Stolbudu rok na minusie

ANP
opublikowano: 24-11-2008, 00:00

Kryzys na rynku finansowym zmusił producenta okien do obniżenia prognoz. Słabo wypadła też sprzedaż zagraniczna.

Kryzys na rynku finansowym zmusił producenta okien do obniżenia prognoz. Słabo wypadła też sprzedaż zagraniczna.

Należący do giełdowego ZPUE Stolbud Włoszczowa nie uchronił się przed globalnym kryzysem.

— Choć nie dotyka on nas bezpośrednio, to widać duże schłodzenie na rynku stolarki. Dlatego musieliśmy zweryfikować tegoroczne prognozy. Obecnie zakładamy 80 mln zł przychodów — mówi Roman Grudniewski, prezes spółki.

Spółce nie uda się zakończyć roku na plusie. Poprzednie prognozy mówiły o 85 mln zł przychodów, a te z początku roku zakładały 105 mln zł, wobec 70 mln zł w 2007 r.

Słabiej wypadł też eksport.

— Nie uda się osiągnąć 10-15 proc. na koniec roku. Sprzedaż zagraniczna wyniesie około 5 proc. Recesja blokuje zamówienia z Wielkiej Brytanii, Irlandii i Skandynawii — dodaje prezes.

Firma planowała wejść w tym roku do Rosji. To nastąpi dopiero w 2009 r. Duże nadzieje prezes wiąże z rynkiem czeskim, gdzie od listopada działa Stolbud Czechy.

— W przyszłym roku sprzedaż z tego rynku powinna przynieść parę milionów złotych. Jest też szansa, że pojawią się zamówienia z Niemiec — mówi prezes.

Ma nadzieję również na większe zlecenia z kraju, gdzie rynek wymiany okien w 2009 r. szacuje się na 1 mld zł.

Stolbud planuje inwestycje, m.in. w nową linię do produkcji ościeżnic drzwiowych, którą uruchomi w marcu 2009 r. Dzięki temu zwiększy moce o 100 proc. — do 2 mln zł w miesięcznych przychodach.

— Zamierzamy też otworzyć centrum do produkcji okien małoseryjnych i doinwestować tartak. Inwestycje będą znacznie większe niż w 2008 r., gdy wyniosły 2 mln zł — twierdzi prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu