Stopy bez zmian, euro i dolar zdrożały

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 13-02-2012, 00:00

WALUTY

Uwaga inwestorów w ostatnich dniach skupiała się na decyzjach banków centralnych i na negocjacjach w sprawie restrukturyzacji greckiego zadłużenia. Kurs EUR/USD we wtorek wybił górne ograniczenie konsolidacji, w której znajdował się od końca stycznia, a w środę ustanowił tegoroczne maksimum (1,3330). Koniec tygodnia przyniósł jednak pogorszenie nastrojów.

Notowania EUR/USD w piątek osunęły się pod 1,32. Traciły na wartości waluty emerging markets, a wśród nich złoty. W tydzień nasza waluta straciła 1 proc. do euro i dolara. W ostatnich dniach wyraźnie wzrosły korelacje dziennych procentowych zmian kursu USD/PLN i USD/CZK oraz USD/PLN i USD/HUF, które pod koniec ubiegłego roku, za sprawą obecności na rynku BGK i NBP, uległy osłabieniu.

Decyzje EBC i Rady Polityki Pieniężnej były zgodne z oczekiwaniami. W obu przypadkach utrzymano stopy procentowe bez zmian. Wskaźniki inflacyjne utrzymujące się zdecydowanie powyżej celu NBP i dobra koniunktura sprawiają, że rada nie łagodzi tonu. Oddala się więc perspektywa luzowania polityki monetarnej, co obrazuje wycena przyszłych trzymiesięcznych stawek WIBOR.W tym tygodniu na rynek powinny powrócić lepsze nastroje, a wśród licznych publikacji danych makro szczególnie istotne będą dane o inflacji z Polski i Stanów Zjednoczonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane