Czytasz dzięki

Stawka podatku zależy od rodzaju użytkowania budynku

LIDIA STRZELECKA, doradca podatkowy, senior manager Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA; ANNA TROJANOWSKA, konsultant, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA
opublikowano: 19-02-2018, 22:00

Od 1 stycznia w ustawie CIT został wprowadzony tzw. minimalny podatek CIT dla podatników mających środki trwałe w postaci nieruchomości komercyjnych.

Podatkowi temu podlegają budynki handlowo-usługowe (centra handlowe, domy towarowe, samodzielne sklepy i butiki, pozostałe budynki handlowo-usługowe) oraz budynki biurowe, których wartość początkowa przekracza 10 mln zł. Stawka podatku wynosi 0,035 proc. i jest on płatny co miesiąc od wartości początkowej budynku pomniejszonej o kwotę 10 mln zł.

Jeżeli budynek wykorzystywany jest wyłącznie do celów biurowych lub wyłącznie do celów handlowo-usługowych, podatnik niewątpliwie ma obowiązek zapłaty minimalnego podatku CIT od nieruchomości komercyjnych. Problem może pojawić się jednak w sytuacji budynków, które są wykorzystywane do celów mieszanych, tzn. w sytuacji, gdy w jedynym budynku znajdują się sklepy, biura, magazyny, siłownia, kino, a nawet mieszkania. Czy w takiej sytuacji budynek powinien zostać objęty minimalnym podatkiem CIT od nieruchomości komercyjnych? Aby prawidłowo odpowiedzieć na powyższe pytanie, należy dokonać właściwej klasyfikacji budynku na podstawie Klasyfikacji Środków Trwałych wprowadzonej Rozporządzeniem Rady Ministrów z 3 października 2016 r. (Dz. U. 2016, poz. 1864; dalej KŚT).

Zgodnie z KŚT, w celu dokonania właściwej klasyfikacji budynku wykorzystywanego do celów mieszanych należy określić jego główny charakter użytkowania. Główny charakter użytkowania budynku określa się na podstawie procentu całkowitej powierzchni użytkowej przeznaczonej na poszczególne cele użytkowe. Główny charakter użytkowania determinuje ten cel użytkowy, który zajmuje największą powierzchnię budynku.

Przedmiotowe zagadnienie może okazać się szczególnie istotne dla spółek mających budynki handlowo-usługowe, których znaczna część powierzchni wykorzystywana jest do celów magazynowych. W sytuacji, gdy magazyn będzie stanowił największy procent całkowitej powierzchni użytkowej takiego budynku, zgodnie z KŚT nie będzie on sklasyfikowany jako budynek handlowousługowy i tym samym nie będzie podlegał opodatkowaniu minimalnym podatkiem CIT od nieruchomości komercyjnych.

Podatnicy, którzy mają wątpliwości, czy właściwie zaklasyfikowali należący do nich budynek zgodnie z KŚT, mogą wystąpić do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi z wnioskiem o nadanie klasyfikacji posiadanej przez nich nieruchomości. Warto również pamiętać, że w przypadku każdej zmiany sposobu użytkowania budynku wykorzystywanego do celów mieszanych podatnicy powinni zbadać, czy nie zmieniła się jego klasyfikacja i czy tym samym nie są zobowiązani do zapłaty minimalnego podatku CIT od nieruchomości komercyjnych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: LIDIA STRZELECKA, doradca podatkowy, senior manager Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA; ANNA TROJANOWSKA, konsultant, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA

Polecane