Stopy procentowe w Wlk. Brytanii bez zmian

opublikowano: 10-05-2018, 13:35
aktualizacja: 10-05-2018, 13:43

Bank Anglii pozostawił stopy procentowe bez zmian. Taka decyzja podyktowana została słabymi wynikami gospodarki w I kwartale 2018 r., oraz szybszym niż oczekiwano spowolnieniem inflacji.

Komitet Polityki Pieniężnej przegłosował w stosunku 7 do 2 decyzję o utrzymaniu referencyjnej stopy procentowej na poziomie 0,5 proc.

Takiej decyzji spodziewali się ekonomiści, choć część z nich zdanie zmieniła dopiero po publikacji w czwartek przed południem danych o produkcji przemysłowej. Wskaźnik ten liczony ogółem wzrósł w marcu o 0,1 proc. ale w poszczególnych segmentach sytuacja nie wyglądała już tak dobrze. Produkcja manufakturowa zmniejszyła się bowiem o 0,1 proc. w stosunku do lutego notując drugą z rzędu ujemną dynamikę. Z kolei produkcja budowlana spadła o 2,3 proc. notując najsłabszy wynik od niemal sześciu lat.

Wcześniej spory odsetek ekonomistów liczył na podwyżkę stóp. 

Podczas gdy BoE podtrzymuje przy życiu perspektywę zaostrzenia polityki, komentarze przedstawicieli banku sugerują łagodne tempo podwyżek.

 Bank Anglii obniżył swoją prognozę tegorocznego wzrostu gospodarczego do 1,4 proc., z 1,8 proc. oczekiwanych w lutym. Projekcja na rok 2019 nie została zmieniona i nadal zakłada dynamikę wzrostu PKB na poziomie 1,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu