Stolica nie będzie współfinansować budowy NCS

opublikowano: 11-01-2007, 19:34

Warszawa nie będzie współfinansować budowy Narodowego Centrum Sportu, które ma powstać do 2010 r.

Miasto nie będzie współfinansować budowy Narodowego Centrum Sportu, które ma powstać na terenach warszawskiego Stadionu X-lecia do 2010 roku - poinformowała w czwartek prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pod koniec listopada ubiegłego roku Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały w sprawie budowy Narodowego Centrum Sportu.

Rządowy projekt zakłada, że budowa Centrum będzie finansowana z budżetu państwa, Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej oraz środków budżetowych stolicy. Szacuje się, że koszt budowy kompleksu wyniesie około 1,2 mld złotych, z czego 800 mln zł pochodzić ma z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Pełniący funkcję prezydenta stolicy Kazimierz Marcinkiewicz (PiS) w budżecie miasta na 2007 rok przewidział 5 mln zł na prace przygotowawcze budowy Centrum. Projekt budżetu prezydent miasta musi przedłożyć Radzie Warszawy i Prezesowi Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO).

"Wczoraj z wiceprezydentami analizowaliśmy każdą propozycję budżetu z różnymi opiniami. Otrzymaliśmy dokument od RIO, z którego wynika, że miasto nie może finansować budowy na stadionie X-lecia z budżetu miasta, ponieważ jest to inwestycja rządowa. Takie są przepisy" - powiedział prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

RIO decyzję swoją podjęła na podstawie ustawy o finansach publicznych.

Na około 30 hektarach prawobrzeżnej Warszawy powstać ma wielofunkcyjny Stadion Narodowy z trybunami mogącymi pomieścić 70 tysięcy widzów, hala sportowo-widowiskowa na 15 tys. widzów oraz pływalnia o wymiarach olimpijskich z trybunami na 4 tys. osób. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane