Stowarzyszenie: pracodawcy nie chcą zatrudniać osób chorych psychicznie

PAP
opublikowano: 06-03-2012, 14:39

Aktywnych zawodowo jest jedynie 1 proc. chorych na schizofrenię. Trudno przekonać pracodawców, by zatrudniali osoby chore psychicznie lub niepełnosprawne intelektualnie - mówiła na wtorkowej konferencji prasowej Elżbieta Gołębiewska ze Stowarszyszenia Ekon.

Stowarzyszenie Ekon zatrudnia ponad tysiąc osób niepełnosprawnych, w tym ponad 40 proc. osób chorych psychicznie. Niepełnosprawni pracują m.in. przy sortowaniu surowców wtórnych, a także w firmach, z którymi stowarzyszenie współpracuje.

Gołębiewska mówiła, że mimo zachęt, jak dopłata do wynagrodzenia, pracodawcy oferują zbyt mało miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. "Po skończeniu warsztatów terapii zajęciowej osoby niepełnosprawne, nie znajdują zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Z kolei z rynku znikają zakłady pracy chronionej" - dodała.

Oceniła, że pracodawców odstrasza to, że zatrudniając osobę niepełnosprawną, muszą przygotować dla niej specjalne miejsce pracy, przygotować do tego współpracowników, a także przestrzegać prawa w zakresie przysługującego niepełnosprawnemu pracownikowi dłuższego urlopu, krótszego dnia pracy, dłuższej przerwy w ciągu dnia.

Gołębiewska podkreśliła, że najtrudniej jest przekonać do zatrudniania osób chorych psychicznie i niepełnosprawnych intelektualnie. Z danych stowarzyszenia wynika, że zatrudnienie znajduje 10 proc. osób chorych psychicznie i 1 proc. osób ze schizofrenią. Podkreśliła, że część osób chorych psychicznie nie chce orzeczenia o niepełnosprawności, gdyż obawia się stygmatyzacji.

Dodała, że stowarzyszenie zatrudnia osoby z różnym wykształceniem. "Schizofrenia dotyka na różnym etapie życia. Niektóre osoby nie zdążyły się wykształcić, są też osoby z dwoma fakultetami" - zaznaczyła. Podkreśliła, że praca związana z ochroną środowiska daje zatrudnionym poczucie misji, ale przede wszystkim daje możliwość zarobienia pieniędzy, mobilizuje do większej samodzielności, kontaktów z ludźmi.

Według Gołębiewskiej w bogatszych krajach Europy w miarę godne życie osobom niepełnosprawnym gwarantuje opieka społeczna, natomiast w Polsce, zatrudnienie jest dla tych osób często kwestią przeżycia.

Według danych GUS w Polsce jest blisko 3,4 mln osób niepełnosprawnych. Liczba osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym to ok. 2,1 mln i stanowi ok. 9,1 proc. ludności w tym wieku. 15,6 proc. osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnych jest bezrobotna - są to osoby, które nie pobierają świadczeń np. renty.

Stowarzyszenie Ekon powstało 2003 r. Jest organizacją non profit, która pomaga osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, szczególnie chorym psychicznie i niepełnosprawnym intelektualnie. Współpracuje m.in. z siecią marketów Carrefour. Fundacja Carrefour przekazała stowarzyszeniu 147 tys. euro na realizację projektu, dzięki któremu zostanie przeszkolonych ok. 150 osób psychicznie chorych i upośledzonych umysłowo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane