Stop dla daniny od zysków. Dla prywatyzacji też?

Kamil Zatoński
opublikowano: 19-09-2005, 00:00

Politycy wabią giełdowych graczy wizją zniesienia podatku. Martwią jednak poglądy niektórych partii na prywatyzację, w tym samej GPW.

W przeddzień wyborów „PB” zapytał przedstawicieli partii, mających największe szanse na sukces wyborczy, o stanowisko ich wobec podatku giełdowego, prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) i sprzedaży udziałów skarbu państwa w innych spółkach.

Nie dla daniny

Okazuje się, że po dwóch latach obowiązywania zniesiony może zostać podatek od zysków giełdowych. Pomysł popierają PO i PiS, a także LPR. SLD nie mówi „nie”. Eksperci dziwią się, że partie wyrażają troskę o zyski inwestorów.

— Rozumiem, że takie deklaracje padają przed wyborami. Obiektywnie trzeba jednak powiedzieć, że po wprowadzeniu podatku w Polsce udało się uniknąć powtórki scenariusza węgierskiego (obroty na giełdzie po opodatkowaniu zysków bardzo mocno spadły — przyp. red.). Wejście w życie opodatkowania w Polsce zbiegło się z hossą — mówi Bogdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR).

GPW poczeka na debiut

Komplikuje się natomiast ciągnąca się od wielu miesięcy sprawa upublicznienia warszawskiej giełdy. Zdecydowane „tak” mówią PO i SLD. PiS obawia się jednak, że oddanie giełdy w ręce inwestora strategicznego może sprawić, że stanie się ona klubem dla wybranych. Zdaniem tej partii, nowy właściciel giełdy może podnieść opłaty dla debiutantów, co może zaszkodzić małym i średnim spółkom.

— Argumentacja PiS, sceptycznego wobec sprzedaży udziałów skarbu państwa w GPW, wynika chyba z niezrozumienia tematu. Nowemu właścicielowi będzie przecież zależało na jak największej liczbie uczestników i graczy, bo wyższe będę jego przychody z prowizji — dodaje ekspert IBnGR.

Już dziś widać, że do zgrzytów między przyszłymi koalicjantami może dojść w przypadku prywatyzacji. PO chce pozostawienia kontroli tylko nad infrastrukturą i naturalnymi monopolami (jak loteryjnym), PiS ma dłuższą listę spółek, istotnych — zdaniem partii — dla bezpieczeństwa narodowego. Sojusznika przy blokowaniu prywatyzacji może szukać w Samoobronie i LPR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stop dla daniny od zysków. Dla prywatyzacji też?