Staż skuteczną ścieżką do kariery

Dominika Masajło
opublikowano: 11-10-2016, 22:00

Aż 70 proc. stażystów ma szansę na dalsze zatrudnienie w firmie. Najczęściej dotyczy to osób pracujących w firmach produkcyjnych i IT.

Negatywny wpływ niżu na rynek pracy odczuwalny jest nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Z raportu „International Business Report” przeprowadzonego przez Millward Brown wśród przedsiębiorców z 36 krajów, w tym z Polski, wynika, że już dziś 32 proc. firm ma problem z zatrudnieniem kompetentnego pracownika. Polska niekorzystnie wypada także w rankingu ManpowerGroup z 2015 r., gdzie plasuje się na 20. miejscu na świecie pod względem niedoboru talentów. W związku z tym rodzime firmy coraz chętniej inwestują w odpowiednie techniki rekrutacyjne oraz tworzą odpowiednie oferty pracy skierowane do młodych osób w celu pozyskania zdolnych, wykwalifikowanych pracowników.

Wachlarz kierunków

Badania przeprowadzone przez Fundację Rozwoju Talentów wskazuje, że w latach 2011-16 największe szanse na staż mają studenci kierunków: IT, produkcji, logistyki, kontroli jakości oraz finansów i księgowości. Rosnący deficyt niewykwalifikowanych pracowników w innych obszarach biznesu otwiera drzwi na odbycie praktyk również przed żakami z innych kierunków.

— Jeszcze rok temu najczęściej wspieraliśmy rekrutacje do działów produkcji oraz IT. Obserwując naszych partnerów biznesowych, widzimy jednak, że problem niedoboru odpowiednich kandydatów powiększa się również w innych działach. Dlatego ciągle szukamy nowych rozwiązań i pomysłów, aby móc wspierać nawet te najtrudniejsze rekrutacje — komentuje Anna Dyl, koordynatorka programów rekrutacyjnych i rozwojowych w Fundacji Rozwoju Talentów.

Na dobry początek

Badania pokazują, że młodzi ludzie są ambitni i chcą się rozwijać. Fundacja Rozwoju Talentów zanotowała, iż w ciągu ostatnich 5 lat do jej programów rekrutacyjnych i rozwojowych na 511 miejsc stażowych i pracy zgłosiło się około 5 tys. studentów oraz absolwentów szkół wyższych. Choć dostanie się na staż nie jest łatwe, to ponad połowa stażystów ma szansę zostać w firmie na dłużej.

— Większość naszych obecnych kierowników i dyrektorów działów produkcji oraz kontroli jakości to osoby, które kilka lat temu zaczynały karierę od stażu lub praktyk. Dziś są to pracownicy z bezcennym doświadczeniem, którzy aktywnie przyczynili się do rozwoju naszej organizacji — mówi Agnieszka Godlewska z Getinge Group. Z opublikowanego w 2016 r. raportu „Praktyki zarządzania talentami w Polsce — czyli jak efektywnie identyfikować, rozwijać i utrzymywać talenty w firmie” wynika, że pracodawcy najbardziej doceniają u stażystów: orientację na cel i rezultat (74 proc.), kreatywność (56 proc.) oraz nastawienie na rozwój (51 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane