Stolica: Powstanie miejska spółka, która wyemituje euroobligacje

PAP
opublikowano: 10-07-2008, 18:01

Władze Warszawy założą zarejestrowaną za  granicą spółkę, która w imieniu miasta wyemituje euroobligacje. Jak podkreślają urzędnicy, pozwoli to zwolnić inwestorów od płacenia podatku.

Na założenie spółki celowej "Bonds of The City of Warsaw" z kapitałem 80 tys. zł zgodziła się w czwartek Rada Warszawy.

Jak poinformowano, spółka zostanie utworzona w kraju, z którym Polska zawarła umowę międzynarodową o unikaniu podwójnego opodatkowania, a regulacje podatkowe takiego kraju nie przewidują obciążeń podatkowych z tytułu wypłacanych środków pieniężnych od nabytych obligacji.

"Emitowanie z zastosowaniem spółki celowej oznacza zapewnienie warunków porównywalnych z parametrami emisji euroobligacji Skarbu Państwa. Gwarantuje prawidłową wycenę obligacji, przeciwdziała działaniom spekulacyjnym z tytułu różnic podatkowych (przy braku rozporządzenia zrównującego warunki emisji samorządów z emisją obligacji Skarbu Państwa)" - podkreślono w uzasadnieniu do uchwały rady miasta.

Jeszcze w tym roku Ratusz panuje wypuścić dziesięcioletnie obligacje na łączną kwotę około 1 mld zł. W latach 2009-12 z planowane są kolejne emisje.

Przepisy każą płacić nabywcom zagranicznym podatek od dochodów uzyskanych dzięki zakupieniu obligacji. Według władz miasta wyemitowanie euroobligacji za granicą zniechęciłoby potencjalnych nabywców do ich nabycia.

Ponadto Rada Warszawy zgodziła się w czwartek na zaciągnięcie w Europejskim Banku Inwestycyjnym w Luksemburgu kredytu długoterminowego w wysokości doá112 mln zł na sfinansowanie deficytu miasta w 2008 r. Radni przyjęli także uchwałę, która zmniejsza o ponad 40 mln zł planowane w tym roku wydatki miasta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stolica: Powstanie miejska spółka, która wyemituje euroobligacje