Statystyczna spółka z GPW najtańsza od dwóch lat

Tomasz Hońdo, starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 18-05-2018, 16:22
aktualizacja: 18-05-2018, 16:24

Ostatnie dwanaście miesięcy to niemal nieustanne "uatrakcyjnianie" wycen akcji na GPW, przy czym mowa tu nie tyle o garstce dużych spółek, lecz raczej o całym rynku, zdominowanym liczebnie przez małe firmy. Świadczy o tym obliczana przez nas mediana (wartość środkowa) wskaźnika P/E (cena/zysk).

Rok temu statystyczna spółka na GPW była wyceniana na prawie 15-krotność raportowanych zysków netto. A teraz? Na mniej niż 12-krotność (dokładnie 11,8 po wczorajszej sesji).

 

Oznacza to, że wskaźnik jest już w zasadzie w strefie, w jakiej kształtowały się lokalne dołki (na wykresie - w przypadku sWIG80) w ostatnich pięciu latach.

Oczywiście jeśli sięgniemy jeszcze dalej w przeszłość, okaże się, że bywało jeszcze sporo taniej (jesień 2011, przełom 2008/2009), ale zdarzało się to jedynie w okresach kryzysowych, kiedy inwestorzy drżeli ze strachu o koniunkturę gospodarczą na świecie.

 

To kolejna obserwacja, która wpisuje się w naszą powtarzaną co rusz diagnozę - akcje na GPW uległy już wyraźnemu uatrakcyjnieniu (co przemawiałoby za ich "doważaniem" w zdywersyfikowanym portfelu), choć jeszcze nie na tyle, by mówić o "super okazji" (choć takie okazje zdarzały się w zasadzie wyłącznie w okresach kryzysowych).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo, starszy analityk Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Statystyczna spółka z GPW najtańsza od dwóch lat