Stolica pożyczy 1 mld zł

Krzysztof Kluska
opublikowano: 09-12-2002, 00:00

Rada Warszawy liczy, że jeszcze w tym roku zostanie uchwalony budżet stolicy na 2003 r. Władze miasta twierdzą, że stanie się to po Nowym Roku. Pewne jest, że miasto znacznie zwiększy zadłużenie.

W przygotowywanym przez Radę Warszawy budżecie miasta na 2003 r. wydatki przekroczą 6 mld zł, natomiast wpływy — 5 mld zł.

— Deficyt, który wyniesie około 1 mld zł, trzeba będzie pokryć kredytami — mówi Lech Kaczyński, prezydent Warszawy.

Na spłatę pożyczek zaciągniętych w latach poprzednich pójdzie aż 171 mln zł. Tak więc zadłużenie miasta będzie rosło.

Wojciech Kozak, przewodniczący Rady Warszawy, chce, aby budżet został uchwalony 19 grudnia.

— Spodziewamy się kilku poprawek, jednak wielkiego pola manewru nie ma. Wpływów raczej się nie zwiększy — mówi Wojciech Kozak.

Optymizmu szefa Rady Warszawy nie podziela Łucja Konopka, skarbnik miasta. Twierdzi ona, że budżet zostanie uchwalony dopiero po Nowym Roku. Podobny termin wymienia Lech Kaczyński.

Obecnie zarząd miasta ma problem z podatkami na przyszły rok. Jeśli na dzisiejszej sesji radni nie ustalą stawek podatkowych, to budżet stolicy straci około 60 mln zł.

— Opóźnienie spowoduje, że stawki zaczną obowiązywać dopiero od lutego. Czyli przez styczeń nie będzie wpływów do budżetu miasta — tłumaczy Łucja Konopka.

Zdaniem Lecha Kaczyńskiego Warszawy nie stać na takie straty, a jeśli będą one miały miejsce, to winę za to poniosą radni miasta.

Zdaniem Wojciecha Kozaka, największe wydatki inwestycyjne zaplanowane na przyszły rok to kontynuacja przedsięwzięć rozpoczętych w latach poprzednich. Na inwestycje drogowe i transportowe przeznaczono ponad 773 mln zł.

— Tylko na kontynuację budowy Trasy Siekierkowskiej zapisaliśmy w projekcie 200 mln zł. Na bieżące utrzymanie dróg chcemy przeznaczyć 100 mln zł, na I linię metra — ponad 240 mln zł. Natomiast zakup autobusów pochłonie ponad 58 mln zł — mówi Wojciech Kozak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kluska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Stolica pożyczy 1 mld zł