Stiglitz: kryzys powinien być wykorzystany do przebudoway amerykańskiej gospodarki

Tadeusz Stasiuk, CNBC
opublikowano: 03-09-2021, 09:24

Joseph Stiglitz, znany amerykański ekonomista uważa, że obecnie jest dobry czas na przebudowanie największej gospodarki świata, wykorzystując okazję jaką stanowi kryzys wywołany pandemią.

Joseph E. Stiglitz
Joseph E. Stiglitz
fot. Bloomberg

Były wiceprezes i główny ekonomista Banku Światowego jest zdania, że kryzys z jakim nadal mamy do czynienia bardzo wyraźnie unaocznił braki w systemie gospodarczym i politycznym, które prowadzą do nierówności, zachwiania stabilności, wpływają na niekorzystne zmiany klimatyczne i brak odporności na potencjalne kolejne wstrząsy.

Stiglitz podkreślił, że sprzyjającym czynnikiem jest to, że wiele istniejących problemów jest powiązanych ze sobą, więc łatwiej je kompleksowo rozwiązywać.

Można za jednym zamachem rozwiązać kilka spraw, a nie poświęcać czas na pojedyncze, często nieskoordynowane działania – powiedział Stiglitz.

W opinii ekonomisty, dla amerykańskiej gospodarki „zdrowe” byłoby lekkie podwyższenie podatków w celu pozyskania funduszy na sfinansowanie niektórych działań i rzeczy , których potrzebujemy dla wspólnego dobra. Chodzi m.in. o podatek od osób prawnych.

Ekonomista wskazuje przy tym, że same podatki nie załatwiają sprawy.

Skuteczna gospodarka jest definiowana także przez inne czynniki, takie jak infrastruktura czy wysiłki badawczo-rozwojowe – stwierdził Stiglitz.

Według Stiglitza, nadmierna regulacja i nadmierne opodatkowanie nie sprawią, że Zachód straci swoją przewagę konkurencyjną na rzecz wschodzących potęg i Chin. Konieczna jest jednak zmiana wielu aktów prawnych, które sięgają nawet 125 lat wstecz.

To konkurencja powoduje wzrost innowacyjności, monopole ją skutecznie ograniczają – wyjaśnił Stiglitz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane