STM rozczarował inwestorów

Marek Druś
opublikowano: 12-01-2005, 00:00

Kurs STMicroelectronics spadł we wtorek najmocniej od czterech miesięcy po tym, gdy największy europejski producent chipów poinformował o niższej niż prognozował marży w czwartym kwartale. To skutek m.in. większej niż oczekiwano aprecjacji euro wobec dolara.

Marża brutto STM wyniosła w czwartym kwartale 36,6 proc. Spółka zapowiadała wcześniej, że sięgnie 38-39 proc. Zarząd notowanej na giełdach w Paryżu, Mediolanie i Frankfurcie firmy tłumaczy, że prognoza nie została zrealizowana z powodu większego niż oczekiwano umocnienia euro wobec dolara. W budżecie spółki założono, że kurs europejskiej waluty sięgnie 1,23 USD. Tymczasem wyniósł on 1,27 USD. Dodatkowo na wyniki STM negatywny wpływ miał spadek cen chipów i mniejsze niż oczekiwano wykorzystanie jego mocy produkcyjnych.

STM jest trzecim na świecie po AMD i Intelu producentem pamięci NOR. Wytwarza też mikroprocesory stosowane w telefonach komórkowych. Spółka poda wyniki kwartalne 26 stycznia. W ciągu ostatniego roku jej akcje staniały o 30 proc. Akcje drugiego w Europie producenta chipów, niemieckiego Infineon, staniały w tym samym okresie o 37 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / STM rozczarował inwestorów