Czytasz dzięki

Stopy w Norwegii nadal rekordowo niskie

opublikowano: 26-10-2017, 12:08

Norweski bank centralny utrzymał dotychczasowy poziom stóp procentowych, które pozostają rekordowo niskie. Czwartkowa decyzja podyktowana została chęcią wsparcia ożywienia gospodarczego po najgorszym od generacji kryzysie w przemyśle naftowym, donosi Bloomberg.

Norges Bank pozostawił główną stopę depozytową na poziomie 0,5 proc. nie przedstawiając równocześnie żadnych korekt prognoz. 

Oystein Olsen, szef Norges Bank
Zobacz więcej

Oystein Olsen, szef Norges Bank fot. Bloomberg

Perspektywa i równowaga zagrożeń dla norweskiej gospodarki nie wydają się zasadniczo znacząco zmieniać od czasu opublikowania raportu wrześniowego - napisał w oświadczeniu Oystein Olsen, prezes banku centralnego.

Erica Blomgres, szefowa strategów w banku SEB stwierdziła, że instytucja wydaje się być jest „nieco zrelaksowana” z powodu słabszej inflacji.

Gospodarka największego producenta naftowego w Europie Zachodniej powraca do zdrowia z długotrwałego załamania w przemyśle naftowym. Jednak wraz z inflacją pozostająca znacznie poniżej celu i gwałtownie chłodzącym się rynkiem nieruchomości, bank centralny zasugerował podczas wrześniowego posiedzenia, że do pierwszego od 2011 r. podwyższenia stóp procentowych prawdopodobnie nie dojdzie przed 2019 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane