Stomil Olsztyn: długa przerwa

Michał Śliwiński
31-05-2001, 00:00

Stomil Olsztyn: długa przerwa

Witold Jurcewicz, sekretarz rady nadzorczej Stomilu Olsztyn, potwierdził gotowość nabycia części akcji od inwestorów finansowych. Podkreślił jednak, że cena akcji oparta będzie na wycenie fundamentalnej opracowanej przez HSBC.

Michelin na pewno nie będzie skupował akcji po cenie, która w jego mniemaniu jest wyznaczona przez spekulacyjne ruchy na parkiecie. Zdaniem francuskiego inwestora olsztyńskiej spółki, takie spekulacje miały miejsce rok temu, kiedy to rozpoczął się spór między Michelin a inwestorami finansowymi.

Rynek wywindował wówczas cenę akcji olsztyńskiej spółki do 35 zł. Wydaje się więc, że dziś o skupowaniu akcji od mniejszościowych akcjonariuszy po tej cenie raczej nie może być mowy.

Zdaniem przedstawiciela rady nadzorczej Stomilu Olsztyn, jest jednak za wcześnie, by mówić o konkretach. Taka propozycja oznacza, że w Stomilu Olsztyn testuje się manewr rozbicia opozycyjnej w stosunku do rady nadzorczej grupy akcjonariuszy, tak jak kilka dni temu miało to miejsce w Banku Śląskim.

Na razie akcjonariusze spółki zdecydowali o przerwaniu wtorkowego WZA do 26 czerwca. Głównym punktem będzie dyskusja na temat sprawozdania rewidenta. Obie strony sporu zyskają więc na czasie. Być może sąd zdąży też zadecydować w sprawie wstrzymania uchwały NWZA z 8 marca o wyborze rewidenta.

Michelin przy pomocy HSBC może do WZA sondować, który z inwestorów finansowych ma już dość przedłużającego się konfliktu i byłby skłonny odsprzedać swoje akcje francuskiemu inwestorowi. Rozbicie grupy inwestorów finansowych w Stomilu Olsztyn będzie jednak znacznie trudniejsze niż w Banku Śląskim. W Stomilu mniejszościowi akcjonariusze wraz ze Skarbem Państwa mają około 29 proc. akcji, a na ostatnim, przerwanym WZA postępowali solidarnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Śliwiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stomil Olsztyn: długa przerwa