Stery w regule 3W

DK
opublikowano: 13-12-2018, 22:00

ANNA KUBAŃSKA: CENTRUM TRANSFERU TECHNOLOGII EMAG

Centrum Transferu Technologii Emag reaktywowałam w 2010 r. jako kurator sądowy, po 14 latach procesu likwidacji. Zatem od lipca 2010 r. jestem prezesem jednoosobowego zarządu i stworzyłam tę firmę od podstaw, gdyż po wcześniejszych latach nie pozostało kompletnie nic, tylko byt prawny, z którym nie wiadomo było, co zrobić. Przygotowałam biznesplan oraz zabezpieczyłam i zgromadziłam odpowiedni kapitał, by przedsięwzięcie, jakiego się podjęłam, zakończyło się sukcesem. Natomiast zanim zaczęłam budować tę spółkę, od 1998 r. zarządzałam przedsiębiorstwami na różnych etapach ich funkcjonowania. Zajmowałam się głównie sektorem jednostek badawczo-rozwojowych. Dokonywałam ich reorganizacji jako dyrektor powoływany przez ministra nadzorującego, niejednokrotnie także ich likwidacji jako likwidator i uczestniczyłam w procesie upadłości jako reprezentant upadłego instytutu. Są to szczególne podmioty, gdyż w części ich działalność jest finansowana z budżetu państwa, a więc podlegają szczególnym procedurom i przepisom prawa.

Decyzje, które podejmowałam w trakcie tych procesów, były niepopularne zwłaszcza wśród załogi, nadzoru i właściciela. To trudne zadania, wymagające dużej wiedzy, doświadczenia i odwagi. W 2010 r. ktoś mi powiedział: „Super, potrafisz świetnie zlikwidować, ale czy potrafisz budować?”. Po ośmiu latach budowania CTT Emag można powiedzieć, że tak, gdyż z zainwestowanych 1,2 mln zł zbudowałam spółkę o kapitale 11,4 mln zł, a więc powiększyłam go 9,5 razy. Od kilku lat udział przychodów z zagranicy w całości obrotu wynosi około 50 proc. Moje zarządzanie z pewnością ma dużo cech partnerstwa, jednak zdarza się, że muszę także podejmować decyzje autorytarnie. Z pewnością bliski mi jest nowoczesny styl kierowania według reguły 3W: wymaganie, wspomaganie i wiązanie działań na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Można także ocenić mój styl jako kierowanie charyzmatyczne, ponieważ kiedy autorytarnie podejmuję decyzje, zespół postrzega mnie jako osobę obdarzoną szczególnymi zdolnościami i wybitnymi umiejętnościami strategicznego, długofalowego myślenia, co naturalnie predysponuje mnie do roli przywódcy. Generalnie jednak staram się słuchać ludzi, a następnie kierować działaniami tak, by założone cele zostały zrealizowane.

Osobom, które zaczynają rozwijać swój biznes, polecam przede wszystkim obserwować świat, otoczenie i szybko reagować na zmiany. Nie bać się ich, bo w biznesie nie ma nic bardziej pewnego niż ciągła zmiana. Na przykład obecna rewolucja technologiczna jest z pewnością szansą dla wszystkich, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jednocześnie tempo zmian jest tak duże, że trzeba być cały czas na „wysokich obrotach”, by nadążyć. Świat po prostu stoi przed nami otworem, ale niesamowicie przyspieszył. Zadaniem menedżera jest widzieć te zmiany, akceptować je i wykorzystać. Poczatkujący biznesmeni powinni być też aktywni, zaangażowani i pracowici. Te cechy pozwalają nie bać się przyszłości i być otwartym na to, co przynosi każdy nowy dzień. Ja nie potrafiłabym pracować bez zaangażowania w to, co robię, bez przeświadczenia, że warto to robić. Nie lubię pracy bez konkretnego celu działania. Bardzo ważne jest dla mnie wsparcie osób, z którymi pracuję. Kobieta w biznesie lub na wysokim stanowisku w przedsiębiorstwie — na początku lat 90. ubiegłego wieku to było niemal nie do pomyślenia. Dziś, mam nadzieję, ten stereotyp odchodzi do lamusa, aczkolwiek ja odnalazłam się w tym świecie i osiągnęłam poziom „zarezerwowany” dotychczas dla mężczyzn. Czy uderzyłam w szklany sufit? Nie wiem, bo nie myślałam w ten sposób, a jeżeli taka sytuacja miała miejsce, traktowałam ją jak wyzwanie i osiągałam więcej.

Moim największym sukcesem jest budowa spółki Centrum Transferu Technologii Emag i pozycja, jaką osiąga na rynku. Nie jest to jednak projekt ukończony i liczę na więcej. Z drugiej strony, uważam, że duży sukces dowodzi, iż mimo tylu trudnych działań, jakie prowadziłam w życiu zawodowym, nadal pozostałam człowiekiem, a relacje z innymi są dla mnie bardzo ważne. Zawsze uważałam, że najważniejsza w życiu jest równowaga, a więc ta między życiem zawodowym i rodzinnym także. Oczywiście mam też swoje zainteresowania — lubię muzykę, zwłaszcza poważną. Często spędzam wieczory, uczestnicząc w spektaklach operowych lub koncertach. Wolnych chwil nie wyobrażam sobie bez interesującej lektury czy dobrego filmu. Bardzo lubię podróże w różne zakątki świata. Aczkolwiek uważam, że zawsze jest za mało czasu na to, co chciałabym jeszcze zrobić i zobaczyć. Moje marzenia? Zawodowe to dalsza budowa spółki i osiągnięcie stabilniejszej pozycji na rynku, poszerzenie kompetencji i zakresu jej działalności. To plany długofalowe. Zaś w przyszłym roku chcemy przede wszystkim zwiększyć sprzedaż na rynku rosyjskim i wybudować obiekt produkcyjny.

Centrum Transferu Technologii Emag

Producent urządzeń i systemów z zakresu automatyki i hydrauliki, geofizyki górniczej oraz urządzeń pomiarowych jakości kopalin. Siedziba spółki znajduje się w Katowicach. Firma świadczy usługi kompleksowo, tzn. od pomysłu do przemysłu, a więc opracowuje technologię lub urządzenie, a następnie wdraża w obiektach przemysłowych. Produkty spółki są eksportowane do wielu krajów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu