Stopy z USA pomagają złotemu

Bartosz Krzyżaniak
20-04-2006, 00:00

Wygląda na to, że Fed już nie podniesie stóp. Traci na tym dolar, zyskuje złoty.

Inwestorzy liczący na dalsze zdecydowane podwyżki stóp procentowych w USA zostali zaskoczeni publikacją stenogramów z posiedzenia Fed. Z ich lektury wynika bowiem, iż cykl podwyżek stóp procentowych za oceanem jest bliski końca.

Dłuższa pauza

— To pierwszy od dwóch lat tak bardzo wyraźny sygnał oznajmujący rychły koniec podwyżek. Spodziewam się jeszcze jednej, do 5 proc. w maju, a potem dłuższej pauzy — mówi Marek Rogalski, analityk TMS Brokers DM.

Jego zdaniem, część członków zarządu Fed doszła do wniosku, iż istnieje nawet ryzyko „przestrzelenia” ze stopami.

Na reakcje rynku nie trzeba było długo czekać. Po opublikowaniu stenogramu dolar zaczął tracić do waluty europejskiej.

— Spodziewam się, że taka sytuacja teraz się utrzyma. Bardzo szybko kurs EUR/USD może wzrosnąć do 1,25 lub nawet wyżej — uważa Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Jego zdaniem, dolarowi nie będzie sprzyjać polityka ECB, który najwyraźniej nie zakończył cyklu podwyższania stóp — według prognoz analityków, możliwe są jeszcze nawet trzy podwyżki do poziomu 3,25 proc.

3,85 zł za euro

Ograniczenie perspektyw wzrostu amerykańskich stóp procentowych powoduje, że inwestorzy szukają innych miejsc do inwestycji. Powodzeniem cieszą się rynki wschodzące, a wśród nich Polska.

— Nasz rynek jest atrakcyjny, dlatego złoty zyskuje. W perspektywie kilku dni możliwe jest osiągnięcie poziomu 3,87 względem euro, za kilka tygodni możemy zobaczyć nawet 3,85 — prognozuje Marek Rogalski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Stopy z USA pomagają złotemu