Stockman wierzy, że spełnia się jego prognoza 40 proc. spadku rynku akcji

opublikowano: 05-11-2018, 07:15

David Stockman od dawna prognozował duży spadek amerykańskiego rynku akcji. Twierdzi, że obecnie ta prognoza staje się rzeczywistością.

 - Będziemy mieli recesję i będziemy mieli kolejną korektę rynku akcji, która okaże się dość brutalna – powiedział w CNBC.

Zobacz więcej

David Stockman

fot. Bloomberg

Stockman, znany komentator rynków finansowych, który pracował w przeszłości w administracji Ronalda Reagana, od dawna przekonywał, że nadejdzie pogorszenie sytuacji gospodarczej, które przełoży się na duży spadek rynku akcji. Rok temu argumentował, że „co 7-8 lat jest zawsze korekta i zwykle wynosi między 40 a 70 proc.”.  

- Nikt nie zdelegalizował recesji. Jesteśmy od niej rok lub dwa – mówi obecnie Stockman w CNBC. - Fair value indeksu S&P500 przy najbliższej recesji będzie dużo poniżej 2000 pkt., czy 1500 pkt., dużo niżej wartości, którą mamy dzisiaj – dodał.

Jego zdaniem, nie można mieć wątpliwości, że tym razem mamy do czynienia z wczesnym etapem długotrwałego spadku rynku akcji.

- Jeśli jesteś racjonalnym inwestorem, potrzebujesz tylko dwóch słów w słowniku: Trump i sprzedaj – powiedział Stockman, odnosząc się do osoby prezydenta USA Donalda Trumpa. – On bawi się ogniem w szczytowym momencie trwającego od bardzo dawna okresu ekspansji – dodał.

Wskazuje, że błędem jest wywieranie przez prezydenta presji na Fed w sprawie podwyżek stóp procentowych, które według Trumpa rosną zbyt szybko. Zwraca uwagę, że stopa funduszy jest niższa niż inflacja.

Stockman uważa, że rynkowi akcji może zaszkodzić także wojna handlowa.

- Jeśli sytuacja się pogorszy może to uderzyć w całą gospodarkę dóbr z powodu wzrostu inflacji do niewidzianego od dawna poziomu, bo Chiny dostarczają około 30 proc. wszystkich dóbr spośród tych, które importujemy – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu