Stopa bezrobocia na Wyspach zaskoczyła spadkiem

opublikowano: 14-10-2015, 10:55

Najnowszy odczyt z brytyjskiego rynku pracy zaskoczył. Nieoczekiwanie bowiem w ciągu trzech miesięcy pomiędzy czerwcem a sierpniem 2015 r. stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu od połowy 2008 r. Sygnalizuje to, odporność tamtejszego rynku na zagrożenia płynące z globalnej gospodarki, donosi Blooomberg.

We wspomnianym wcześniej okresie  wskaźnik spadł o 5,4 proc. z 5,5 proc. pomiędzy marcem a majem, wynika z danych opublikowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne. Tymczasem mediana prognoz ekonomistów zakładała brak zmiany w stosunku do poprzedniego okresu.

Spowolnił natomiast wzrost płac, które z wyłączeniem bonusów odnotowały 2,8 proc. dynamikę wobec 2,9 proc. wcześniej. 

Mając na uwadze niemal zerową inflację Brytyjczycy mogą cieszyć się najmocniejszym wzrostem realnych dochodów od ostatniego globalnego kryzysu finansowego. Po wyrównaniu o ceny, wynagrodzenia wzrosły o 2,7 proc. Zdaniem ekonomistów, może to doprowadzić do wzrostu wydatków konsumenckich. 

W minionych trzech miesiącach liczba pracujących osób wzrosła o 140 tys. do 31,1 mln. Z kolei liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 79 tys. do 1,77 mln, zaś odczyt dla sierpnia wskazuje, że stopa bezrobocia w tym miesiącu obniżyła się do 5,3 proc. z 5,4 proc. w lipcu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane