Stomil Olsztyn: to nie koniec sporu

Marcin Goralewski
opublikowano: 14-03-2003, 00:00

Mniejszościowi akcjonariusze Stomilu Olsztyn krytykują założenia raportu, który miał raz na zawsze rozstrzygnąć, czy Michelin stosuje wobec polskiej spółki nielegalne praktyki finansowe. Wygląda więc na to, że spór wybuchnie od nowa.

Akcjonariusze finansowi Stomilu Olsztyn, którzy zarzucili Michelinowi nieuczciwe praktyki finansowe wobec oponiarskiej spółki, nie złożyli broni. Raport przygotowany przez Deloitte & Touche (D&T) wcale nie rozwiał ich wątpliwości, a więc temat stosowania przez Michelina cen transferowych wobec Stomilu Olsztyn, i tym samym pogarszania jego wyników, powróci.

— Po analizie raportu pojawiło się sporo wątpliwości. Mamy 45 merytorycznych pytań dotyczących różnych zagadnień. Będziemy rozmawiać na ten temat podczas najbliższego posiedzenia — mówi Raimondo Eggink, przedstawiciel akcjonariuszy finansowych w radzie nadzorczej Stomilu Olsztyn.

Inwestorzy finansowi kwestionują część przyjętych przez audytora założeń.

— Pojawiają się one już na samym początku raportu — dodaje nasz rozmówca.

D&T rozpoczął raport od analizy rentowności w Stomilu Olsztyn i w Grupie Michelina. Zdaniem audytora, jeśli Stomil osiąga wyższą rentowność od grupy, to podważa to zarzuty akcjonariuszy finansowych — nie ma mowy o stosowaniu cen transferowych. Akcjonariusze finansowi nie podzielają tej opinii.

— Koszty robocizny w grupie Michelina to ponad 30 proc. przychodów. W Stomilu te koszty są o 60 proc. niższe, a firma pracuje na takim samym sprzęcie i sprzedaje swoje towary do tej samej sieci. Rentowność Stomilu powinna być znacznie wyższa niż jest obecnie. Na pewno ten test nie obala naszych zarzutów — wyjaśnia Raimondo Eggink.

Lista wątpliwości jest dłuższa.

Wcześniej przedstawiciele Michelina stwierdzili, że w opracowanym przez Deloitte & Touche raporcie z przeglądu cen transferowych stosowanych przez Grupę Michelin wobec olsztyńskiej spółki całkowicie eliminuje wszelkie wątpliwości co do prawidłowości relacji handlowych między tymi podmiotami.

— Wyniki prac ekspertów potwierdzają, że nasza polityka w stosunku do Stomilu Olsztyn nigdy nie dyskryminowała tej firmy — mówił przy okazji publikacji raportu Patrick Oliva, wiceprezes ds. korporacyjnych Grupy Michelina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stomil Olsztyn: to nie koniec sporu