Stopy w Korei Południowej wzrosły pierwszy raz od 2011 r.

opublikowano: 30-11-2017, 11:23

Po raz pierwszy od 2011 r. Bank od Korea podwyższył swoją referencyjną stopę procentową, co – zdaniem ekspertów – stanowi punkt zwrotny dla azjatyckich banków centralnych.

Region ten zmaga się nowiem z rosnącą presją na wzrost kosztów pożyczek po tym, jak Amerykańska Rezerwa Federalna zaczęła zacieśniać swoja politykę monetarną pod koniec 2015 r.

Lee Ju-yeol, szef Bank of Korea
Zobacz więcej

Lee Ju-yeol, szef Bank of Korea fot. Bloomberg

Czwartkowy ruch Seulu jest pierwszą podwyżką stopy referencyjnej przez główny bank centralny w Azji od 2014 r.

Szef BoK Lee Ju-yeol powiedział podczas konferencji prasowej, że decyzja o podniesieniu siedmiodniowej stopy odkupu z 1,25 do 1,5 proc. ma zapobiec zakłóceniom równowagi finansowej. Przeciwny takiej decyzji był tylko jeden z członków tamtejszych władz monetarnych.

Bank centralny prognozuje, że wzrost gospodarczy w tym roku sięgnie 3 proc. Dzięki tak wysokiej dynamice oraz inflacji kształtującej się na poziomie zbliżonym do 2 proc. – zdaniem Ju-yeola – otworzyła się dla banku centralnego szansa i okazja do normalizacji polityki pieniężnej. 

Czwartkowa decyzja koreańskich władz monetarnych pokryła się z oczekiwaniami większości analityków. Rekordowo niski poziom stopy benchmarkowej (1,25 proc.) obowiązywał od czerwca 2016 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu