Stopy wzrosną o ćwierć punktu

Kamil Zatoński
opublikowano: 23-08-2004, 00:00

Ankietowani przez „PB” ekonomiści twierdzą: RPP podniesie stopy procentowe najwyżej o 0,25 pkt proc. Chyba że...

Analitycy nie mają wątpliwości — cena kredytu znów pójdzie w górę po rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Skala podwyżki nie będzie jednak tak duża, jak sądzono jeszcze kilka tygodni temu i sięgnie 0,25 pkt proc. Główna stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) wzrośnie więc do 6,25 proc.

Inflacja nadal groźna

— To najbardziej prawdopodobny scenariusz. Sytuacja inflacyjna wciąż jest niepokojąca — uważa Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK.

Podobnego zdania jest większość ekonomistów. Uważają oni, że seria ostatnich danych makroekonomicznych zmieni jednak tor dyskusji członków rady.

— Przesunie się ona zapewne z rozważań, czy podnieść stopy o 25-50 pkt baz. w kierunku skali 0-25 pkt baz. — mówi Iwona Pugacewicz-Kowalska, ekonomista CA IB.

— Widoczne są sygnały świadczące o zmianie trendu inflacji. To przemawia za minimalną podwyżką stóp — ocenia Wojciech Kuryłek, ekonomista Kredyt Banku.

Ryszard Petru, ekonomista Banku BPH, nie wyklucza jednak bardziej konserwatywnej decyzji rady.

— Dane co prawda były słabe, zwłaszcza o dynamice produkcji i płac w przedsiębiorstwach, jednak nie można wykluczyć ruchu w górę o 0,5 pkt proc. Rada już nieraz zaskoczyła rynki — mówi Ryszard Petru.

Jego zdaniem, dla rozwoju wydarzeń najważniejsza będzie prognoza przyszłorocznej inflacji. NBP w środę, po decyzji RPP, przedstawi projekcję wskaźnika cen na 2005 r., przy założeniu, że władze monetarne nie będą podejmować działań.

Kto nie wierzy w podwyżkę

— Dopiero po tych informacjach będzie wiadomo, czy rada obawia się znacznego wzrostu cen, co zdeterminuje ewentualne ruchy stóp w kolejnych miesiącach — mówi Agata Urbańska, ekonomistka ING BSK, która jako jedyna uważa, że w tym miesiącu rada nie zmieni poziomu stóp.

Do końca roku ekonomistka spodziewa się jednak ruchu o 50 pkt baz. w górę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Stopy wzrosną o ćwierć punktu