STOEN ustala z URE taryfy na 2006 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-12-2005, 21:02

STOEN jest w trakcie ustalania taryfy na 2006 rok z Urzędem Regulacji Energetyki (URE. Do czasu zakończenia postępowania wszystkich klientów STOEN będzie obowiązywała dotychczasowa taryfa - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka STOEN-u Iwona Jarzębska.

STOEN jest w trakcie ustalania taryfy na 2006 rok z Urzędem Regulacji Energetyki (URE. Do czasu zakończenia postępowania wszystkich klientów STOEN będzie obowiązywała dotychczasowa taryfa - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka STOEN-u Iwona Jarzębska. 

    Jak poinformowała Jarzębska istnieją rozbieżności między STOEN a URE. Dotyczącą one inwestycji przeprowadzonych przez STOEN. Prezes URE nie zgadza się na uwzględnienie w nowej taryfie wszystkich inwestycji, które wcześniej Urząd zaakceptował w planach rozwoju.

    Inwestycje zatwierdzone przez URE w planie rozwoju na okres od 1 stycznia 2002 do 31 grudnia 2005 w wysokości 439 mln zł zostały już zrealizowane przez STOEN. Spółka oczekuje, że wszystkie uzasadnione inwestycyjne poniesione przez firmę w trakcie trwania trzyletniej taryfy zostaną uwzględnione przez URE w taryfie.

    Ponad 80 proc. kosztów funkcjonowania firmy to wartość zakupionej energii i usług sieciowych czyli koszty zewnętrzne niezależne od STOEN. W tych 80 proc. koszt Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) stanowi ok. 30 proc. Kilkuprocentowy wzrost kosztów przesyłowych PSE wpływa więc bezpośrednio na koszt funkcjonowania firmy.

    Od momentu zatwierdzenia taryfy na 2005 rok wzrost kosztów przesyłowych PSE zwiększył się średnio o 4 proc., a kalkulacyjna inflacja w 2005 roku kształtuje się na poziomie 3,5 proc. STOEN wnioskował o uwzględnienie w nowej taryfie wzrostu kosztów PSE oraz wykonanych inwestycji. Cena energii według taryfy wnioskowanej przez STOEN byłaby znacznie niższa niż poziom inflacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane