Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zapowiada pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa

  • PAP
opublikowano: 15-01-2020, 17:59

W 2020 r. zostanie złożony pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa; powodem jest brak skutecznych działań ze strony władz na rzecz ochrony konsumentów, ogłosili w środę na konferencji prasowej przedstawiciele stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu".

Zobacz więcej

fot. Marek Wiśniewski

"W obliczu braku skutecznych działań ze strony Prezydenta RP, rządu oraz parlamentu, w 2020 roku zostanie złożony pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa" - napisali przedstawiciele stowarzyszenia w informacji przedstawionej w środę dziennikarzom. "Celem pozwu jest ustalenie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkodę poniesioną, wynikającą z zawarcia umowy objętej ryzykiem walutowym" - dodano.

"Skarb Państwa nie wywiązał się ze swoich obowiązków względem obywateli. Powinien stanąć po stronie konsumenta" - powiedział reprezentujący SBB mecenas Radosław Górski. Jak mówił, problemy z kredytami frankowymi "to nie są sytuacje wyjątkowe, można mówić o zbiorowej tragedii". Dodał, że "tej tragedii można było uniknąć", ale "instytucje państwowe nie świadczyły pomocy konsumentom, co stoi w sprzeczności z ideą ich powołania".

Stowarzyszenie powołało się na statystyki, które wedle jego przedstawicieli zostały przygotowane na podstawie danych z internetowych portali sądów. Ocenili, że w świetle tych statystyk odsetek prawomocnych wyroków na korzyść frankowiczów w sprawach dotyczących kredytów denominowanych i indeksowanych do franka w 2019 r. - to 68,85 proc. W pierwszym kwartale 2019 r. frankowicze przegrali cztery sprawy, jedną wygrali, w drugim banki były górą trzy razy, a kredytobiorcy wygrali cztery sprawy, a w trzecim kwartale banki odniosły sukces w 3 przypadkach, natomiast frankowicze wygrali siedmiokrotnie.

W czwartym kwartale zeszłego roku w 9 przypadkach sąd uznał racje banków, a kredytobiorców w 30 sprawach. W styczniu banki przegrały wszystkie 10 spraw - ogłosili przedstawiciele Stowarzyszenia.

3 października zeszłego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał korzystną opinię ws. kredytu frankowego państwa Dziubaków. W komunikacie prasowym TSUE podało, że w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Według Trybunału, prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy