej, która odzwierciedla zmianę wartości
pieniądza w czasie. W założeniach przyjęto stopę dyskontową opartą na aktualnej rentowności 10-letnich rynkowych
obligacji skarbowych, która na dzień 29 grudnia 2023 wynosiła 5,2170%.
2) Do wyliczenia rezerw na nagrody jubileuszowe oraz odprawy emerytalne przyjęto wskaźnik wzrostu wynagrodzeń na
poziomie 9,99%, który został wyliczony na podstawie danych publikowanych corocznie przez Komisję Trójstronną
dotyczących wysokości minimalnego wynagrodzenia.
3) Przyjęto średnią wartość współczynnika rotacji obliczoną na podstawie danych z okresu 2019-2023 na poziomie 14,10%.
Współczynnik rotacji obliczany jest jako iloraz osób, które w danym roku odeszły z pracy i średniorocznego zatrudnienia.
Opis dodatkowych ujawnień MSR
Koszty bieżącego zatrudnienia, tj. wzrost wartości bieżącej zobowiązań z tytułu określonych świadczeń wynikających z pracy
wykonywanej przez pracowników w okresie bieżącym;
Koszty odsetkowe od zobowiązania z tytułu określonych świadczeń to zmiana wartości zobowiązania początkowego w trakcie okresu
spowodowana upływem czasu;
Zyski i straty aktuarialne to wszelkie zmiany wartości bieżącej zobowiązania z tytułu określonych świadcz, wynikające z:
- skutków zmian założeń aktuarialnych,
-korekt założeń aktuarialnych ex post (skutków różnic pomiędzy poprzednimi założeniami aktuarialnymi
a tym, co faktycznie nastąpiło) oraz z tytułu różnic między rzeczywistym a poprzednio przyjętym wzrostem wynagrodzeń i inne zmiany
wartości przyszłego zatrudnienia;
Koszty przyszłego zatrudnienia, tj. zmiana wartości bieżącej zobowiązania z tytułu określonych świadczeń za pracę wykonywaną
przez pracowników w ubiegłych okresach, pojawiająca się w okresie bieżącym w wyniku zmiany programu lub ograniczenia programu
oraz wszelkie zyski i straty z tytułu rozliczenia.
Wyceaktuarialoparto o następujące podstawowe
założenia:
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Średni zakładany roczny wzrost podstaw kalkulacji rezerwy na
odprawy emerytalno-rentowe
9,99%
11,50%
Średni zakładany roczny wzrost podstaw kalkulacji rezerwy na
odprawy nagrody jubileuszowe
9,99%
11,50%
Współczynnik rotacji (zwolnień) pracowników
14,71%
14,89%
Średnioważony okres dyskontowania wszystkich wypłat
18 lat 9 miescy
17 lat 10 miescy
Stopa dyskontowa dla średnioważonego okresu dyskontowania
5,22%
6,85%
Zmiany wartości bieżącej zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych w okresie bieżącym kształtowały się
następująco:
Nota 10 / Rezerwy na świadczenia pracownicze /
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
29
Uzgodnienie bilansu otwarcia z bilansem zamknięcia dla zobowiązań netto z
tytułu odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych
od 01.01 do 31.12.2023 r.
Wartość bieżąca zobowiązania z tytułu świadczeń na początek roku
6 689
Koszt bieżącego zatrudnienia
1 196
Koszty odsetkowe
310
Ponowna wycena zobowiązania z tytułu świadczeń po okresie zatrudnienia (A+B)
1 517
A. Zyski i straty aktuarialne z tytułu zmiany założ aktuarialnych
210
na skutek zmian założeń demograficznych (rotacja pracowników)
74
na skutek zmian założeń finansowych (stopa dyskontowa, planowany wzrost
wynagrodzeń)
136
B. Zyski i straty aktuarialne ex post z tytułu różnic między rzeczywistym a poprzednio
przyjętym wzrostem wynagrodzeń oraz inne zmiany wartości przeszłego zatrudnienia
1 307
Świadczenia wypłacone i korekta wartości początkowej zobowzania spowodowana
odejściem pracownika
-2 259
Wartość bieżąca zobowiązania z tytułu określonych świadczeń na koniec roku
7 453
Analiza wrażliwości dla każdego istotnego założenia aktuarialnego na koniec okresu sprawozdawczego, pokazuca, jaki wpływ
na zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych miałyby zmiany w odpowiednich założeniach
aktuarialnych
Założenia aktuarialne
Zmiana wskaźnika o
punkt procentowy
Wartość rezerwy po
korekcie
Kwotowa zmiana
rezerwy
Procentowa
zmiana rezerwy
Stopa dyskontowa
+1,00%
7 137
-316
-4,24%
Stopa dyskontowa
-1,00%
7 804
351
4,71%
Rotacja pracowników
+1,00%
7 063
-390
-5,23%
Rotacja pracowników
-1,00%
7 886
433
5,81%
Wskaźnik wzrostu wynagrodzeń
+1,00%
7 727
274
3,68%
Wskaźnik wzrostu wynagrodzeń
-1,00%
7 200
-253
-3,40%
Średnia liczba pracowników
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Liczba pracowników
318
315
Rezerwa na kary
umowne
Rezerwa na
sądowe nakazy
zaaty
Pozostałe rezerwy
Razem
Stan na 31 grudnia 2022 roku
-
-
495
495
W tym:
Krótkoterminowe
-
-
495
495
Ujęcie w sprawozdaniu z całkowitych dochodów
- Utworzenie dodatkowych rezerw
-
-
741
741
Rozwiązanie rezerw
-
-
W tym:
-
-
- w części wykorzystanej
-
-
495
495
- części niewykorzystanej
-
-
-
-
Stan na 31 grudnia 2023 roku
-
-
741
741
W tym:
Krótkoterminowe
-
0
741
741
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Zobowiązania handlowe, w tym:
50 800
94 650
- wobec jednostek powiązanych
994
764
Zobowiązania z tyt. Leasingu
5 013
4 756
Zobowiązania pozostałe
1 077
59
Zobowiązania finansowe razem
56 890
99 465
Zobowiązania niefinansowe, w tym:
8 250
5 690
Nota 10a / Rezerwy na zobowiązania/
Nota 11 / Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania /
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
30
Przychody przyszłych okresów
3 880
1 949
Pozostałe zobowiązania, w tym:
4 370
3 741
- zobowiązania z tyt. Wynagrodzeń
1 710
1 537
- zobowiązania z tyt. otrzymanych zaliczek
380
-
- zobowiązania z tyt. podatków, ceł i innych świadczeń
1 934
1 699
- zobowiązania pozostałe, w tym:
346
505
- wobec jednostek powiązanych
Razem zobowiązania handlowe i pozostałe zobowiązania
65 140
105 155
W tym część:
Długoterminowa
5 304
4 457
Krótkoterminowa
59 836
100 698
Zobowiązania z tytułu umów leasingu
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Do roku
373
333
Od roku do 5 lat
536
352
Powyżej 5 roku
4 104
4 071
Razem
5 013
4 756
Zobowiązania z tytułu leasingu
31.12.2023 r.
koszt odsetek od zobowiązań z tytułu leasingu,
51
koszt związany z leasingami krótkoterminowymi
-
koszt związany z leasingami aktywów o niskiej wartości
-
koszt związany ze zmiennymi opłatami leasingowymi nieujętymi w wycenie
zobowiązań z tytułu leasingu
-
dochód uzyskany poprzez subleasing aktywów z tytułu prawa do użytkowania
-
całkowity wypływ środków pieniężnych z tytułu leasingów
626
zwiększenia aktywów z tytułu prawa do użytkowania,
3 922
zyski lub straty ze sprzedaży i leasingu zwrotnego
-
wartość bilansową aktywów z tytułu prawa do użytkowania na koniec okresu
sprawozdawczego w podziale na klasy bazowego składnika aktywów, w tym
6 101
- Prawo wieczystego użytkowania gruntów
1 675
- środki transportu
3 825
- maszyny i urządzenia
601
koszt amortyzacji w odniesieniu do aktywów z tytułu prawa do użytkowania w
podziale na klasy bazowego składnika aktywów, w tym
310
- Prawo wieczystego użytkowania gruntów
22
- środki transportu
212
- maszyny i urządzenia
76
Spółka jako leasingobiorca na 31 grudnia 2023 r. posiada umowy leasingowe dotyczące środków transportu, maszyn i urządzeń,
sprzętu IT oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów.
Dotacje
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Dotacje - dofinansowanie prac rozwojowych
3 880
1 904
Razem
3 880
1 904
W roku 2021 FERRUM S.A. wraz z konsorcjantami (SHM System Sp. z o.o. Spółka Komandytowa, z siedzibą w Libertów oraz
Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie) podpisała Umowę o dofinansowanie Projektu Detektor naprężeń
krytycznych rurociągów stalowych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, współfinansowanego ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Przedmiotem projektu jest opracowanie i wdrożenie do działalności, unikalnej w skali świata technologii detekcji stanów krytycznych
naprężeń rurociągów stalowych.
Opracowany w ramach projektu Detektor, w postaci opaski czujnikowej, wraz z technologią jej stosowania, umożliwi monitorowanie
stanu technicznego konstrukcji rurociągów w niedostępnym dotąd zakresie oraz dostarczy kluczowych, z punktu widzenia oceny
bezpieczeństwa eksploatacji rurociągów, danych na temat stanu naprężeń rurociągu z jednoznaczną sygnalizacją napręż
krytycznych uplastycznienia.
W latach 2022-2023 Spółka otrzymała dotację w kwocie 3 891 tys. zł.
Ostateczne rozliczenie projektu nastąpi w 2024 roku.
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
31
Dotacja rozliczana jest na przychody proporcjonalnie do stopnia amortyzowania aktywów niematerialnych sfinansowanych tą dotacją.
Na dzień 31 grudnia 2023 r. kwota dotacji nierozliczonej wynosi 3 880 tys. zł.
Nota 12 / Pochodne instrumenty finansowe /
Wg stanu na 31.12.2023 r. nie wystąpiły pochodne instrumenty finansowe.
Kredyty i pożyczki
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Długoterminowe
Kredyty bankowe i pożyczki
-
2 322
Kredyt w rachunku bieżącym
-
-
2 322
Krótkoterminowe
Kredyty bankowe i pożyczki
184 910
167 938
Kredyt w rachunku bieżącym
14 973
1 756
199 883
169 694
Razem kredyty i pożyczki
199 883
172 016
Wszystkie kredyty i pożyczki na dzień 31 grudnia 2023 roku udostępnione w walucie polskiej. Wartość godziwa kredytów i pożyczek
nie różni się istotnie od ich wartości bilansowej, ponieważ wpływ dyskonta nie jest znaczący.
Zobowiązania z tytułu pożyczek wraz z zabezpieczeniami
Nazwa
Kwota kredytu/pożyczki
Termin
Zabezpieczenia
jednostki, siedziba
wg umowy
stan na
31.12.2023
spłaty
PFR Konstrukcje Stalowe Sp. z
o.o. (wcześniej Watchet Sp. z
.o.o. Warszawa)
59 500
59 500
Grudzień 2024
Zastaw rejestrowy na środkach trwałych ustanowiony na: system
transportu śrutownia i malowania rur, Linia do produkcji rur spiralnych,
Linia do produkcji rur zgrzewanych, hipoteka na nieruchomościach,
zastaw rejestrowy na zapasach, zastaw rejestrowy na akcjach ZKS
FERRUM S.A., oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Odsetki naliczone
26 410
PFR Fundusz Inwestycyjny
FIZAN (dawniej PFR
INWESTYCJE FIZ)
27 458
27 458
Grudzień 2024
Zastaw rejestrowy na środkach trwałych ustanowiony na: system
transportu śrutownia i malowania rur, Linia do produkcji rur spiralnych,
Linia do produkcji rur zgrzewanych, hipoteka na nieruchomościach,
zastaw rejestrowy na zapasach, zastaw rejestrowy na akcjach ZKS
FERRUM S.A., oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Odsetki naliczone
8 270
PFR Fundusz Inwestycyjny
FIZAN (dawniej PFR
INWESTYCJE FIZ)
18 000
18 000
Grudzień 2024
Zastaw rejestrowy na środkach trwałych ustanowiony na: system
transportu śrutownia i malowania rur, Linia do produkcji rur spiralnych,
Linia do produkcji rur zgrzewanych, hipoteka na nieruchomościach,
zastaw rejestrowy na zapasach, zastaw rejestrowy na akcjach ZKS
FERRUM S.A., oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Odsetki naliczone
4 604
MM ASSET MANAGEMENT
SP. Z O.O.
2 000
2 000
Listopad 2024
Weksel własny in blanco.
Odsetki naliczone
541
FERRUM - MARKETING
1 600
0
Pożyczka została
umorzona w 2023
Pożyczka przejęta w ramach sukcesji w związku z połączeniem z
ROCKFORD Sp. z o.o.
Odsetki naliczone
0
Odsetki zostały
umorzone w 2023
BNP - Kredyt w rachunku
bieżącym
15 000
14 973
Październik 2025*
Zastaw rejestrowy na linii do produkcji rur spiralnie spawanych (linia
BENDER), wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej tej linii,
Oświadczenie Spółki o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5
KPC, hipoteka umowna łączna do sumy 60 mln zł oraz hipoteka umowna
łączna do kwoty 13,6 mln EUR, cesje praw z polis ubezpieczeniowych,
wierzytelności handlowych oraz wierzytelności faktoringowych, zastaw
finansowy na rachunku pomocniczym wraz z blokadą, porozumienie o
podporządkowaniu spłaty pożyczek udzielonych Spółce przez PFR
Konstrukcje Stalowe Sp. z o.o., PFR FI FIZAN oraz MM ASSET
Management Sp. z o.o., gwarancja ubezpieczeniowa KUKE.
