Steico buduje, potem przejmuje

Marta Filipiak
opublikowano: 27-03-2006, 00:00

Niemiecki producent ekologicznych płyt inwestuje w zakłady pod Poznaniem. W planach ma też akwizycje.

Steico, producent płyt pilśniowych dla budownictwa i me- blarstwa, zainwestował w rozwój wielkopolskich zakładów 63 mln zł. Efekty tych nakładów będzie można zobaczyć za kilkanaście dni.

— 6 kwietnia otwieramy w Czarnkowie dwa ciągi produkcyjne. Pierwszy pozwoli na wytwarzanie dźwigarów drewnianych. Jego koszt wyniesie 47 mln zł — wyjaśnia Tomasz Łucjan, prezes Steico.

Drugi służy do produkcji płyt izolacyjnych z włókna konopnego i pochłonął 16 mln zł.

— Rozszerzenie działalności będzie wymagało zatrudnienia około 100 osób w ciągu dwóch lat — dodaje Tomasz Łucjan.

W tym czasie firma zamierza podwoić obroty. W 2005 r. Steico wykazało 245 mln zł przychodów.

Tajemnica prezesa

Jednocześnie z uruchamianiem kolejnych linii produkcyjnych Steico planuje kolejne akwizycje. Nie podaje jednak, kto będzie ich celem.

— Zbyt wcześnie jednak na szczegóły — zastrzega Tomasz Łucjan.

W ubiegłym roku Steico przejęło zakłady produkcyjne w Czarnej Wodzie (woj. wielkopolskie), a następnie zainwestowało w nie 23 mln zł.

Steico pojawiło się w Polsce, kupując większościowe udziały w Ekopłycie Czarnków. Od początku 1998 r. niemiecka firma zainwestowała w Wielkopolsce 180,5 mln zł. W zakładach w Czarnkowie i Czarnej Wodzie pracuje dziś ponad 700 osób.

Mała stabilizacja

Wyprodukowane w Polsce produkty Steico eksportuje głównie na rynki zachodniej i środkowej Europy, ale także do Arabii Saudyjskiej czy Stanów Zjednoczonych. Docelowo struktura sprzedaży nie powinna się zmienić. Także w Polsce.

Zdaniem prezesa Steico, polski rynek ustabilizował się w ostatnich dwóch latach. Coraz więcej firm rozpoczyna jednak działalność we wschodniej części Polski ze względu na bliskość rynków wschodnich, gwarantujących dużą sprzedaż.

— My pozostaniemy jednak przy eksporcie na Zachód. Tam mamy popyt na produkty ekologiczne, w których się specjalizujemy — tłumaczy Tomasz Łucjan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu