Steinmeier przestrzega przed opóźnianiem rozmów ws. Brexitu

P AP
opublikowano: 04-11-2016, 20:39

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter przestrzegł w piątek W. Brytanię przed opóźnianiem rozmów w sprawie Brexitu po decyzji brytyjskiego sądu, który orzekł, że rząd potrzebuje zgody parlamentu, by uruchomić procedurę wychodzenia z UE.

"Musimy zapewnić, że te rozmowy zaczną się szybko, nawet jeśli sąd zdecydował w tym tygodniu, że brytyjski parlament musi być konsultowany. Dalsze opóźnianie nie leży w niczyim interesie" - powiedział Steinmeier po spotkaniu z szefem brytyjskiej dyplomacji Borisem Johnsonem w Berlinie. Dodał, że nie widzi miejsca na rozmowy wstępne.

Zobacz więcej

Frank Walter Steinmeier

Bloomberg

Johnson oświadczył, że nie sądzi, by to orzeczenie sądu zakłócało harmonogram Brexitu. Wyraził przekonanie, że Brexit będzie korzystny zarówno dla W. Brytanii, jak i dla Unii Europejskiej. Powiedział też, że "Zjednoczone Królestwo opuszcza może UE, ale stanowczo nie opuszczamy Europy i na zawsze pozostajemy oddani partnerstwu z Niemcami". Podkreślił "fundamentalne znaczenie" partnerstwa między Niemcami a W. Brytanią.

Brytyjski Wysoki Trybunał (High Court) orzekł w czwartek, że do rozpoczęcia formalnego procesu wyjścia kraju z Unii Europejskiej niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu. Rzecznik rządu zapowiedział apelację do Sądu Najwyższego i przyznał, że premier jest "zawiedziona" wyrokiem.

Według dotychczasowych planów rządu May zamierzała uruchomić procedurę wyjścia W. Brytanii z UE bez ponownego zwracania się do Izby Gmin i Izby Lordów, argumentując, że czerwcowe referendum w sprawie Brexitu i istniejące prerogatywy ministerialne stanowią wystarczającą podstawę do podjęcia działania.

W proteście wobec tego stanowiska grupa aktywistów wniosła sprawę do Wysokiego Trybunału, domagając się głosowania w parlamencie po przedstawieniu strategii negocjacyjnej rządu. Przekonywali, że jest to niezbędne dla dopełnienia konstytucjonalnego procesu wyjścia z Unii Europejskiej.

Premier May deklarowała rozpoczęcie do końca marca przyszłego roku formalnej procedury wyjścia W. Brytanii z Unii Europejskiej, tzn. uruchomienie artykułu 50. traktatu lizbońskiego. W piątek w rozmowach telefonicznych z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem i przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem zapewniała, że harmonogram uruchomienia procedury wyjścia W. Brytanii z UE nie zmienił się. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: P AP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu