Stiglitz widzi więcej niż 50 proc. ryzyka wojny handlowej USA z Chinami

opublikowano: 15-11-2018, 12:44

Amerykańscy pracownicy stracą z powodu wojny handlowej USA z Chinami, której prawdopodobieństwo przekracza 50 proc., ostrzega noblista Joseph Stiglitz.

- Jest tak, jak w przypadku wszystkich wojen. Na początku wszyscy mówią: och, to się nie stanie, to jest zbyt głupie, kto miałby na tym wygrać – powiedział Stiglitz w wywiadzie dla The Australian Financial Review. – Nie zdajecie sobie sprawy jak dużo jest głupoty na świecie. To się dopiero zaczyna i pójdziemy na poważną wojnę handlową – dodał.
 
75-letni amerykański ekonomista powiedział także, że jest zdumiony brakiem sprzeciwu liderów biznesu w USA wobec polityki handlowej Donalda Trumpa. Widzi dwie tego przyczyny.

Zobacz więcej

Joseph Stiglitz, fot. Bloomberg

- Społeczność biznesowa świętuje cięcia podatkowe dla miliarderów i spółek. To niesamowicie samolubne, że nie chcą dostrzegać mizoginii, rasizmu i bigoterii tylko dlatego aby mieć więcej pieniędzy w kieszeni – powiedział Stiglitz.

Drugą przyczyną jest to, że amerykańskie spółki coraz częściej rezygnują z możliwości robienia biznesu w  Chinach.

- Chiny nie okazały się kopalnią złota, za którą je uważano. Wynagrodzenia rosną, środowisko się zmienia, a chińskie firmy stają się coraz bardziej konkurencyjne – powiedział Stiglitz.

Noblista wyraził także obawę z powodu coraz mocniejszej pozycji amerykańskich gigantów IT, które jego zdaniem “niszczą efektywność gospodarki rynkowej”. Zwraca uwagę, że dysponują one i kontrolują dane, które mogą wykorzystać do “kształtowania nas, wpływania na nas, wykorzystywania nas i odbierania nadwyżki konsumenckiej”. 

- Innymi słowy, mogą określić, na co chcemy wydać i wykorzystać to. Płacimy wyższą cenę bo chcemy coś kupić – powiedział Stiglitz. – Prawo jednej ceny, podstawowe dla efektywnego rynku, już nie obowiązuje. To niszczy efektywność gospodarki rynkowej. To bardzo poważne – dodał. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, afr.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu