Stocznia ze Szczecina dostanie zastrzyk

opublikowano: 25-03-2018, 22:00

Spółka otrzyma kilkanaście milionów złotych na inwestycje w odbudowę majątku. Pomoże to w budowie promu Batory.

Firmy działające na terenach Stoczni Szczecińskiej rozwijają działalność. Dzięki dobrej koniunkturze na świecie mają wiele zleceń. Mniejsze realizują samodzielnie, duże — dzięki współpracy. Mogą rozwinąć działalność i pozyskać nowe zamówienia, ale do tego potrzebne są inwestycje w odbudowę stoczniowej infrastruktury. W 2016 r. Andrzej Strzeboński, kierujący stoczniową spółką, szacował potrzeby inwestycyjne na 98 mln zł. Wówczas z własnych funduszy udało się zainwestować 10 mln zł. Odnowiono na przykład największą pochylnię o nazwie Wulkan. Teraz stocznia przymierza się do kolejnych inwestycji.

— W najbliższych tygodniach zapadnie decyzja o dokapitalizowaniu przez fundusz Mars kilkunastoma milionami złotych — informuje Andrzej Strzeboński.

Należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Mars jest właścicielem stoczni. Dzięki dokapitalizowaniu stocznia będzie mogła zainwestować w odbudowę majątku, co ułatwi nieco budowę promu Batory dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Polferries. Stocznia potrzebuje inwestycji, bo przez wiele lat jej majątek był bezużyteczny. Spółka została zrenacjonalizowana na początku ubiegłej dekady, bo wpadła w tarapaty finansowe, a prywatnej spółce rząd SLD nie chciał pomóc. Zrenacjonalizowana dostała pomoc publiczną, ale Komisja Europejska uznała ją za nielegalną. Musiała zbankrutować, a jej majątek przejęło Towarzystwo Finansowe Silesia. Nie mogło znaleźć wiarygodnego inwestora, samodzielnie nie odtwarzając produkcji stoczniowej. Dopiero w 2014 r., kiedy majątkiem stoczniowym zaczął zarządzać Grzegorz Huszcz, jeden z byłych prywatnych menedżerów, pojawili się najemcy, którzy zaczęli zagospodarowywać majątek i realizować morskie kontrakty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy