Stopy procentowe i bond swap w centrum uwagi

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 08-03-2012, 09:26

W czasie sesji amerykańskiej oraz azjatyckiej euro umocniło się w stosunku do dolara do poziomu 1,3180 i na kilkanaście minut przed rozpoczęciem handlu w europie kurs EUR/USD znajduje się tuż poniżej tego poziomu.

Sentyment rynkowy poprawił się nieco po doniesieniach o rosnącym poziomie dobrowolnej partycypacji w operacji zamiany greckich obligacji oraz lepszych od oczekiwań danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Notowania eurodolara wykonują tym samym ruch powrotny do przebitej na początku tygodnia dolnej bandy kanału wzrostowego. Potencjalne wzrosty wartości wspólnej waluty mogą zatrzymać się przy poziomie 1,32 USD, gdzie przebiega linia wyznaczająca wspomniana bandę kanału oraz 200-okresowa średnia krocząca dla wykresu 4- godzinowego. Dziś odbędzie się kilka ważnych wydarzeń rynkowych. Poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego oraz Banku Anglii. Podobnie jak rynek spodziewamy się, że ECB pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (stopa referencyjna wynosi obecnie 1 proc.).

W strefie euro spadają rynkowe stopy procentowe (stawka Euribor 3M zaczęła nawet przybierać wartości poniżej benchmarkowej stopy ECB), obserwujemy także wyraźną poprawę płynności na rynku międzybankowym. Przeprowadzenie w ostatnich dniach lutego drugiej rundy LTRO właściwie do zera ogranicza prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu. Uważamy jednak, że obecny, historycznie najniższy poziom benchmarkowej stopy procentowej nie jest granicą nieprzekraczalną i w kolejnych miesiącach, można oczekiwać obniżek stóp, nawet do poziomu 50 pb. W tym kontekście, bardzo ważny będzie ton, który Mario Draghi przybierze na konferencji prasowej (początek o 14:30 polskiego czasu). Okaże się również czy prezes ECB pozostawi sobie otwartą furtkę dla następnych rund 3- letnich niskooprocentowanych pożyczek dla europejskich banków. Wydaje się jednak, że Draghi zasygnalizuje, że 3- letnie LTRO z 29 lutego było ostatnią tego typu operacją. Bank Anglii również powinien pozostawić stopy procentowe bez zmian (obecnie stopa referencyjna wynosi 0,5 proc.), jak również bez zmian powinna pozostać wartość programu skupu aktywów (na poziomie 325 mld funtów). Innym ważnym wydarzeniem jest zakończenie przyjmowania zgłoszeń dobrowolnej partycypacji w operacji bond swap (prywatni wierzyciele mają czas do godziny 21:00 czasu polskiego). Z ostatnich doniesień wynika, że poziom partycypacji wynosi obecnie 70-80 proc. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się uczestnictwo na poziomie 80-90 proc., co skutkowałoby kolejnymi konsultacjami z MFW i UE odnośnie wartości zamiany długu. To z kolei zwiększyłoby nerwowość i wywołało kolejną falę osłabienia wspólnej waluty. Gdyby ten scenariusz się ziścił eurodolar w niedługim czasie może testować wsparcie na poziomie 1,2975.

Złoty zakończył wczoraj trzydniową serię spadku wartości. Kurs EUR/PLN po osiągnięciu maksimum na poziomie 4,1780, powrócił do spadków i dziś nad ranem wynosi 4,1480. Natomiast kurs USD/PLN osiągnął wczoraj maksimum na poziomie 3,1870, a dziś nad ranem zniżkuje do 3,1470. W dalszej części dnia złoty ma szansę na umocnienie do poziomu 4,13 w stosunku do euro oraz 3,13 w stosunku do dolara. Złoty, choć wspierany przez utrzymujący się dyferencjał stóp procentowych (wczoraj RPP pozostawiła stopę referencyjną na poziomie 4,5 proc.) i korzystający z gigantycznego zastrzyku płynności, który ECB dostarczył sektorowi bankowemu, jako waluta zaliczana do grupy emerging markets jest wrażliwy na zmiany nastrojów na rynkach. Za ich dobry wskaźnik powszechnie uważany jest indeks VIX (a także analogicznie konstruowane VSTOXX, VDAX). Dzienne procentowe zmiany kursu zarówno USD/PLN, jak i EUR/PLN wykazują istotną korelację ze zmianami VIX – wskaźnik korelacji obliczany dla ostatniego roku wynosi odpowiednio 0,65 i 0,55. W ubiegłym roku pięciodniowa średnia krocząca indeksu VIX na koniec sesyjnego tygodnia przekraczała historyczną wartość przeciętną (20,47) 25 razy. Kurs USD/PLN w tych tygodniach spadał dziewięć razy, ale tylko cztery razy skala aprecjacji przekroczyła 1 proc. W ostatnich dniach VIX wzrastał w okolice historycznej wartości średniej. Dziś nastrojom i co za tym idzie rodzimej walucie nie będzie sprzyjać niepewność dotycząca wyniku procesu restrukturyzacji greckiego długu (możliwe scenariusze opisaliśmy we wczorajszym Raporcie Porannym).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski, Bartosz Sawicki Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane