Stiglitz: ożywienie będzie anemiczne

MD, Bloomberg
opublikowano: 09-08-2010, 00:00

Rząd USA powinien przeprowadzić kolejną stymulację  wzrostu gospodarczego — twierdzi noblista Joseph E. Stiglitz.

Rząd USA powinien przeprowadzić kolejną stymulację  wzrostu gospodarczego — twierdzi noblista Joseph E. Stiglitz.

Joseph E. Stiglitz stwierdził, że administracja Baracka Obamy w grze o powrót do wzrostów postawiła dużą stawkę. Jego zdaniem nie było to opłacalne.

— Ożywienie jest tak słabe, że nie wystarcza do tworzenia nowych miejsc zatrudnienia dla osób wchodzących na rynek pracy, nie mówiąc o znalezieniu zajęcia dla 15 milionów Amerykanów, którzy chcieliby pracować, ale nie mają gdzie — dodał noblista w wywiadzie dla agencji Bloomberg.

Były główny ekonomista Banku Światowego zgadza się z Mohamedem El-Erianem, szefem PIMCO, że prawdopodobieństwo deflacji i drugiego dna recesji wynosi 25 proc.

— Jest jasne, że potrzebna jest druga runda stymulacji. Trzeba ją jednak lepiej przygotować. Trzeba bardziej skoncentrować się na zwrocie z inwestycji, edukacji, infrastrukturze i technologii. Jeśli dokonamy tego rodzaju mocnych inwestycji, długoterminowy dług krajowy spadnie i wzrost gospodarczy w przyszłości będzie większy — twierdzi Stiglitz.

Tempo wzrostu gospodarczego USA spadło w drugim kwartale do 2,4 proc. z 3,7 proc. w pierwszym.

— To jest anemiczne ożywienie. Prawdopodobnie takie pozostanie. Niestety, ze stopą oszczędności rosnącą do 5, 6, 7 proc. skumulowany popyt będzie słaby. Jedynie rząd może go zastąpić — uważa noblista.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stiglitz: ożywienie będzie anemiczne