Stolica obcięła 308 mln zł na wydatki inwestycyjne

Adam Brzozowski
14-03-2003, 00:00

Autopoprawka budżetowa Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Warszawy, zmniejszyła przewidywane na 2003 r. wydatki inwestycyjne miasta o ponad 308 mln zł. Cięcia te pozwolą ograniczyć groźny dla miasta deficyt.

Radni Warszawy zapoznali się na wczorajszej sesji z projektem budżetu stolicy na 2003 rok, przedstawionym przez Lecha Kaczyńskiego, prezydenta miasta.

Wprowadzona do projektu autopoprawka ma na celu zmniejszenie deficytu finansowego. Prowizorium budżetowe stworzone przez poprzedni zarząd miasta zakładało deficyt Warszawy na poziomie około 1 mld zł.

W obecnej wersji budżetu, władze stolicy chcą zmniejszyć zadłużenie do 659,9 mln zł. Projekt zakłada, że dochody stolicy w tym roku wyniosą 5,1 mld zł, zaś wydatki blisko 5,8 mld zł.

Największe cięcia w wydatkach inwestycyjnych w 2003 r. dotkną przedsięwzięć ogólnomiejskich. Miasto zamierza w tym roku wydać na inwestycje blisko 1,2 mld zł. Suma ta jest mniejsza od zakładanej wcześniej o 187 mln zł. Do największych inwestycji, które w związku z tym nie zostaną zrealizowane przez zarząd miasta, należą m.in.: zakup autobusów za około 58,6 mln zł, wykup gruntów pod trasy komunikacyjne (40 mln zł) i kontynuacja budowy Oczyszczalni Ścieków Południe (około 130 mln zł).

Dzielnice Warszawy będą dysponowały w 2003 r. 282,2 mln zł na inwestycje lokalne. Poprzednia wersja budżetu stolicy zawierała kwotę większą o około 121,7 mln zł. Korekta wydatków uniemożliwi np. dzielnicy Ursynów wybudowanie ratusza.

Według stanu na koniec 2002 r., zadłużenie Warszawy wyniosło 1,468 mld zł. W tym roku miasto zamierza zaciągnąć kredyty na kwotę 320 mln zł, z czego wykorzysta do końca grudnia 175,2 mln zł. Środki przeznaczone będą na ogólnomiejskie inwestycje.

Na analizę i ewentualne zmiany w budżecie radni będą mięli czas do 27 marca. Wtedy odbędzie się głosowanie. Jeśli nie dojdą do porozumienia, finansami stolicy zajmie się Regionalna Izba Obrachunkowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Stolica obcięła 308 mln zł na wydatki inwestycyjne