Stawki transportu morskiego potwierdzają globalne spowolnienie

opublikowano: 25-01-2019, 07:09

Koszt przewozów morskich spadł mocno przez ostatnie sześć miesięcy, co potwierdza znaczące spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego, pisze Reuters.

Baltic Dry Index, pokazujący koszt transportu morskiego towarów jak ruda żelaza, czy węgiel, spadł o 47 proc. od połowy 2018 roku kiedy USA i Chiny zaostrzyły wojnę handlową nakładając cła na wzajemny import.

Fot. Bloomberg

- Oznaki, że USA i Chiny wciąż mają rozbieżne stanowiska w negocjacjach nadal psują  nastroje na rynkach towarowych – napisali w piątek analitycy banku ANZ.

W czwartek amerykański sekretarz handlu Wilbur Ross powiedział, że USA i Chiny „są wiele mil” od rozwiązania omawianych problemów.

Od początku roku Baltic Dry Index stracił 25 proc. wartości. Inny wskaźnik kosztów transportu morskiego, Harpex Shipping Index, odzwierciedlający stawki przewozu kontenerowcami, spadł o 30 proc. od czerwca 2018 roku.

- Spowalniający globalny wzrost gospodarczy, nierozwiązany konflikt handlowy USA z Chinami, zamknięcie rządu w USA i dramat brexitu, to źródła niepewności, które negatywnie wpływają na nastroje  - powiedział Hussein Sayed, strateg rynku kontraktów terminowych z FXTM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane