Stiglitz: zabicie gospodarki podwyżkami stóp nie rozwiąże problemu inflacji

Bloomberg, MD
opublikowano: 23-05-2022, 16:08
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Noblista Joseph Stiglitz uważa, że amerykańska gospodarka potrzebuje raczej interwencji po stronie podaży niż podwyżek stóp, które jego zdaniem nie doprowadzą do przejęcia kontroli nad inflacją, informuje Bloomberg.

- Podwyżki stóp nie rozwiążą problemu inflacji – powiedział Stiglitz. – Nie spowodują, że powstanie więcej żywności. Spowodują, że będzie to trudniejsze, bo nie będzie możliwości inwestowania – dodał.

Joseph Stiglitz, fot. Bloomberg
Joseph Stiglitz, fot. Bloomberg

Były główny ekonomista Banku Światowego powiedział, że lepszym rozwiązaniem jest interwencja po stronie podaży.

- Jedną z rzeczy, które prezydent Biden próbuje zrobić, to zwiększyć opiekę nad dziećmi, a to oznacza większy udział kobiet w sile roboczej, likwidację jednej z barier podaży pracy – powiedział Stiglitz.

Jego zdaniem, jednym z priorytetów powinna być także produkcja żywności. Zarówno w USA jak i globalnie.

- Kiedyś mieliśmy nadwyżkę żywności w USA, możemy ją mieć ponownie – powiedział Stiglitz, obecnie profesor ekonomii na Uniwersytecie Columbia.

Podkreślił, że „zrobienie czegokolwiek” globalnie w kierunku zwiększenia podaży może dać więcej jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów niż „spowodowanie depresji”.

- Zabicie gospodarki podwyżkami stóp nie rozwiąże problemu inflacji – stwierdził Stiglitz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane