Stolica otwiera się na medyczne PPP

ANP, AT
opublikowano: 05-12-2011, 08:52

Modernizacja szpitali i domy komunalne – oto nowe pomysły warszawskiego ratusza na partnerstwo.

Jak dotąd warszawscy urzędnicy nie mają się specjalnie czym pochwalić w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Choć od wejścia w życie noweli ustawy o PPP miną zaraz trzy lata, stolica nie ma ani jednej podpisanej umowy w tej formule. Zrezygnowała z budowy spalarni w PPP i przedłuża się postępowanie na wymianę wiat przystankowych. Na horyzoncie pojawiają się jednak ciekawe pomysły.
– To dwa projekty, znajdujące się na etapie embrionalnym. Chodzi o budownictwo komunalne. Ruszamy z postępowaniem na wybór doradcy. Drugi projekt dotyczy rozbudowy dwóch szpitali w Warszawie. W tym przypadku przygotowujemy postępowanie na wybór doradcy – mówi Paweł Pawłowski, zastępca dyrektora biura obsługi inwestorów stołecznego ratusza.
Z pomocą przy drugim przedsięwzięciu spieszy Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR). To właśnie ten resort pomagał przy wyborze partnera prywatnego, który ma rozbudować szpital w Żywcu. Szacowaną na 200 mln zł inwestycję ma realizować InterHealth Canada Limited (pod warunkiem, że w ciągu 10 miesięcy znajdzie finansowanie).
– Osiągnięcie unijnych standardów w służbie zdrowia do 2016 r. wymaga wielkich inwestycji (szacuje się, że szpitale wydadzą na ten cel około 15 mld zł do 2016 r. – red.). Potrzeby są bardzo duże, stąd pomysł na wykorzystanie PPP – mówi Krzysztof Siwek, dyrektor departamentu przygotowania projektów indywidualnych w MRR, który wspiera inwestycje w PPP.
Ujawnia, że w formule PPP modernizowane mają być warszawskie szpitale Bielański i Czerniakowski oraz w Łańcucie. W sumie inwestycje nie powinny przekroczyć 200 mln zł.
– Chcemy wybrać doradcę, który przygotuje przedsięwzięcie w dwojaki sposób. Inwestorzy będą mogli się zgłosić oddzielnie do każdego projektu lub realizować zadanie w pakiecie – mówi Krzysztof Siwek.
Przy okazji doświadczenia zyskają: Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), samorząd jak i administracja centralna.
– W optymistycznym scenariuszu zakładamy, że przetarg na wyłonienie partnera ogłosimy w 2012 r. – mówi dyrektor Siwek.
Marcin Szulwiński, prezes Grupy Nowy Szpital, uważa, że pomysł jest interesujący.
– Na pewno będziemy się przyglądać i być może złożymy oferty. Wszystko zależy od dokładnych warunków umowy i jej zakresu - tłumaczy Marcin Szulwiński.
Jego zdaniem, potencjalnych inwestorów na pewno będzie więcej. Przeszkodą może się jednak okazać kwestia krótkoterminowych kontraktów zawieranych z NFZ (który działa w trybie zamówień jednorocznych, maksymalnie trzyletnich). Zatem partner prywatny zawierający umowę PPP na 20-30 lat nie ma gwarancji finansowania z publicznych pieniędzy w dłuższej perspektywie.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP, AT

Polecane