Stellantis chce złagodzenia zakazu od 2035 roku aut z silnikami spalinowymi

opublikowano: 17-10-2022, 19:05
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Carlos Tavares, prezes koncernu motoryzacyjnego Stellantis wzywa do renegocjacji proponowanego zakazu w Unii Europejskiej już za 13 lat aut z silnikami spalinowymi, informuje Reuters.

Agencja przypomina, że Unia Europejska obecnie finalizuje pakiet propozycji klimatycznych, aktualnie zawierający wprowadzenie zakazu aut z silnikami spalinowymi od 2035 roku. Według tych propozycji hybrydy ładowane z zewnątrz byłyby uznawane za pojazdy niskoemisyjne tylko do 2030 roku.

Carlos Tavares, fot. Bloomberg
Carlos Tavares, fot. Bloomberg

- Podjęta dogmatyczna decyzja o zakazie sprzedaży aut z silnikami spalinowymi od 2035 roku będzie mieć konsekwencje społeczne, których nie da się kontrolować – powiedział Tavares podczas salonu motoryzacyjnego w Paryżu.

Jego zdaniem, auta o napędzie hybrydowym powinny odegrać większą rolę w procesie przechodzenia do pojazdów zeroemisyjnych. Tavares podkreślił, że zmuszenie konsumentów do przechodzenia na droższe auta elektryczne, z pominięciem tańszych hybryd, oznacza iż dużo mniej ludzi będzie stać na samochód.

- Jeśli odmówi się klasie średniej dostępu do swobody przemieszczania, będzie to powodowało poważne problemy społeczne – ostrzegł prezes Stellantis.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane