Stopy w Norwegii nadal rekordowo niskie

opublikowano: 26-10-2017, 12:08

Norweski bank centralny utrzymał dotychczasowy poziom stóp procentowych, które pozostają rekordowo niskie. Czwartkowa decyzja podyktowana została chęcią wsparcia ożywienia gospodarczego po najgorszym od generacji kryzysie w przemyśle naftowym, donosi Bloomberg.

Norges Bank pozostawił główną stopę depozytową na poziomie 0,5 proc. nie przedstawiając równocześnie żadnych korekt prognoz. 

Oystein Olsen, szef Norges Bank
fot. Bloomberg

Perspektywa i równowaga zagrożeń dla norweskiej gospodarki nie wydają się zasadniczo znacząco zmieniać od czasu opublikowania raportu wrześniowego - napisał w oświadczeniu Oystein Olsen, prezes banku centralnego.

Erica Blomgres, szefowa strategów w banku SEB stwierdziła, że instytucja wydaje się być jest „nieco zrelaksowana” z powodu słabszej inflacji.

Gospodarka największego producenta naftowego w Europie Zachodniej powraca do zdrowia z długotrwałego załamania w przemyśle naftowym. Jednak wraz z inflacją pozostająca znacznie poniżej celu i gwałtownie chłodzącym się rynkiem nieruchomości, bank centralny zasugerował podczas wrześniowego posiedzenia, że do pierwszego od 2011 r. podwyższenia stóp procentowych prawdopodobnie nie dojdzie przed 2019 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane