Stowarzyszenie podatników za skierowaniem ustawy górniczej do TK

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-11-2005, 18:56

Stowarzyszenia Podatników w Polsce zwróciło się w środę do Rzecznika Praw Obywatelskich, aby rozważył wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o emeryturach górniczych.

Stowarzyszenia Podatników w Polsce zwróciło się w środę do Rzecznika Praw Obywatelskich, aby rozważył wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o emeryturach górniczych.

We wtorek premier Kazimierz Marcinkiewicz poinformował, że wycofa z Trybunału Konstytucyjnego ustawę o emeryturach górniczych, skierowaną do TK przez poprzedni rząd.

Ustawa przedłuża prawa górników do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek. Przedłuża też o rok - do końca 2007 r. - możliwość nabycia praw do wcześniejszej emerytury na zasadach obowiązujących w starym systemie emerytalnym. Według wyliczeń poprzedniego rządu, rozwiązania te będą kosztować budżet do 2020 r. ok. 93,5 mld zł.

"W interesie całego społeczeństwa, w tym również grup objętych przedmiotową regulacją, leży bowiem weryfikacja treści ustawy pod kątem jej zgodności z konstytucją" - czytamy w komunikacie Stowarzyszenia Podatników w Polsce.

Według Stowarzyszenia, ustawa tworzy konstrukcję stanowiącą odrębny system emerytalny, który "wydaje się stawiać jedną grupę ponad resztą społeczeństwa, co należy uznać za sprzeczne z zasadą równości".

Zbadanie konstytucyjności ustawy byłoby korzystne dla podatników, na których "zazwyczaj spoczywa ciężar finansowania wszelkich korporacyjnych przywilejów" - napisano w komunikacie.

Stowarzyszenia Podatników w Polsce, z siedzibą w Krakowie, to niezwiązana z żadną partią samorządowa organizacja podatników. Członkami Stowarzyszenia są m.in. osoby fizyczne i prawne czy spółki prawa handlowego mające siedzibę w Polsce. Stowarzyszenie należy do Europejskiego Stowarzyszenia Podatników (Taxpayers Association of Europe - TAE).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane