Stilpol i Best Poland wybudują w KSSE zakłady za 50 mln zł

Polska Agencja Prasowa SA
18-11-2005, 16:14

Kosztem blisko 50 mln zł dwie kooperujące ze sobą firmy z branży artykułów gospodarstwa domowego: Stilpol i Best Poland, wybudują w Zabrzu zakłady produkcji komponentów i sprzętu AGD. Pracę znajdzie prawie 450 osób. Fabryki powstaną na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE).

Kosztem blisko 50 mln zł dwie kooperujące ze sobą firmy z branży artykułów gospodarstwa domowego: Stilpol i Best Poland, wybudują w Zabrzu zakłady produkcji komponentów i sprzętu AGD. Pracę znajdzie prawie 450 osób. Fabryki powstaną na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE).

O pozyskaniu dwóch nowych inwestorów poinformowała w piątek PAP Justyna Romańczyk z KSSE. Przypomniała, że kilka dni temu na inwestycję w Zabrzu zdecydowała się również firma Convertronic, która kosztem 3,8 mln zł wybuduje tam zakład produkcji urządzeń i elementów aparatury elektrycznej. Pracę znajdzie co najmniej 15 osób.

Nowy inwestor, Stilpol, na ponad dwuhektarowej działce wybuduje fabrykę do produkcji komponentów do AGD, głównie do okapów kuchennych. Firma zainwestuje co najmniej 14,5 mln zł i docelowo zatrudni 152 pracowników. Będzie kooperować z firmą Best Poland z tej samej branży, która uruchomi w pobliżu zakład za prawie 34 mln zł, zatrudniający co najmniej 270 osób.

Od początku tego roku na inwestycje w KSSE zdecydowały się już - wraz z dwoma nowymi inwestorami - 23 firmy, które łącznie deklarują zainwestowanie w strefie blisko 880 mln zł i stworzenie ponad 4 tys. miejsc pracy. Szacuje się, że w sumie tegoroczna wartość inwestycji w strefie przekroczy 1 mld zł.

W ostatnich dniach zezwolenie na działalność w KSSE otrzymała m.in. spółka należąca do austriackiego koncernu stalowego Voestalpine Stahl, która za prawie 80 mln zł wybuduje w Tychach centrum cięcia blach na potrzeby motoryzacji, branży artykułów gospodarstwa domowego oraz budownictwa.

Rekordzistą wśród tegorocznych inwestorów jest amerykański koncern Johnson Controls, który za co najmniej 35 mln euro wybuduje w Siemianowicach Śląskich fabrykę metalowych części samochodowych. Pracę w zakładzie znajdzie docelowo ok. 900 osób.

KSSE to największa z polskich stref tego typu pod względem wartości inwestycji, które łącznie wyniosły tu dotychczas ponad 7 mld zł. Dotychczas w KSSE powstało ponad 20 tys. nowych miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Stilpol i Best Poland wybudują w KSSE zakłady za 50 mln zł