Stopy w Polsce bez zmian

Bartosz Sawicki DM TMS Brokers
opublikowano: 08-05-2013, 00:00

Od początku miesiąca dolar amerykański zyskuje na wartości do wszystkich walut poza dolarem kanadyjskim.

Aprecjacja amerykańskiej waluty w maju nie jest niczym nowym — średnio rzecz biorąc w ostatniej dekadzie indeks dolarowy najsilniej wzrastał właśnie w tym miesiącu. Najsłabszy wśród głównych walut jest dolar australijski, którego pogrążyły niepokojące dane z Chin, kluczowego odbiorcy surowców oraz w pierwszym rzędzie niespodziewana obniżka stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu 2,75 proc.

None
None

W oczekiwaniu na decyzję RPP EUR/PLN utrzymuje się w wąskim przedziale wahań. Mimo że istnieją silne przesłanki do obniżki stóp, skłaniamy się ku opinii, że rada podtrzyma strategię wait and see na drugim kolejnym posiedzeniu, ale kombinacja czynników krajowych i globalnych zwiększa ryzyko obniżki stóp w czerwcu lub lipcu. W tym świetle brak obniżki w maju okazałby się chwilowym wsparciem dla złotego. Tym bardziej że wielkimi krokami zbliżają się ważne publikacje makro, które na nowo rozbudzą spekulacje o przedłużeniu cyklu łagodzenia. Oczekujemy, że inflacja w kwietniu spadnie poniżej 1,0 proc. r/r, tempo wzrostu w I kwartale wyniesie zaledwie 0,5 proc. r/r., a historyczne szczyty niemieckiego indeksu DAX i wyłamujący się z serii niepokojących doniesień z niemieckiej gospodarki silny wzrost nowych zamówień przemysłowych dały impuls do powrotu EUR/USD ponad 1,31. Poziom rozczarowania danymi z Eurolandu zbliża się do cyklicznych minimów — należy spodziewać się, że choć zapewne nadal wskazywać będą na recesję, to coraz częściej ich wartości przewyższać będą rynkowe prognozy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki DM TMS Brokers

Polecane