Stopa bezrobocia w USA tak niska jak u schyłku bańki internetowej

Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 06-11-2017, 16:51
aktualizacja: 06-11-2017, 16:52

W październiku stopa bezrobocia w USA spadła do ... 4,1%. To nowe minimum w ramach trendu trwającego od 2009 roku (co ciekawe w październiku minęło dokładnie osiem lat od ustanowienia szczytu stopy bezrobocia na poziomie 10%).

Poprzednio ze spadkiem stopy do takiego poziomu mieliśmy do czynienia jeszcze w ... październiku 1999. Wcześniej taki epizod odnotowano w ... listopadzie 1965 roku.

Ewidentnie widać, że cykliczna fala spadku bezrobocia za oceanem jest już mocno zaawansowana. Rzadko kiedy na przestrzeni kilkudziesięciu lat wskaźnik ten był niżej niż obecnie.

A co działo się z kursami akcji po tak wyśmienitych odczytach?

W 1999 roku hossa (a konkretnie bańka internetowa) była już w schyłkowej fazie. W latach 60. hossę miała czekać bolesna korekta. Weźmy te dwa scenariusze pod lupę.

Zmiany S&P 500 przed i po spadku stopy bezrobocia do poziomu takiego jak obecnie

Jak widać te dwa historyczne scenariusze mocno się różnią. Jeśli szukać jakiegoś wspólnego mianownika, to można zauważyć, że w ciągu kilkunastu miesięcy od tak niskiego odczytu bezrobocia indeks wędrował co najmniej 16% poniżej punktu wyjścia. Czyli bessa - niekoniecznie (na szczęście), ale solidna korekta jest prawdopodobna?

Reasumując, koniunktura gospodarcza w USA (i nie tylko tam; u nas stopa bezrobocia jest rekordowo niska od początku transformacji ustrojowej) jest bez wątpienia na mocno zaawansowanym etapie. Oby nie wynikły z tego jakieś perturbacje rynkowe w horyzoncie kilkunastu miesięcy...

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stopa bezrobocia w USA tak niska jak u schyłku bańki internetowej