Stawki VAT stabilne, CIT maleje, wpływy rosną

12-04-2017, 22:00

Podatki w UE: Zmienia się podejście firm do obowiązków względem fiskusa. Zaczynają się nawet chwalić, że nie stosują optymalizacji — zbadało PwC

W ośmiu krajach Unii Europejskiej zmniejszano w ostatnich latach podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). W tym roku Słowacja obniżyła go z 22 proc. do 21 proc., Wlk. Brytania z 20 proc. do 19 proc. (od kwietnia), a Polska wprowadziła obok podstawowej, stosowanej od dawna stawki 19 proc. jeszcze jedną, preferencyjną dla małych przedsiębiorców — w wysokości 15 proc.

W ocenie PwC ten trend utrzymuje się, a średnia unijna stopa tego podatku zbliża się do 22 proc. Z analizy PwC wynika, że inaczej kształtują się zmiany w obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT). W ostatnim czasie jego stawki są raczej stabilne, chociaż w części krajów dochodziło też do podwyżek. W ubiegłym roku Austria podniosła obniżony VAT na niektóre towary z 10 proc. do 13 proc. Największy dynamiczny wzrost stawek tego podatku odnotowano, gdy nastąpił kryzys gospodarczy w 2008 r. Obecnie przeciętnie stopy VAT utrzymują się na podobnym poziomie, z nieznacznym trendem wzrostowym. Średnia unijna to ok. 21,5 proc. Polska podstawowa stawka jest od niej wyższa, wynosi 23 proc.

Państwo zarabia

— W większości krajów to VAT jest głównym podatkiem zasilającym budżet. Jakiekolwiek zmiany w jego stawce mają zdecydowanie większe znaczenie dla finansów państwa niż w wysokości podatku dochodowego. W wielu krajach wpływy z VAT to przeważnie 30- -40 proc. dochodów budżetowych z podatków, w Bułgarii stanowią nawet 55 proc., w Polsce ok. 40 proc. Dla porównania CIT przynosi państwu 6 proc. dochodów z tytułu podatków. Czyli ewentualne obniżenie stopy tego podatku jest po prostu łatwiejsze — komentuje Mikołaj Woźniak, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC.

Jednocześnie zwraca uwagę, że mimo ustabilizowanych stawek VAT, i malejących stóp CIT, bardzo rosną przychody podatkowe w poszczególnych krajach Unii. Jego zdaniem, to efekt poczynań władz skarbowych, podejmujących zdecydowane działania dla poprawienia ściągalności podatków. Służyć temu mają przede wszystkim kierunkowe i profesjonalne kontrole podatkowe, jak również różnorodne rozwiązania informatyczne, takie jak np. Jednolity Plik Kontrolny (JPK).

Jego wprowadzenie w Polsce, na wzór wytycznych OECD, poprzedziło wdrożenie obowiązku składania deklaracji drogą elektroniczną. W rezultacie organy podatkowe otrzymały dostęp do ogromnej bazy danych dotyczących transakcji zawieranych pomiędzy podatnikami. W większości krajów UE albo podobne rozwiązanie zostało już wprowadzone, albo jest analizowane.

Skuteczniejsze kontrole

— Kontrolowaniu służą nie tylko nowoczene technologie, takie jak JPK, ale także ścisła współpraca międzynarodowa prowadzona dla wypacowania mechanizmów ograniczających agresywne planowanie podatkowe.

Urzędnicy są lepiej w tym wyszkoleni, korzystają z narzędzi pozwalających kontrolować rozliczenia transgraniczne, ceny transferowe. Kiedyś nie byli do tego gotowi, obecnie są przygotowani dużo lepiej. To sprawia, że chociaż stawki nie ulegają znaczącym zmianom, skuteczność kontroli jest dużo wyższa — podkreśla Mikołaj Woźniak. Widać też zmianę podejścia firm do wywiązywania się ze zobowiązań względem skarbu państwa.

— Coraz częściej chcą się one chwalić, że np. w mniejszym stopniu optymalizują, co pokazują m.in. w swoich raportach CSR — dodaje Mikołaj Woźniak. Jego zdaniem, polityka podatkowa firmy powinna być przedmiotem większego zainteresowania zarządów spółek. To one powinny nią zarządzać i tak zaczyna się dziać.

— Badania PwC pokazują, że podejście do podatków się zmienia. Rośnie świadomość władz spółek i właścicieli firm co do ich znaczenia. Polska wpisuje się w ten trend — twierdzi Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Stawki VAT stabilne, CIT maleje, wpływy rosną