Stolice regionów nadrabiają zaległości wobec Warszawy

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 27-02-2008, 00:00

Warszawa z czasem przestanie dominować na krajowym rynku powierzchni biurowych. Dystans dzielący ją od innych miast topnieje.

Rynek wchłania każdą nową powierzchnię biurową

Warszawa z czasem przestanie dominować na krajowym rynku powierzchni biurowych. Dystans dzielący ją od innych miast topnieje.

Na razie przewaga stolicy nad regionami jest ogromna. Na tysiąc mieszkańców przypada w niej 1450 mkw. powierzchni biurowej. W Krakowie wskaźnik ten wynosi około 200 mkw., a w aglomeracji śląskiej zaledwie 53 mkw.

Odpowiedzią na ogromne potrzeby jest niespotykany wzrost inwestycji biurowych w regionach. Jednak nowa podaż nie nadąża za coraz większym popytem.

Kraków i Wrocław

Stolica nadal jest największym rynkiem biurowym w kraju. Na drugim miejscu pod względem nowoczesnej powierzchni biurowej plasuje się dziś Kraków.

Powstaje tu wiele nowych obiektów. Jednak na skutki inwestycyjnego boomu trzeba będzie poczekać do 2009 r. Do tego czasu zrealizowanych zostanie blisko 60 nowoczesnych biurowców.

W ostatnim czasie nowe obiekty stanęły m.in. w krakowskich Bronowicach. Budynki Galileo, Newton i Edison wybudowała tam firma Globe Trade Centre.

Niebawem spółka rozpocznie realizację kolejnego biurowca o nazwie Pascal i Centrum Biurowego Kazimierz, powstającego w sąsiedztwie wybudowanej przez firmę w 2005 r. Galerii Kazimierz. Obiekt będzie liczył ponad 12 tys. mkw. Zakończenie budowy zaplanowano na drugi kwartał 2009.

W dzielnicy Zabłocie ruszyła natomiast budowa biurowca Diamante Plaza, którego inwestorem jest hiszpańska spółka Alesa. Budynek stanie przy ulicy Dekerta i będzie miał 10 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Zakończenie budowy i oddanie do użytku biurowca zaplanowano na przyszły rok.

Dynamicznie rozwija się również rynek biurowy Wrocławia. W najbliższym czasie pojawi się tutaj wiele prestiżowych obiektów, m.in. Sky Tower, apartamentowiec budowany przez LC Corp, spółkę należącą do Leszka Czarneckiego, który liczyć będzie ponad 200 metrów. W kompleksie powstanie blisko 36 tys. mkw. powierzchni biurowej. Całość będzie oddana do użytku wiosną 2010 r.

Niebawem w stolicy Dolnego Śląska pojawi się również usytuowany w samym centrum miasta biurowiec Bema Plaza, którego inwestorem jest firma Ghelamco. Na 22 tys. mkw. swoje biura ulokują m.in. firma konsultingowa KPMG, UPC oraz spółka Google. Budynek prawdopodobnie zmieni właściciela jeszcze przed oddaniem go do użytku. Umowa kupna będzie zrealizowana w najbliższym miesiącu. Ghelamco na razie nie podaje do wiadomości, kto jest jego nabywcą.

To nie koniec inwestycji Ghelamco w tym mieście. W czerwcu tego roku nieopodal lotniska, przy ulicy Horbaczewskiego, ruszy również budowa Wrocław Business Park. Projekt autorstwa pracowni architektonicznej Jaspers & Eyers Partners zostanie zrealizowany w kilku etapach. Całkowita powierzchnia kompleksu wyniesie 75 tys. mkw. W ramach pierwszej fazy powstanie 25 tys. mkw.

Budowę biurowca we Wrocławiu zapowiada również Globe Trade Centre, który wzniesie tutaj dwunastokondygnacyjny obiekt o nazwie Globis o łącznej powierzchni blisko 14 tys. mkw. Budowa zakończy się w kwietniu 2008 r.

Śląsk i Poznań w pościgu

Inwestycje biurowe nie omijają również stolicy Wielkopolski. W tym roku przybędzie tu co najmniej kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych biur o najwyższym standardzie.

Spółka Ataner realizuje m.in. budowę Centrum Biurowego Omega przy ulicy Dąbrowskiego. Piętnastopiętrowy budynek zaprojektowała Pracownia Architektoniczna Arcada. Obiekt zostanie ukończony w drugiej połowie 2008 r. Wartość inwestycji to około 70 mln zł.

Deweloper planuje także kompleks Nowe Garbary, który stanie nieopodal Starego Rynku i ulic Garbary i Małe Garbary. Do połowy 2008 r., powstanie tam nowoczesny budynek mieszkalno-biurowo-handlowy. Projekt powstał w pracowni Klimaszewska & Biedak. Parter przeznaczony będzie na usługi, a na wyższych kondygnacjach będą zlokalizowane biura. Powierzchnie są już wynajęte w około 80 proc. Jednym z głównych najemców jest Bank Millennium.

Latem ubiegłego roku w Poznaniu rozpoczęła się również budowa kompleksu biurowców Malta Office Park przy ulicy Arcybiskupa Baraniaka nad jeziorem Malta. Inwestorem jest kielecka spółka Echo Investment. W parku stanie sześć budynków z blisko 26 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Nie tylko Poznań jest dziś atrakcyjnym miejscem dla deweloperów. Wykazują oni również coraz większą aktywność w Katowicach. Jednak również tutaj wiele obiektów znajduje się dopiero w fazie projektowania. Dlatego nowe inwestycje biurowe pojawią się tutaj najwcześniej w drugiej połowie 2009 r.

W stolicy Śląska stanie m.in. prestiżowy obiekt Silesia Office Towers. Obiekt, o wysokości blisko 125 metrów zamierza wybudować węgierski TriGranit.

Zaprojektowała go krakowska Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates. Są to dwie wieże różniące się wysokością i kolorem. Wyższą pokryje siatka z czarnej kratownicy, niższą biała. W obu budynkach będzie łącznie 60 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Przy alei Wojciecha Korfantego w Katowicach powstanie z kolei kompleks biurowy Reinhold Center. Deweloperem jest firma Reinhold Polska. Pierwszy etap inwestycji, obejmujący 5,5 tys. mkw., będzie gotów w sierpniu 2008 r. Do końca roku zostanie natomiast oddanych do użytku łącznie około 10 tys. mkw. powierzchni biurowej wraz z dwupoziomowym parkingiem.

To nie wszystkie inwestycje biurowe w śląskiej stolicy. Trzy ponadstumetrowe biurowce zamierza wybudować krakowska spółka ZFI Havre, która kupiła za 6,5 mln zł działkę przy ulicach Zabrskiej i Mickiewicza. Nową inwestycję zapowiada również Ghelamco. Firma chce wybudować w mieście kompleks Katowice Office Center, który będzie miał 17 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Coraz wyżej

Inwestycyjny boom widać także w Trójmieście. Biura zaplanowano m.in. na niższych piętrach wież Sea Towers, budowanych przez Incest Komfort. Z kolei 120-metrowy drapacz chmur planowany przez TK Development na Młodym Mieście będzie w całości wynajęty na biura.

Przy wjeździe do Gdańska od strony Warszawy planowana jest natomiast inwestycja o nazwie Hanza Business Park. To trzy bliźniacze połączone ze sobą piętnastopiętrowe wieżowce, za którymi powstanie pięć niższych biurowców. Inwestor, firma Elektromontaż Gdańsk, na razie nie ujawniła jeszcze terminu rozpoczęcia i zakończenia budowy.

Kolejne inwestycje planują również inni deweloperzy. Powstanie 100-metrowego biurowca we Wrzeszczu zapowiada m.in. firma Hossa. GE Money Bank chce zaś postawić w Oliwie biurowiec wysokości 90-100 metrów.

W styczniu 2008 r. oddano zaś do użytku pierwszy z pięciu budynków kompleksu Łużycka Office Park w Gdyni. Po ukończeniu całego projektu w Trójmieście przybędzie dodatkowo około 33 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Stolice regionów nadrabiają zaległości wobec Warszawy