Stolica kusi rynkiem premium

DK
opublikowano: 11-03-2019, 22:00

W 2018 r. deweloperzy sprzedali ponad 700 lokali z najwyższej półki, głównie w stolicy.

Segment nieruchomości premium w Polsce notuje stabilne, kilkuprocentowe wzrosty. Według raportu „High Level Book”, przygotowanego przez High Level Sales & Marketing by Tacit Group, w siedmiu największych polskich miastach (Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Łodzi) wartość tego rynku już przekracza 1,3 mld zł. Przez ubiegły rok wzrosła o 9 proc. Prym wiedzie Warszawa, w której lokale są najdroższe, a podaż i popyt — najwyższe. Średnia cena mkw. w stolicy wynosi 31,8 tys. zł, a w całym 2018 r. sprzedano tu 182 apartamenty premium, a więc 25 proc. całej sprzedaży ekskluzywnych lokali w analizowanych miastach. Tu również padł transakcyjny rekord — za apartament w ekskluzywnej rezydencji Park Lane przy Łazienkach Królewskich nabywca zapłacił prawie 14,5 mln zł.

— Perspektywy dla tego segmentu w Polsce są optymistyczne. Rynek urośnie w 2019 r. o kolejne 8-10 procent. Oferta ekskluzywnych produktów jest coraz szersza i uważamy, że ten trend się utrzyma. Osoby zainteresowane zakupem ekskluzywnych nieruchomości z każdym rokiem będą miały coraz większy wybór, nie tylko w Warszawie — mówi Karolina Kaim, twórczyni marki High Level Sales & Marketing by Tacit Group.

Z raportu „High Level Book” wynika, że minimalna średnia cena mkw. ofert premium jest bardzo zróżnicowana w zależności od miasta. Podczas gdy w Warszawie próg wejścia to niemal 25 tys. zł, w Trójmieście jest to wartość 17,5 tys. zł, we Wrocławiu — 14,5 tys. zł, w Krakowie — 13,8 tys. zł, a w Poznaniu — 11 tys. zł. Najniższy próg wejścia odnotowano w Łodzi — 6,6 tys. zł. Warto dodać, że przez rok te stawki wzrosły w każdym mieście — najbardziej w Warszawie — o 29 proc., a najmniej w Łodzi i Trójmieście — o 1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DK

Polecane