Nota 13 / Kredyty i pożyczki /
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
32
BNP -Kredyt odnawialny
57 000
38 127
Październik 2025*
Zastaw rejestrowy na linii do produkcji rur spiralnie spawanych (linia
BENDER), wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej tej linii,
Oświadczenie Spółki o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5
KPC, hipoteka umowna łączna do sumy 60 mln zł oraz hipoteka umowna
łączna do kwoty 13,6 mln EUR, cesje praw z polis ubezpieczeniowych,
wierzytelności handlowych oraz wierzytelności faktoringowych, zastaw
finansowy na rachunku pomocniczym wraz z blokadą, porozumienie o
podporządkowaniu spłaty pożyczek udzielonych Spółce przez PFR
Konstrukcje Stalowe Sp. z o.o., PFR FI FIZAN oraz MM ASSET
Management Sp. z o.o., gwarancja ubezpieczeniowa KUKE.
BNP - Kredyt nieodnawialny
3 000
(EUR)
o
Kredyt spłacony w
październiku 2023
Zastaw rejestrowy na linii do produkcji rur spiralnie spawanych (linia
BENDER), wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej tej linii,
Oświadczenie Spółki o poddaniu się egzekucji w trybie art..777 § 1 pkt 5
KPC, hipoteka umowna łączna do sumy 60 mln zł oraz hipoteka umowna
łączna do kwoty 13,6 mln EUR, cesje praw z polis ubezpieczeniowych,
porozumienie o podporządkowaniu spłaty pożyczek udzielonych Spółce
przez PFR Konstrukcje Stalowe Sp. z o.o., PFR FI FIZAN oraz MM
ASSET Management Sp. z o.o., gwarancja ubezpieczeniowa KUKE.
Razem wartość kredytów i
pożyczek
199 883
W dniu 24 września 2020 roku Ferrum S.A. zawarła umowę pożyczki z MM ASSET MANAGEMENT Sp. z o.o. w kwocie 2 mln
zł. Termin spłaty zgodnie z podpisanym aneksem został ustalony na listopad 2024 rok. Pożyczka została udzielona na
sfinansowanie wydatków związanych z działalnością operacyjną Pożyczkobiorcy.
.
W dniu 20 listopada 2020 roku Emitent zawarł umowę pożyczki z PFR Inwestycje Fundusz Inwestycyjny, zgodnie z którym
PFR udzielił Spółce oprocentowanej na warunkach rynkowych pożyczki pieniężnej w kwocie 18 mln. Pożyczka została
udzielona na sfinansowanie wydatków związanych z działalnością operacyjną Spółki, Termin spłaty w jednej racie został
ustalony na koniec listopada 2022 rok. W dniu 29 marca 2024r. FERRUM zawarł kolejną umowę zmieniającą termin
ostatecznej spłaty każdej z pożyczek do dnia 31 grudnia 2024 roku.
W dniu 30 listopada 2020 roku FERRUM zawarł z Watchet Sp. z o.o., Funduszem Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw
Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, PFR Inwestycje Fundusz Inwestycyjny Zamknięty jako
pożyczkodawcami Spółki oraz obligatariuszami obligacji wyemitowanych przez Watchet na potrzeby wypłaty pożyczek
udzielonych Spółce i administratorem zabezpieczeń ustanowionych na zabezpieczenie takich obligacji, wielostronną
umowę wydłużającą termin spłaty pożyczek udzielonych Spółce.
Zgodnie z Umową strony uzgodniły, że data ostatecznej spłaty pożyczek udzielonych Spółce przez PFR Konstrukcje Stalowe
Sp. z o.o. w łącznej kwocie 59,5 mln zł oraz pożyczek udzielonej Spółce przez FIPP FIZAN w kwocie 27,5 mln zł przypadać
będzie w dniu 30 listopada 2022 roku. W dniu 29 marca 2024r. FERRUM zawarł kolejną umowę zmieniającą termin
ostatecznej spłaty każdej z pożyczek do dnia 31 grudnia 2024 roku.
W dniu 31 października 2022 r. Spółka zawarła z BNP Paribas Bank Polska S.A. umowy wielocelowej linii kredytowej w
kwocie 60 mln zł z przeznaczeniem na:
- kredyt w rachunku bieżącym w maksymalnej kwocie 15 mln zł, na finansowanie działalności bieżącej;
- kredyt odnawialny w maksymalnej kwocie 45 mln zł, na finansowanie zakupów;
- linię kredytową w kwocie 60 mln zł, na finansowanie zakupów.
Limit został udostępniony Spółce na okres 18 miesięcy od dnia podpisania Umowy.
W dniu 2 października 2023 r. Spółka zawarła z Bankiem aneks do umowy wielocelowej linii kredytowej zwiększając kwotę
z 60 mln zł do kwoty 72 mln zł z przeznaczeniem na akredytywy.
Zgodnie z postanowieniami Umowy BNP Paribas Bank Polska S.A. udzielił Spółce kredytu nieodnawialnego w wysokości 3
mln EUR z przeznaczeniem na refinansowanie kredytu udzielonego Spółce przez PKO Bank Polski S.A.
Okres kredytowania wynosi 12 miesięcy od daty zawarcia Umowy. W październiku 2023 r. Spółka zakończyła spłatę
kredytu.
*W dniu 24 kwietnia 2024 r. FERRUM S.A zawarła z BNP Paribas Bank Polska S.A. aneks, w którym strony uzgodniły nowy
okres udostępnienia kredytu wynoszący 18 miesięcy od zawarcia Aneksu.
Ferrum Marketing na podstawie umowy pożyczki z dnia 20 grudnia 2019 r. (dalej jako: „Umowa pożyczki”) udzielił pożyczki
w kwocie 1.600.000 zł (milion sześćset tysięcy złotych) Rockford sp. z o.o. (KRS nr 0000652367). Termin zwrotu pożyczki
został ustalony na dzień 31 grudnia 2021 r.
Dnia 24 lutego 2020 r. doszło do wykreślenia Rockford sp. z o.o. z Krajowego Rejestru Sądowego na skutek zarejestrowania
połączenia w trybie art. 492 § 1 k.s.h. z „FERRUM” S.A., która wstąpiła w prawa i obowiązki Rockford sp. z o.o.
Dnia 31 grudnia 2021 r. Strony zawarły aneks nr 1 do Umowy pożyczki, którym wydłużyły termin zwrotu pożyczki do dnia
31 grudnia 2022 r. Dnia 30 grudnia 2022 r. doszło do zawarcia aneksu nr 2 do Umowy pożyczki, którym Strony ponownie
wydłużyły termin zwrotu pożyczki (do dnia 31 grudnia 2023 r.).
Strony dokonały badania ekonomiczno-gospodarczej możliwości umorzenia pożyczki zaciągniętej na mocy umowy
wskazanej w ust. 1), w tym woli wsparcia toczących się w FERRUM S.A. procesów, których efektem ma być rozszerzenie
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
33
dotychczasowego asortymentu oferowanych produktów w obszarze realizowanych procesów inwestycyjnych, w tym na
podstawie projektu „Działania Projekty B+R Przedsiębiorstw. Poddziałania Badania przemysłowe i prace rozwojowe
realizowane przez przedsiębiorstwa oraz projektów wodorowych w ramach “Polskiej Strategii Wodorowej”.
Strony zakładają, że umorzenie zaciągniętej na mocy umowy wskazanej w ust. 1) pożyczki wpłynie jednocześnie na
możliwość pozyskiwania przez FERRUM S.A. kapitału zewnętrznego na cele inwestycyjne i produkcyjne oraz zdolność do
własnego działania innowacyjnego. Pożyczkobiorca poprzez innowację produktową oraz procesową dzie mógł
efektywnie i optymalnie wykorzystać zasoby kompetencyjne oraz technologiczne dla realizacji projektów o zwiększonej
wartości dodanej.
Po rozważeniu powyższych czynników a także sytuacji finansowej Ferrum Marketing, Pożyczkodawca wyraził zgodę na
umorzenie ww. zobowiązania. Strony zawarły w dniu 30 czerwca 2023 porozumienie, zgodnie z którym pożyczka wraz z
odsetkami została umorzona.
Przychody ze sprzedaży
Kwota za okres
od 01.01 do 31.12.2023 r.
Kwota za okres
od 01.01 do 31.12.2022 r.
Przychody ze sprzedaży produktów
472 200
584 566
Przychody z pozostałej działalności
2 907
1 895
Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów
59 589
219 235
Razem przychody ze sprzedaży
534 696
805 696
Przychody ze sprzedaży
Kwota za okres
od 01.01 do 31.12.2023 r.
Kwota za okres
od 01.01 do 31.12.2022 r.
Przychody ze sprzedaży krajowej
368 447
677 850
Przychody ze sprzedaży eksportowej i dostaw
Wewnątrzwspólnotowych, w tym:
166 249
127 846
- Niemcy
48 053
36 009
- Austria
19 954
27 821
- Finlandia
14 613
16 972
- Dania
11 396
17 554
- Szwecja
5 711
2 825
- Słowacja
2 442
3 635
- Łotwa
18 780
11 710
- Węgry
5 175
628
- Holandia
35 207
5 096
- Litwa
-
2 082
- Francja
1 708
-
- Czechy
1 250
1 835
- Pozostałe
1 961
1 679
Razem przychody ze sprzedaży
534 696
805 696
Koszty według rodzaju
Kwota za okres
od 01.01 do 31.12.2023 r.
Kwota za okres
od 01.01 do 31.12.2022 r.
Amortyzacja
9 629
9 931
Zużycie materiałów i energii
392 716
507 587
Usługi obce
21 810
14 757
Podatki i opłaty
7 553
7 266
Wynagrodzenia
28 190
24 553
Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia
6 098
5 460
Pozostałe koszty rodzajowe
145
315
Koszty według rodzaju, razem
466 141
569 869
Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń
międzyokresowych
-11 847
416
Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby
jednostki
24
-2
Koszty sprzedaży
13 252
8 014
Koszty ogólnego zarządu
19 443
17 834
Nota 14 / Przychody ze sprzedaży /
Nota 14a / Przychody ze sprzedaży – struktura geograficzna /
Nota 15 / Koszty według rodzaju /
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
34
Koszt własny sprzedanych produktów
445 269
543 607
Wartość sprzedanych towarów i materiałów
58 286
203 117
Koszt własny sprzedaży
503 555
746 724
Pozostałe przychody operacyjne
Kwota za okres
od 01.01 do 31.12.2023 r.
Kwota za okres
od 01.01 do 31.12.2022 r.
Rozliczenie dotacji na prace rozwojowe
7
196
Odwrócenie odpisów aktualizujących na należności
613
-
Rozwiązanie rezerwy na zobowiązania
515
662
Odszkodowania, reklamacje
421
2 317
Odwrócenie odpisów aktualizujących na zapasy
9 014
-
Rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych
7
-
Wycena nieruchomości inwestycyjnej
730
-
Umorzenie pożyczki
1 874
-
Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych
11
18
Inne przychody operacyjne
1 171
618
Pozostałe przychody operacyjne, razem
14 363
3 811
Pozostałe koszty operacyjne
Kwota za okres
od 01.01 do 31.12.2023 r.
Kwota za okres
od 01.01 do 31.12.2022 r.
Odpisy aktualizujące wartość należności
-
69
Odpisy aktualizujące zapasy
-
7 873
Wycena nieruchomości
-
-
Koszty sądowe i administracyjne
-
-
Koszty odszkodowań, reklamacji
263
346
Koszty utworzonych rezerw na zobowiązania
-
408
Inne koszty operacyjne
33
534
Pozostałe koszty operacyjne, razem
296
9 230
Przychody finansowe
Kwota za okres
od 01.01 do 31.12.2023 r.
Kwota za okres
od 01.01 do 31.12.2022 r.
Przychody z tyt. odsetek od pożyczek
-
-
Przychody z tyt. odsetek od należności
-
-
Wynik na różnicach kursowych
894
-
Rozwiązanie odpisu dot. spłaconej pożyczki
-
21
Umorzenie odsetek
10
-
Inne przychody finansowe
105
102
Przychody finansowe razem
1 009
123
Koszty finansowe
Kwota za okres
od 01.01 do 31.12.2023 r.
Kwota za okres
od 01.01 do 31.12.2022 r.
Wynik na różnicach kursowych
-
5 270
Odsetki, prowizje od kredytów bankowych
12 786
11 666
Inne odsetki
599
655
Nota 16 / Pozostałe przychody operacyjne /
Nota 17 / Pozostałe koszty operacyjne /
Nota 18 /Przychody i koszty finansowe /
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
35
Opłaty leasingowe
51
50
Koszty gwarancji bankowych
638
568
Opłaty z tytułu faktoringu
1 108
935
Inne koszty finansowe
675
310
Koszty finansowe razem
15 857
19 454
Spółka prezentuje zrealizowane różnice kursowe dotyczące transakcji w walutach obcych oraz wyceny pozycji pieniężnych
wyrażonych w walutach obcych na dzień bilansowy w klasycznym ujęciu zgodnie z MSR 21.
Aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego kompensuje się ze sobą, jeżeli Spółka posiada możliwy do
wyegzekwowania tytuł prawny do skompensowania bieżących aktywów i zobowiązań podatkowych i jeżeli odroczony podatek
dochodowy podlega tym samym organom podatkowym. Spółka w sprawozdaniu finansowym wykazuje następujące kwoty:
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
11 701
11 668
Zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego
10 636
11 677
Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego netto
- 1 065
9
Zmiany stanu aktywów i zobowiązań z tytułu odroczonego podatku dochodowego w trakcie roku przedstawiają się w sposób
następujący:
Aktywa z tytu odroczonego
podatku dochodowego
Zobowiązania z
tytu świadczeń
pracowniczych
Pozostałe
zobowiązania
Wycena aktywów
obrotowych
Strata
podatkowa
do
rozliczenia
Razem
Na dzień 1 stycznia 2022 roku
1 231
4 253
2 906
3 855
12 245
a) zwiększenia
40
1 661
2 186
-
3 887
b) zmniejszenia
-
-
1 729
2 735
4 464
Na dzień 31 grudnia 2022 roku
1 271
5 914
3 363
1 120
11 668
Na dzień 1 stycznia 2023 roku
1 271
5 914
3 363
1 120
11 668
a) zwiększenia
145
1 764
1 808
-
3 717
b) zmniejszenia
-
-
2 564
1 120
3 684
Na dzień 31 grudnia 2023 roku
1 416
7 678
2 607
0
11 701
Zobowiązania z tytu odroczonego
podatku dochodowego
Rezerwa na żnicę
pomiędzy amortyzacją
podatkową a bilansową
Rezerwa na
wycenioną
nieruchomość
inwestycyjną
Pozostałe
Razem
Na dzień 1 stycznia 2022 roku
6 176
5 707
746
12 633
a) zwiększenia
-
-
975
975
b) zmniejszenia
742
-
1 189
1 931
Na dzień 31 grudnia 2022 roku
5 434
5 707
532
11 677
Na dzień 1 stycznia 2023 roku
5 434
5 707
532
11 677
a) zwiększenia
590
139
1 420
2 149
b) zmniejszenia
1 396
-
1 794
3 190
Na dzień 31 grudnia 2023 roku
4 628
5 846
158
10 636
31.12.2023
31.12.2022
Podatek dochodowy bieżący
-
-
Podatek odroczony ujęty w wyniku
-990
-354
-990
-354
Nota 19 /Odroczony podatek dochodowy /
Nota 20 /Podatek dochodowy/
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
36
Podatek dochodowy uzgodnienie efektywnej stawki podatku
Okres
zakończony
31.12.2023
Okres
zakończony
31.12.2022
Zysk (strata) przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej
-2 334
8 374
Koszt podatku dochodowego wg stawki 19% (2023: 19%)
443
1 591
Efekt podatkowy przychodów niebędących przychodami według przepisów podatkowych
-
-
Efekt podatkowy kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (NKUP) według
przepisów podatkowych
(2 241)
(7 545)
Efekt na koncesjach (ulgi na koszty badań i rozwoju lub podobne)
-
-
Efekt podatku zaksięgowanego w innych całkowitych dochodach
85
25
Efekt podatkowy odpisów na aktywa od strat podatkowych
722
5 575
Pozostałe
(990)
(354)
Koszt podatku dochodowego ujęty w wynik z działalności kontynuowanej
(990)
(354)
Spółka w związku z ujęciem zysków i strat aktuarialnych od świadczeń pracowniczych po okresie zatrudnienia w innych
całkowitych dochodach w kwocie 446 tysięcy złotych ujęła również efekt podatkowy z wykazanej transakcji w wysokości 85 tysięcy
złotych.
Straty podatkowe
Straty do rozliczenia
2018
3 800
2019
4 186
2020
-
razem
7 986
Wysokość strat dla których nie utworzono aktywa na odroczony podatek
0
Obowiązujące w Polsce przepisy podatkowe podlegają częstym zmianom, powodując istotne różnice w ich interpretacji i istotne
wątpliwości w ich stosowaniu. Organy podatkowe posiadają instrumenty kontroli umożliwiające im weryfikację podstaw opodatkowania
( większości przypadków w okresie poprzednich 5 lat obrotowych), oraz nakładanie kar i grzywien. Od 15 lipca 2016 roku Ordynacja
Podatkowa uwzględnia także postanowienia Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom(GAAR), która ma zapobiegać powstawaniu
i wykorzystaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia opodatkowania. Klauzulę GAAR należy stosować tak w
odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie, jak i do transakcji, które zosty przeprowadzone przed wejściem w życie
klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub nadal osiągane. W konsekwencji ustalenie
zobowiązań podatkowych może wymagać istotnego osądu, w tym dotyczącego transakcji już zaistniałych, a kwoty obciąż
podatkowych prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku kontroli organów
podatkowych.
Spółka nie identyfikuje transakcji, które podlegałyby pod niepewne traktowanie podatkowe. Zgodnie z przepisami KIMSF 23 elementy
niepewne dotyczące rozliczenia zobowiązań lub aktywów z tytułu podatku dochodowego należy ujmować w tych zobowiązaniach lub
aktywach wyłącznie wówczas, gdy zachodzi prawdopodobieństwo, że jednostka zapłaci lub odzyska przedmiotową kwotę. Przepisy
KIMSF 23 nie mają istotnego wpływu na Spółkę.
Podstawowy zysk (strata) na akcję
Podstawowy zysk (strata) na jedną akcję wylicza się jako iloraz zysku przypadającego na akcjonariuszy Spółki oraz średniej ważonej
liczby akcji zwykłych w ciągu roku.
Rozwodniony zysk na akcję
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Zysk/strata przypadający na akcjonariuszy Jednostki
dominującej
-1 352
8 728
Średnia ważona liczba akcji zwykłych
57 911 485
57 911 485
Podstawowy zysk/strata na jedną akcję (w PLN)
-0,02
0,15
Nota 21 /Zysk (strata) na jedną akcję/
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
37
Rozwodniony zysk na akcję wylicza się, korygując średnią ważoną liczbę akcji zwykłych w taki sposób, jak gdyby nastąpiła zmiana
na potencjalne akcje zwykłe powodując rozwodnienie. Spółka nie posiada instrumentów powodujących rozwodnienie potencjalnych
akcji zwykłych, w związku z powyższym rozwodniony zysk na akcję jest równy wskaźnikowi podstawowemu zysk na jedną akcję.
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Środki pieniężne w kasie
16
14
Środki pieniężne na rachunku bankowym
2 767
8 475
Razem środki pieniężne
2 783
8 489
Odsetki i udziały w zyskach
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Odsetki od kredytów i prowizje
14 069
12 692
Odsetki zapłacone od leasingu
51
50
Należne i otrzymane odsetki
-
-
Razem
14 120
12 742
Zmiana stanu należności
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Bilansowa zmiana stanu należności
23 642
3 428
Korekty bilansowej zmiany z tyt.:
Zaliczki zapłacone na środki trwałe
-
-
Zmiana stanu należności wykazana w przepływach pieniężnych
23 642
3 428
Zmiana stanu zobowiązań
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Bilansowa zmiana stanu zobowiązań
-40 585
13 727
Korekty bilansowej zmiany z tyt.:
Zaciągnięte kredyty, pożyczki
0
0
Odsetki , dywidendy
0
0
Spłata kredytów, pożyczek
0
0
Zobowiązania z tyt. środków trwałych, leasingu
- 1 366
-525
Zmiana stanu zobowiązań wykazana w przepływach pieniężnych
-41 951
13 202
Zmiana stanu rezerw
31.12.2023 r.
31.12.2022 r.
Bilansowa zmiana stanu rezerw
1 009
-146
Korekty bilansowej zmiany z tyt.:
Ujęcia w kapitałach własnych
-445
-132
Zmiana stanu należności wykazana w przepływach pieniężnych
564
-278
FERRUM S.A. wg stanu na dzień 31 grudnia 2023 r. posiada zobowiązanie warunkowe na kwotę 2 138 tys. EUR jako gwarancja
korporacyjna/poręczenie do umowy zawartej pomiędzy ZKS FERRUM a spółką prawa brytyjskiego na wykonanie konstrukcji stalowej
obudowy pieców.
W grudniu 2019 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska RDOŚ w Katowicach wszczęła z urzędu postępowanie w sprawie
potencjalnego historycznego zanieczyszczenia terenu. Dla znacznej części działek postępowanie zostało umorzone jako
bezpodstawne, natomiast dla 3 działek wydano decyzję o wpisie o potencjalnym historycznym zanieczyszczeniu powierzchni ziemi
do rejestru historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi. W lipcu 2021 r. Emitent wniósł odwołanie od decyzji do Generalnego
Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ). Decyzją GDOŚ z dnia 17.10.2023 roku utrzymano w mocy zaskarżoną decyzję RDOŚ. W
dniu 22 listopada 2023 roku Emitent wniósł skargę na tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wyrokiem
z dnia 23 lutego 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę FERRUM S.A. na decyzję Generalnego
Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 17 października 2023 r.
Nota 22 /Nota objaśniająca do rachunku przepływów pieniężnych/
Nota 23 /Aktywa i zobowiązania warunkowe/
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
38
W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, ze wpis do rejestru potencjalnych historycznych zanieczyszczeń ziemi nie jest
tożsamy z potwierdzeniem wystąpienia historycznego zanieczyszczenia powierzchni ziemi (mowa jedynie o zanieczyszczeniu
potencjalnym), zatem ujawnione tam informacje mogą być niepełne, niedokładne i niepoparte żadnymi dowodami.
Wyrok nie jest prawomocny. Spółka rozważa złożenie skargi do Naczelnego Sadu Administracyjnego, aktualne analizując podstawy
wniesienia skargi.
Postępowanie na dzień sporządzenia sprawozdania jest w toku. Na dzień sporządzenia sprawozdania w stosunku do FERRUM nie
została nałożona żadna decyzja, która mogłaby powodowskutki finansowe związane z obowiązkiem mediacji terenu, ponieważ
wpis o potencjalnym historycznym zanieczyszczeniu powierzchni działek nie powoduje automatycznie obowiązku dokonania mediacji
terenu.
Spółka posiada zobowiązania warunkowe na kwotę 6 061 tys. i 3 022 tys. EUR wobec Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń
ERGO HESTIA S.A. i Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. z tytułu otrzymanych gwarancji dla odbiorców na właściwe
usunięcie wad i usterek oraz dobrego wykonania. W celu zabezpieczenia wierzytelności ERGO HESTII mogącej powstać z tytułu
wystawionych gwarancji ubezpieczeniowych zostały zawarte umowy zastawu rejestrowego i przewłaszczenia na środkach trwałych
do kwoty gwarancji 3 689 tys. zł i 2 794 tys. EUR.
W Spółce wystąpiły następujące zdarzenia po dniu bilansowym, które nie zostały uwzględnione w sprawozdaniach:
- z dniem 11 stycznia 2024 r. nastąpiło połączenie spółek: FERRUM S.A. z siedzibą w Katowicach (Spółka Przejmująca) oraz
FERRUM Marketing Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (Spółka Przejmowana).
Połączenie nastąpiło w trybie uregulowanym w art. 492 § 1 punkt 1) Kodeksu Spółek Handlowych (KSH), tj. poprzez przeniesienie
całego majątku Spółki Przejmowanej, tj. FERRUM Marketing Sp. z o.o. na Spółkę Przejmującą, tj. FERRUM S.A. (tzw. Łączenie się
przez przejęcie), w drodze sukcesji uniwersalnej zgodnie z uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 15
listopada 2023 r..
Z uwagi na fakt, że FERRUM S.A. jest jedynym wspólnikiem Spółki Przejmowanej, połączenie odbyło się bez podwyższenia kapitału
zakładowego oraz bez zmiany statutu, a ponadto połączenie zostało dokonane w trybie uproszczonym na podstawie art. 516 § 6 KSH.
Na skutek połączenia FERRUM Marketing Sp. z o.o. została wykreślona z Rejestru Przedsiębiorców KRS.
Zgodnie z art.. 494 § 1 KSH, z dniem połączenia FERRUM S.A. z mocy prawa wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki FERRUM
Marketing Sp. z o.o.
- w dniu 1 lutego 2024 r. i 8 marca 2024 r. zostały zarejestrowane dwie Spółki FERRUM PIPES Sp. z o.o.. i FERRUM ENERGY Sp.
z.o.o.., w których FERRUM S.A. posiada 100% udziałów, tj. po 50 udziałów w każdej spółce o wartości 5 tys. zł. Zawiązanie ww.
Spółek wynikało z przyjętej przez FERRUM Strategii rozwoju FERRUM S.A. do roku 2029 i wyznaczonych celów strategicznych, które
FERRUM zamierza realizować również z wykorzystaniem nowych spółek zależnych.
- w dniu 24 kwietnia 2024 r. FERRUM S.A zawarła z BNP Paribas Bank Polska S.A. aneks, w którym strony uzgodniły nowy
okres udostępnienia kredytu wynoszący 18 miesięcy od zawarcia Aneksu. Ponadto strony potwierdziły aktualność i
obowiązywanie dotychczas ustanowionych zabezpieczeń.
- w dniu 25 kwietnia 2024 r. FERRUM S.A. zawarła aneks do umów faktoringu zwiększających limit faktoringowy z kwoty 9 mln EUR
do kwoty 12,5 mln EUR.
Nota 25 / Zdarzenia wpływające na działalność Spółki w roku 2023 do dnia publikacji jednostkowego
sprawozdania finansowego/
Informacja o wpływie wojny w Ukrainie na działalność FERRUM S.A.
Trwająca od lutego b.r. wojna w Ukrainie jest czynnikiem ryzyka o znaczącym wpływie na sytuację gospodarczą w Polsce i w Europie,
w tym na branżę stalową. Oba walczące kraje były dotychczas istotnymi eksporterami wyrobów stalowych, a Rosja jest jednym z
głównych dostawców nośników energii. Podjęte w odpowiedzi na rosyjską agresję działania ekonomiczne państw Zachodu,
ograniczenie przez Rosję dostaw gazu do Europy Zachodniej, a także masowa migracja obywateli Ukrainy z terenów zagrożonych
walkami poza doraźnymi efektami postaci skokowego wzrostu cen materiałów oraz przerwania części dotychczasowych łańcuchów
dostaw może spowodować trudności w dłuższej perspektywie. Spółka pomimo wszystko z sukcesem podjęła intensywne działania w
celu zabezpieczenia dostaw materiału wsadowego z alternatywnych źródeł i kierunków dostaw. W świetle działań prowadzonych w
chwili obecnej przez Spółkę istnieje minimalne ryzyko zachwiania łańcucha dostaw.
FERRUM S.A. nie realizuje sprzedaży produktów i towarów na rynek ukraiński, rosyjski i białoruski. Spółka nie posiada inwestycji ani
jednostek zależnych w rejonach zaangażowanych w konflikt, jak również nie pozostaje w jakikolwiek powiązaniu z jakimkolwiek
podmiotem fizycznym i prawnym określonych w Rozporządzeniu wykonawczym Rady (UE) nr 2022/336 z dnia 28 lutego 2022 r.
Pracownicy produkcyjni z Ukrainy stanowią niewielki odsetek wszystkich pracowników ( około 2 % na dzień 31.12.2023 r.). FERRUM
S.A. ocenia, że wpływ utraty tych pracowników na realizację procesów operacyjnych jest nieistotny.
Zarząd na bieżąco monitoruje skutki sytuacji polityczno-gospodarczej spowodowanej wojną w Ukrainie, analizując wpływ tych
okoliczności i wyniki finansowe Spółki i jest gotowy na podjęcie niezbędnych działań w przypadku identyfikacji kolejnych ryzyk.
FERRUM S.A. wg stanu na dzień 31 grudnia 2023 roku nie dotyczy.
Nota 24 /Informacje o zdarzeniach jakie wystąpiły po dniu bilansowym nie uwzględnionych w bilansie oraz
rachunku zysków i strat/
Nota 26 /Charakter i kwoty pozycji wpływających na aktywa, zobowiązania, kapitał, wynik finansowy netto lub
przepływy pieniężne, które są nietypowe ze względu na swój rodzaj, wielkość lub częstotliwość/
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
39
FERRUM S.A. wg stanu na dzień 31 grudnia 2023 roku nie dotyczy.
Największym postępowaniem w grupie należności Spółki jest postępowanie wobec Hydrobudowy Gdańsk S.A. w upadłości
likwidacyjnej dotyczącej należności FERRUM na kwotę ok. 552 tys. zł. Zgłoszenie wierzytelności nastąpiło w dniu 31 grudnia 2016 r.
i aktualnie lista wierzytelności nadal oczekuje na zatwierdzenie. W ocenie Spółki roszczenia, o których mowa w zdaniu powyżej nie
wpłyną w sposób istotny na sytuację finansową Spółki.
Stratę bilansową w wysokości 1 345 tys. zł proponuje się pokryć z zysków lat ubiegłych.
DANE ZA ROK 2023
a) Saldo rozrachunków handlowych
Nazwa spółki
Należności
Zobowiązania
ZKS FERRUM S.A. (podmiot zależny)
2 419
18
FERRUM MARKETING Sp. z.o.o. (podmiot zależny)
1
976
Razem
2 420
994
b) Saldo pozostałych rozrachunków
Nazwa spółki
Należności
Zobowiązania
PFR Konstrukcje Stalowe Sp. z o.o.(wcześniej WATCHET Sp. z o.o.)
- pożyczka
-
59 500
- naliczone odsetki
-
26 410
PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN (dawniej PFR INWESTYCJE FIZ)
- pożyczka
-
27 458
- naliczone odsetki
-
8 270
PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN ( dawniej PFR INWESTYCJE FIZ)
- pożyczka
-
18 000
- odsetki
-
4 604
MM ASSET MANAGEMENT Sp. z o.o.
- pożyczka
-
2 000
- odsetki
-
541
Razem
-
146 783
c) Przychody z wzajemnych transakcji
Nazwa spółki
Produkty i usługi
Pozostałe
przychody
Przychody
finansowe
ZKS FERRUM S.A. (podmiot zależny)
4 811
-
97
FERRUM MARKETING Sp. z o.o. (podmiot zależny)
338
-
-
Razem
5 149
0
97
d) Koszty wzajemnych transakcji
Nazwa spółki
Produkty i
usługi
Towary i
materiały
Pozostałe
koszty
Koszty
finansowe
ZKS FERRUM S.A. (podmiot zależny)
2 929
-
-
-
FERRUM Marketing Sp. z o.o. ( podmiot zależny)
521
-
-
-
Razem
3 450
0
0
-
Nota 27 /Emisje, wykup i spłaty dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych/
Nota 28 /Sprawy sądowe/
Nota 29 /Propozycja podziału zysku/
Nota 30 / Transakcje z jednostkami powiązanymi /
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
40
DANE ZA ROK 2022
a) Saldo rozrachunków
Nazwa spółki
Należności
Zobowiązania
ZKS FERRUM S.A. (podmiot zależny)
3 373
13
FERRUM MARKETING Sp. z o.o. ( podmiot zależny)
1
751
Razem
3 374
764
b) Saldo pozostałych rozrachunków pożyczki otrzymane
Nazwa spółki
Należności
Zobowiązania
PFR Konstrukcje Stalowe Sp. z o.o.
- pożyczka
-
59 500
- naliczone odsetki
-
21 134
PFR INWESTYCJE FIZ
- pożyczka
-
27 458
- naliczone odsetki
-
5 246
PFR INWESTYCJE FIZ
- pożyczka
-
18 000
- odsetki
-
2 622
FERRUM - MARKETING
-
- pożyczka
-
1 600
- odsetki
-
212
MM ASSET MANAGEMENT Sp. z o.o.
- pożyczka
-
2 000
- odsetki
-
322
Razem
-
138 094
c) Przychody z wzajemnych transakcji
Nazwa spółki
Produkty i usługi
Towary i materiały
Pozostałe
przychody
ZKS FERRUM S.A. (podmiot zależny)
3 091
-
101
FERRUM MARKETING Sp. z o.o. ( podmiot zależny)
1 655
-
-
Razem
4 746
0
101
d) Koszty wzajemnych transakcji
Nazwa spółki
Produkty i
usługi
Towary i
materiały
Pozostałe
koszty
Koszty
finansowe
ZKS FERRUM S.A. ( podmiot zależny)
510
-
-
-
FERRUM MARKETING Sp. z o.o. ( podmiot zależny)
713
-
-
128
Razem
1 223
0
0
128
W latach 2022 i 2023 wystąpiły transakcje z podmiotami powiązanymi w tym : FERRUM MARKETING
Sp. z o.o., ZKS FERRUM S.A., PFR Konstrukcje Stalowe Sp. z o.o. oraz PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN, były to jednak
transakcje o charakterze rynkowym, których charakter i warunki wynikają z bieżącej działalności operacyjnej prowadzonej przez
te Spółki.
Wynagrodzenie brutto Zarządu Spółki za 2023 r. wyniosło 1 236,7 tysięcy złotych, w tym:
- Krzysztof Kasprzycki - Prezes Zarządu wynagrodzenie w kwocie brutto 840,0 tys. , w tym wynagrodzenie zmienne za rok
2023 w kwocie brutto 420,0 tys. zł.
- Honorata Szlachetka - Wiceprezes Zarządu wynagrodzenie w kwocie brutto 396,7 tys. zł, w tym wynagrodzenie zmienne za
rok 2023 w kwocie brutto 132,0 tys. zł.
Wynagrodzenie dodatkowe:
Nota 31 /Dane dotyczące wynagrodzenia i pożyczki dla członków Zarządu i Rady Nadzorczej/
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
41
Prezes Zarządu Emitenta, Pan Krzysztof Kasprzycki w 2023 r. pełnił również funkc Prezesa Zarządu w spółce zależnej ZKS
FERRUM oraz wykonywał w w/w podmiocie obowiązki Dyrektora Zakładu (kontrakt menedżerski), otrzymując z tych tytułów
wynagrodzenie w kwocie 679,1 tys. zł.
Wiceprezes Zarządu Emitenta, Pani Honorata Szlachetka pełniła również funkcję Wiceprezesa Zarządu w spółce zależnej ZKS
FERRUM i otrzymała z tego tytułu wynagrodzenie w kwocie 34,5 tys. zł.
Wynagrodzenie członków Rady Nadzorczej za 2023 r. wyniosło 507,6 tysiące złotych, w tym:
- Andrzej Kasperek - wynagrodzenie w kwocie 113,3 tys. zł;
- Marek Warzecha - wynagrodzenie w kwocie 103,0 tys. zł;
- Andrzej Szumański - wynagrodzenie w kwocie 80,9 tys. zł;
- Wiesław Łatała - wynagrodzenie w kwocie 105,2 tys. zł;
- Wojciech Wrona - wynagrodzenie w kwocie 105,2 tys. zł;
W analizowanym okresie nie udzielono pożyczki żadnemu członkowi Zarządu i Rady Nadzorczej.
Wynagrodzenie brutto Zarządu Spółki za 2022 r. wyniosło 1 098,0 tysięcy złotych, w tym:
- Krzysztof Kasprzycki - Prezes Zarządu wynagrodzenie w kwocie brutto 735,0 tys.
- Honorata Szlachetka - Wiceprezes Zarządu wynagrodzenie w kwocie brutto 363,0 tys.
Wynagrodzenie dodatkowe:
Prezes Zarządu Emitenta, Pan Krzysztof Kasprzycki w 2022 r. pełnił również funkc Prezesa Zarządu w spółce zależnej ZKS
FERRUM oraz wykonywał w w/w podmiocie obowiązki Dyrektora Zakładu (kontrakt menedżerski), otrzymując z tych tytułów
wynagrodzenie w kwocie 607,1 tys. zł.
Wiceprezes Zarządu Emitenta, Pani Honorata Szlachetka pełniła również funkcję Wiceprezesa Zarządu w spółce zależnej ZKS
FERRUM i otrzymała z tego tytułu wynagrodzenie w kwocie 12,0 tys. zł.
Wynagrodzenie członków Rady Nadzorczej za 2022 r. wyniosło 454,0 tysiące złotych, w tym:
- Andrzej Kasperek - wynagrodzenie w kwocie 102,9 tys. zł;
- Marek Warzecha - wynagrodzenie w kwocie 93,6 tys. zł;
- Andrzej Szumański - wynagrodzenie w kwocie 73,5 tys. zł;
- Wiesław Łatała - wynagrodzenie w kwocie 95,6 tys. zł;
- Wojciech Wrona - wynagrodzenie w kwocie 42,8 tys. zł (od 14.07.2022 r.);
- Aleksander Wlezień - wynagrodzenie w kwocie 45,6 tys. zł (do 22.06.2022 r.).
W dniu 20 lipca 2022 roku Spółka podpisała z UHY ECA Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa
z siedzibą w Warszawie umowę o przeprowadzenie badania sprawozdania finansowego za okres od 1 stycznia 2022 do 31
grudnia 2022 oraz badania sprawozdań finansowych od 1 stycznia 2023 do 31 grudnia 2023. Łączna wartość wynagrodzenia za
usługę określoną ww. umową wyniesie za rok 2022 103 tys. zł złotych oraz za rok 2023 103 tys. zł.
W roku 2023 na rzecz Spółki były świadczone przez firmę audytorską badającą sprawozdanie finansowe FERRUM , dozwolone
usługi niebędące czynnościami rewizji finansowej. Wynagrodzenie za przedmiotowe usługi wyniesie 19 tys. zł.
Firmy UHY ECA Audyt Sp. z o.o. oraz UHY ECA Audyt Sp. z o.o. pismem z dnia 14.06.2023 r. zawiadomiły FERRUM S.A. o
planowanym na dzień 01.07.2023 r. przeniesieniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zakresie działu audytu ze spółki
UHY ECA Audyt Sp. z o.o. Sp.k. do spółki UHY ECA Audyt Sp. z o.o.
Uchwałą nr 93/XI/23 z dnia 28.06.2023 r. spółka dokonała aktualizacji wyboru podmiotu UHY ECA Audyt Sp. z o.o. w miejsce
UHY ECA Audyt Sp. z o.o. Sp. k. do Umowy z dnia 20 lipca 2022 r. oraz wyraziła zgodę na przeprowadzenie przez UHY ECA
Audyt Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Połczyńskiej 31A, 01-377 Warszawa, badanie sprawozdań finansowych
FERRUM S.A. i Grupy Kapitałowej FERRUM na rok 2023.
Zarząd FERRUM S.A. oświadcza, że z dniem 26 kwietnia 2024 r. zatwierdza niniejsze sprawozdanie finansowe za okres od 1
stycznia do 31 grudnia 2023 r. Data publikacji w dniu 26 kwietnia 2024 r.
W okresie sprawozdawczym nie wystąpiła działalność zaniechana.
Spółka na poziomie sprawozdania jednostkowego nie wyróżnia segmentów. Na poziomie sprawozdania skonsolidowanego
działalność Spółki FERRUM S.A. wykazana jest w ramach segmentu rur.
Informacja dotycząca klientów generujących znaczące przychody została opisana w punkcie 9c jednostkowego sprawozdania
finansowego.
Nota 32 / Informacja o umowach zawartych z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych /
Nota 33 / Zatwierdzenie sprawozdania finansowego/
Nota 34 / Działalność zaniechana/
Nota 35 / Informacja dotycząca segmentów działalności/
FERRUM S.A.
Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres 12 miesięcy kończący się 31 grudnia 2023 roku
(w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
42
PODPISY WSZYSTKICH CZŁONKÓW ZARZĄDU
Data
Imię i Nazwisko
Stanowisko/Funkcja
Podpis
26 kwietnia 2024 r.
Krzysztof Kasprzycki
Prezes Zarządu, Dyrektor
Zarządzający
26 kwietnia 2024 r.
Honorata Szlachetka
Wiceprezes Zarządu
Dyrektor ds. Finansowych
PODPIS OSOBY, KTÓREJ POWIERZONO PROWADZENIE KSIĄG RACHUNKOWYCH
Data
Imię i Nazwisko
Stanowisko/Funkcja
Podpis
26 kwietnia 2024 r.
Barbara Sterkowicz
Główna Księgowa